Psv یا شیر اطمینان از جمله تجهیزات مهم صنعتی می باشد که لوله ها ، شیرآلات ، مخازن تحت فشار و … را از قرار گرفتن در شرایط فشاری بیش از فشار طراحی شده  محافظت می نماید . به همین علت انتخاب شیر اطمینان از اهمیت فوق العاده زیادی بر خوردار می باشد و باید با احتیاط کامل انجام شود .

وظیفه شیر های اطمینان با کنترل فشار ورودی و خروجی حفاظتی می باشد . به این معنی که با بالا رفتن فشار سیال ورودی به شیر ، برای جلوگیری از خطراتی از قبیل انفجار در مخازن بسته ، به صورت خودکار عمل می کند و سوپاپ آن ها باز می شود و بدین ترتیب فشار با تخلیه سیال به میزان استاندارد می رسد و بعد از رفع خطر و رساندن فشار به کمتر از ماکسیمم فشار شیر اطمینان مورد استفاده ، شیر مجددا بسته می شود . شیرهای اطمینان دارای دو استاندارد  asme یا 526   apiمی باشند و واحد اندازه گیری فشار بر حسب bar و psi می باشد  . شیر اطمینان دارای کاربردهای متنوعی از قبیل استفاده در مخازن آبگرم کویل دار ، منابع دو جداره موتور خانه ، مخازن ذخیره سوخت ، بویلر ها ، سیستم های لوله کشی ، مخازن تحت فشار و …. می باشند .

تعریف بر اساس استاندارد های DIN3320 و BS 6759

طبق استاندارد های مذکور شیر اطمینان به شیرهایی گفته می شود که مقدار مشخصی از سیال را به منظور جلوگیری از افزایش فشار بیش از مقدار تعیین شده به صورت اتوماتیک و بدون هیچ گونه کمک از هر گونه انرژی خارجی تخلیه می کند و با باز گشت فشار به حالت طبیعی بسته می شود و از خروج بیشتر سیال جلوگیری می نماید .

تعریف بر طبق استاندارد API 520

این استاندارد که به بررسی نحوه انتخاب ، محاسبه سایز ، نحوه نصب تجهیزات فشار شکن در پالایشگاه ها می پردازد ، چنین تعریف می کند که شیر اطمینان شیری است که توسط یک فنر بسته شده است و با رسیدن فشار پشت شیر به یک فشار استاتیکی مشخص عمل کرده و به سرعت باز می شود .

مزایا

 • این شیر ها از نظر کیفیت و عملکرد بسیار قابل اطمینان می باشند .
 •  تنوع بسیار زیادی دارند و قابلیت کار برد برای خدمات زیادی را دارند .

معایب

 • در این شیر ها فشار کاهشی تحت تاثیر فشار بک می باشد .
 • در صورتی که فشار بیش از حد زیاد باشد در معرض خرابی و شکستگی قرار می گیرد.

انواع شیر اطمینان

شیرهای اطمینان در 3 نوع تولید می شوند که عبارتند از :

 • شیر اطمینان فنر دار :

در این نوع از شیر های اطمینان فنر به صورتی طراحی شده است که به دیسک بر خلاف جریان ورودی فشار وارد می شود و زمانی که فشار از میزان مشخصی بالا تر رفت ، فنر باز می شود و در نتیجه دیسک آزاد شده و سیال به درون شیر جاری می شود .

 • شیر اطمینان وزن خالص :

این نوع از شیر های اطمینان فنر به کار برده نمی شود و دیسک با افزایش فشار بالا می رود و فشار اضافی تخلیه می گردد . شیر اطمینان وزن خالص مناسب برای مخازن با فشار کم می باشند .

 • شیر اطمینان پایلوت دار :

اجزای تشکیل دهنده این نوع شیر ها شامل دو قسمت شیر اصلی و شیر پایلوت می باشد و فشار به وسیله ی شیر پایلوت تنظیم می شود . از شیر های اطمینان پایلوت دار در مخازن با فشار بالا و برای شیر های بزرگ که نیاز به ضریب اطمینان بالاتری دارد استفاده می شود .

sv :

سیستم اتوماتیک توسط فشار استاتیک در مخزن پر از مایع به کار انداخته می شود .  این شیر ها عملکردی فنری دارند و عمل تخلیه را در سیستم های اتوماتیک به صورت کاملا باز و همراه با صدا انجام می دهند .

