عملکرد شیر اطمینان پکیج در سیستم گرمایشی

عملکرد شیر اطمینان پکیج

در سیستم های گرمایشی از قبیل پکیج و آب گرم کن ، قطعه ای وجود دارد که نسبت به فشار و دما حساس می باشد و وظیفه ی تنظیم فشار را بر عهده دارد و بیانگر عملکرد درست دستگاه می باشد ، که به آن شیر اطمینان پکیج گفته می شود . وجود این قطعه در دستگاه موجب می شود تا از عدم بالا رفتن فشار بار پکیج اطمینان حاصل کنید .

به طور کلی طراحی شیر اطمینان در سیستم گرمایشی به گونه ای است که  قابلیت تحمل فشار بیشتر از 5.3 بار را ندارد و در نتیجه با افزایش فشار به بیش از این مقدار و در صورتی که سیستم بسته باشد و آب جایی برای رفتن نداشته باشد ، شیر اطمینان برای از بین بردن فشار باز می شود و با این کار تا میزان زیادی فشار افت می کند . پس در تعریف دیگر شیر اطمینان می توان گفت که قطعه ای می باشد که موجب رفع فشار اضافی موجود در پکیج می شود و از ترکیدن آن و آب رفتگی در خانه جلوگیری می کند .

چگونگی عملکرد شیر اطمینان پکیج

شیر اطمینان پکیج از سه قسمت اصلی تشکیل می شود که عبارتند از :

  • نازل
  • دیسک
  • فنر

عملکرد شیر اطمینان پکیج وابسته به سه قطعه ی نام برده شده می باشد . به طوری که با بالا رفتن فشار پکیج عدد بیشتر از 3 ،  فنر باز می شود و موجب بالا رفتن دیسک می شود و شیر را باز می کند . بنابراین آب از سیستم خارج می شود و این روند تا زمان رسیدن فشار آب به رتبه نرمال که 5.2 می باشد و یا به عبارتی تا زمانی که افت فشار اتفاق بیافتد ، ادامه می یابد .

عملکرد نادرست دستگاه زمانی معلوم می شود که فشار سیستم تا حد خطرناکی افزایش پیدا کند و این مسئله نه تنها موجب آسیب به دستگاه می شود ، بلکه می تواند منجر به ترکیدن آن نیز شود . بنابراین در این میان سوالی مطرح می شود که چگونه به عملکرد نادرست دستگاه پی ببریم ؟

برای پاسخ به این سوال باید گفت در صورتی که شیر و خروجی آن بسته می باشد ، فشار معمول بین بازه 40 تا 80  psi می باشد و در صورتی که آن را اندازه کردید و فشار از 150 psi بیشتر بود ، نشان دهنده ی آن است که فشار آب زیاد می باشد و احتمالا موجب نشتی شیر اطمینان می شود .

در صورتی که آب گرمکن به درستی کار کند و سالم باشد ، زمانی که گرم کن مخزن آب را گرم می کند آب منبسط می شود و بخار تولید می کند . هر چفدر میزان گرما بیشتر باشد ، انبساط بیشتری رخ می دهد . انبساط باعث وارد شدن فشار به دیواره های خارجی مخزن می شود،  اما باید درجاتی از فشار اضافی به وسیله ی لوله های آب متصل به مخزن پکیج خارج شود ، بنابراین برای رسیدن به هدف افت فشار ، شیر تخلیه آب مقداری آب گرم و هوا را آزاد می کند و بدین وسیله مخزن را تحریک می کند و فشار دریچه یا محل نصب شیر اطمینان را پایین می آورد و به سطح ایمن می رساند . بازه 50 تا 100 psi سطح ایمن یا فشار طبیعی آب داخل مخزن یا آبگرمکن می باشد .

 مدار شیر اطمینان پکیج تشکیل شده از یک ورودی و دو خروجی می باشد که متصل به یک سیم نول و دو سیم فاز می باشند .