ولو RV  :

این شیر در سیستم  اتوماتیک توسط فشار استاتیک در مخزن پر از مایع به کار برده می شود و عملکردی فنری دارد که با افزایش فشار وارد عمل می شود .

ریلف SRV :

سیستم اتوماتیک که فشار استاتیک روی سیال و گاز را تخلیه می کند و عملکردی فنری دارد .

 ریلف با عملکرد پایلوتی POSRV  :

این نوع  دارای عملکرد پایلوتی می باشند و فرمان را از طریق پایلوت دریافت می نماید .

فشار کم lpsv :

این شیر ها زمانی که تفاوت فشار در اتمسفر محیطی و خطوط لوله وجود دارد ، سیستم اتوماتیکی که فشار استاتیکی روی گاز را تخلیه می کند . این شیر ها عملکرد فنری یا بارگذاری دارند .

 فشار وکیوم    vpsv :

این شیرها نیز عملکرد فنری دارند و در سیستم اتوماتیک زمانی که افت فشار بین خط لوله و فشار محیطی ، منفی یا نزدیک فشار اتمسفر می باشد ، شار استاتیک روی گاز را تخلیه می نماید .

فشار کم وکیوم lvsv :

این شیر ها عملکرد فنری یا بارگذاری دارند . فشار کم وکیوم سیستم اتوماتیک که فشار استاتیک موجب تخلیه روی گاز می شود . این شیر ها زمانی که اختلاف فشار کم ، منفی ، مثبت و نزدیک به فشار اتمسفر می باشد به کار برده می شوند .

 اصطلاحاتی که در ارتباط با شیر های اطمینان به کار برده می شود :

تنظیم فشار set point :

اصطلاحی که در مورد عملکرد صحیح شیر با کمترین میزان صدا و کاهش صدمات احتمالی نقطه عملکرد و باز شدن ولو تنظیم فشار به کار برده می شود . در این حالت نقطه ی تنظیم شده باید در حد نرمال و استاندارد تنظیم شود و بیشتر یا کمتر از محدوده فشار کارکرد ایمن تنظیم نشود . تنظیم فشار به این دلیل دارای اهمیت می باشد که در صورت خطا نه تنها هیچ مزیتی ندارد ، بلکه در مواقع غیر ضروری نیز باز می شود و موجب افزایش استهلاک و خرابی شیر اطمینان می شود

بالاترین فشار over pressure :

این اصطلاح زمانی به کار برده می شود که در آن شیر اطمینان در بازترین حالت ممکن قرار می گیرد و در این حالت حداکثر ظرفیت خود را دارا می باشد . مسلما این فشار  از فشار نقطه تنظیم set pressure بالاتر می باشد و با توجه به کاربرد ها و استاندارد ها ی مختلف مقدار آن ها متفاوت می باشد . مقدار  اختلاف فشار در سیستم های بخار و گاز طبق استاندارد   BS 5500  حداکثر 10 درصد فشار تنظیمی شیر اطمینان در نظر گرفته می شود. از خساراتی که ممکن است در اثر ازدیاد فشار به محصول یا تجهیزات وارد شود جلوگیری می تماید .

پایین ترین فشار  Blow down :

این اصطلاح در مواقعی که مقدار اختلاف فشار از نقطه تنظیم پایین تر می باشد به کار برده می شود که به منظور بسته شدن کامل و محکم شیر اطمینان ، بعد از باز شدن و سپس برگشت سیستم به فشار عادی مورد احتیاج می باشد . این پارامتر Reset Differential نیز نامیده می شود . با توجه به استاندارد BS 5500  میزان پایین ترین فشار نیز حدود 10 درصد می باشد و اصطلاحات بالاترین فشار و پایین ترین فشار با توجه به نوع سیستم انتخاب طراح  متغیر می باشند .

استفاده از این شیرها در تمامی نکاتی که احتمال افزایش فشار بیش از حداکثر مجاز سیستم وجود داشته باشد لازم می باشد . در سیستم های بخار معمولا روی بویلر یا همان دیگ بخار و تجهیزاتی از قبیل خروجی فشار شکن ها نصب می شود .

دربرخی مواقع نیز شیر اطمینان به عنوان شیر خودکار یک طرفه به کار برده می شوند .

افزایش فشار در سیستم ها به چه دلیل اتفاق می افتد ؟

دلایل زیادی وجود دارند که موجب افزایش فشار مجاز می شوند که عبارتند از :

 • زمانی که شیر های قطع و وصل موجب ایجاد جریان ناخواسته سیال شوند .
 • زمانی که شیر های تقلیل فشار خراب باشند یا عملکرد نامناسبی داشته باشند .
 • هنگامی که در سیستم های کنترل نیروی الکتریسیته یا هوای فشرده قطع شود .
 • اگر سیستم خنک کننده دچار نقص باشد که در این حالت موجب تبخیر و انبساط سیال می شود .
 • زمان بروز آتش سوزی
 • هنگام شکست لوله های مبدل حرارتی
 • هنگامی که واکنش های شیمیایی نا خواسته ایجاد شود .
 • در هنگام ایجاد تغییرات در دمای محیط

شیر اطمینان سه بار (تق تقی) cs case

شیرهای اطمینان مکانیزم هایی هستند که با تخلیه فشار بالای ایجاد شده در سیستم های گرمایشی مدار بسته، فشار را در مقدار معین از پیش تعیین شده نگه می دارند.

به منظور جلوگیری از وارد شدن آسیب به سیستم و همچنین جلوگیری از خطرات احتمالی استفاده از شیرهای اطمینان ضروری است. علاوه بر آن استفاده از شیرهای اطمینان به محافظت از تجهیزاتی همچون تانکرهای تحت فشار و اشانژور کمک می کند.

شیرهای اطمینان طبق استاندارد EN 1489 بصورت فشار ثابت تولید می شوند و امکان تغییر فشار را برای مصرف کنندگان فراهم نمی کنند.

فشار تنظیم شده شیرهای اطمینان، روی درپوش آن حک شده است.

جهت اطلاعات بیشتر در ارتباط با شیر سه بار – شیر تق تقی کلیک کنید.

شیر اطمینان 3 بار تق تقی 1/2

“1/2

شیر اطمینان 3 بار تق تقی 1/2

“1/2

شیر اطمینان 3 بار تق تقی 1/2

“1/2

شیر اطمینان 3 بار تق تقی 3/4

“3/4

شیر اطمینان 3 بار تق تقی 3/4

“3/4

شیر اطمینان 3 بار تق تقی 1 اینچ

“1

شیر اطمینان 3 بار تق تقی 1 اینچ کیس

“1

شیر اطمینان 3 بار تق تقی 1 1/4 اینچ کیس

“1/4 1

شیر اطمینان 3 بار تق تقی 1 1/2 اینچ کیس

“1/2 1

شیر اطمینان 3 بار تق تقی 2 اینچ کیس

“2

مفاهیم کاربردی شیر اطمینان

1 – مفهوم بالاترین فشار

بالاترین فشار زمانی به وجود می آید که شیر فشار شکن در حالت کاملا باز قرار می گیرد و حداکثر ظرفیت تخلیه خود را دارد .

این فشار از فشار نقطه ی تنظیم  set pressure می باشد و مقدار آن با توجه به کاربرد های مختلف متفاوت می باشد . در سیستم های بخار و گاز با توجه به استاندارد  bs 5500 میزان اختلاف فشار حداکثر 10 درصد فشار تنظیمی شیر اطمینان در نظر گرفته می شود . شیر های اطمینان به منظور جلوگیری از وارد شدن خسارات به محصول در اثر ازدیاد فشار به کار برده می شود .

2 – مفهوم پایین ترین فشار

منظور از پایینترین فشار این است که مقدار اختلاف فشار از نقطه تنظیم یا ست پر شر شیر اطمینان پایین تر می باشد جهت بسته شدن محکم و کامل شیر اطمینان پس از باز شدن و سپس برگشت سیستم به فشار عادی مورد احتیاج می باشد . این پارامتر Reset Differential نامیده می شود . میزان فشار حداقل با توجه به استاندارد مذکور 10 درصد می باشد . مقادیر فشار حداکثر و فشار حداقل با توجه به نوع سیستمی که طراحی می شود متغیر است .

شیر اطمینان پکیج

پکیج از جمله پر کاربرد ترین سیستم گرمایشی می باشد که در ساختمان ها به کار برده می شود و نیاز های خانواده ها به آب گرم مصرفی و آب گرم گرمایش را حل می نماید . اما این سیستم با وجود فواید و مزیت های فراوانی که دارد همانند هر سیستم دیگری گاها با مشکلاتی از قبیل سر ریز شدن آب و بالا رفتن فشار به میزان زیاد روبه رو می شود .