 موتور که صفحه ای بزرگ و پلاستیکی می باشد ، شامل دو شیار بالا و دو شیار پایین می باشد که هر شیار مملو از چنگک هایی می باشد و وظیفه قطع جریان برق را در آن مسیر بر عهده دارند .

بنابراین لازم است آگاهی کاملی در مورد شیر اطمینان کسب نمود و در مورد دلایل نشت آن و تعمیر آن ها دانستنی های لازم را فرا گرفت ، زیرا عدم آگاهی امکان دارد مشکلاتی را به همراه داشته باشد .

 در ادامه شما را با شیر اطمینان و مشکلات مربوط به آن آشنا می کنیم .

سیستم گرمایشی آب گرم کن یا پکیج نقش مهمی در ساختمان ها دارند . اما باید در نظر گرفت که اجزای سازنده و قطعات این سیستم ها دوام همیشگی ندارند و امکان خراب شدگی یا نیاز به تعمیر در آن ها وجود دارد . با تعمیر و نگهداری مناسب می توانید در تامین آب گرم برای خانه ها ، اطمینان حاصل نمایید و برای مدت زمان بیشتری از این سیستم استفاده نمایید .

همانطور که در مطالب بالا نیز اشاره شد ، نشت شیر تخلیه فشار آب گرمکن از مشکلات رایجی می باشد که برای شیر اطمینان پکیج پیش می آید و دلایل زیادی دارد که به مهمترین آن ها در بخش زیر اشاره می کنیم .

مهم ترین دلایل نشت شیر تخلیه فشار آب گرم کن

  • بالا بودن فشار داخل آب مخزن و عدم رخ دادن افت فشار
  • بالا بودن دما آب
  • استفاده نشدن طولانی مدت شیر T&p
  • نصب اشتباه سوئیچ T&P
  • خراب بودن خود T&P

همانطور که اشاره شد ، نشتی شیر اطمینان به طور مداوم تنها مشکلی می باشد که این قطعه با آن رو به رو می شود و شناسایی علت نشت دریچه یا محل نصب شیر اطمینان و کاهش میزان فشار یا افت فشار ممکن است کمی زمان بر باشد . اما به طور کلی  با داشتن اطلاعات کافی در این زمینه می توان علت نشت را بدون دردسر کشف نمود و در غیر این صورت شناسایی علت نشت مشکل خواهد بود .

در زمان نشت شیر اطمینان پکیج چه باید کرد ؟

 هنگامی که با نشتی شیر اطمینان پکیج مواجه شدید ، تنها کافیست برای رفع این مشکل شیر را تعویض نمایید . تعویض شیر اطمینان مشکل نشتی را رفع خواهد کرد . برای تعویض در ابتدا لازم است تا آب دستگاه و سیستم تخلیه شود و سپس لوله تخلیه را خارج کرده و با توجه به محل نصب شیر اطمینان ، آن را نصب نمود .

نکات مهم در خصوص شیر ایمنی پکیج

این موضوع را در نظر بگیرید که یکی از رادیاتور ها می تواند تخلیه آب را انجام دهد تا فشار روی عدد صفر بیاید و آب از دستگاه تخلیه شود و افت فشار اتفاق بیافتد .

  • باید این نکته را در نظر بگیرید که شیر اطمینان پکیج نباید در محل نصب شیر اطمینان چرخانه شود زیرا این کار موجب خارج شدن آن از حالت آب بندی می شود .

در صورتی که تمایل به تعویض شیر اطمینان پکیج نداشته باشید ف می توانید این قطعه را تعمیر نمایید برای این کار در ابتدا لازم است قطعه را باز کرده و داخل دیسکلر قرار دهید .

گاها نشتی شیر اطمینان با شست و شوی دستگاه به وسیله ی مواد رسوب زدا از بین می رود زیرا موجب می شود تا فضای مابین دیافراگم شیر اطمینان پکیج از رسوب و آشغال پاکسازی شود و نشتی بر طرف گردد . این کار هیچ آسیبی به لوله ها و دستگاه وارد نمی کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

چهار + 17 =