از جمله قطعات اصلی و حفاظتی که در تمامی پکیج های دیواری و زمینی وجود دارد شیر اطمینان پکیج می باشد که قطعه ای حساس و با اهمیت می باشد . وظیفه ی این شیر تنظیم فشار و اطمینان از عدم بالارفتن فشار بار پکیج می باشد . پکیج ها طوری طراحی می شوند که بیشتر از فشار  5.3 بار را نمی توانند تحمل کنند و درصورت افزایش فشار شیر اطمینان پکیج باز شده و موجب پایین آمدن فشار تا حد نرمال می شود .

این قطعه نسبت به تغییرات فشار و دما حساس می باشند و به همین دلیل نیز فشار را در مدار گرمایش یا مدار اولیه پکیج تنظیم می نماید و آن را در کمتر از 3 بار حفظ و کنترل می نماید و به همین علت به آن ها شیر سه بار نیز گفته می شود .

شیر اطمینان پکیج ، شیر تخلیه پکیج نیز نامیده می شود زیرا با تخلیه آب داخل پکیج به تنظیم فشار آن کمک می نماید . نحوه ی عملکرد آن به این گونه است که زمانی که دما یا مقدار آب در پکیج بالا می رود موجب افزایش فشار پکیج نیز می شود و در این هنگام شیر اطمینان که دارای یک فنر و دیافراگم لاستیکی می باشد به صورت خودکار باز می شود و آب را تخلیه می کند و بدین ترتیب فشار کاهش پیدا می کند تا جایی که به زیر سه بار می رسد .

به وضوح می توان گفت که کاربرد شیر اطمینان در تمامی سیستم های دارای مدار بسته حرارتی ضروری می باشد زیرا در این سیستم ها تغییرات دما موجب تغییرات فشار نیز می شود که این امری خطرناک می باشد و در نتیجه برای این که از کنترل فشار اطمینان حاصل شود باید شیر اطمینان در آن ها به کار برده شود .

علاوه بر این گاهی مواقع نیز این امکان وجود دارد که دما زیاد بالا نرود و فقط فشار سیستم یکباره به میزان زیادی افزایش پیدا کند که در این صورت امکان ایجاد خسارات زیادی از قبیل ترکیدن لوله ها و آسیب به سیستم وجود دارد . برای حل این مشکل در مسیر رفت آب داغ گرمایشی یک شیر اطمینان نصب می شود . به طور کلی شیر های اطمینان پکیج در دو نوع وجود دارند نوع اول در برابر فشار حساس می باشند و نوع دوم حساس در برابر فشار و دما می باشند .

شیر اطمینان پکیج امکان دارد گاها با مشکل رو به رو شود و نشت نماید که رفع این مشکل آسان می باشد و فقط کافیست در صورت نشت ، شیر تعویض شود .

قیمت شیر اطمینان

در گرم کن ها و پکیج ها به عنوان قطعه ی ضروری می باشد که در نقش محافظت کننده به کار برده می شود و از پکیج و گرم کن در مقابل دما و فشار زیاد مراقبت می نماید و در نتیجه از ترکیدگی و آسیب به سیستم جلوگیری می نماید . این شیر ها گاها در هنگام آسیب دیدگی یا نشت و … نیاز به تعویض دارند که در این صورت باید با نوع جدید جایگزین شوند .

 در انواع مختلف با جنس های مختلف وجود دارند و به طور کلی در دو نوع حساس به فشار و حساس به دما و فشار تولید می شوند . با این وجود قیمت شیر اطمینان به عوامل بسیار زیادی بستگای دارد و در همه ی انواع آن ها یکسان نمی باشد .

در زیر به برخی از موارد تاثیر گذار در قیمت شیر اطمینان اشاره می کنیم .

شیر اطمینان پکیج قبلا در جنس های برنجی تولید می شدند ، اما امروزه انواع پلاستیکی آن ها نیز توسط  شرکت ها تولید می شود . همانطور که می دانیم نوع برنجی این شیر ها از انواع پلاستیکی آن ها محکم تر و با دوام تر می باشند و به دلیل جنس مواد اولیه نیز از قیمت بیشتری برخوردار می باشند و همین امر موجب تفاوت قیمت شیر اطمینان برنجی و گران بودن آن نسبت به انواع پلاستیکی آن می باشد.

قیمت شیر اطمینان همچنین بسته به نوع آن که می تواند فقط حساس به فشار باشد یا به دما و فشار با هم حساسیت داشته باشد ، متفاوت می باشد . بهترین و مناسب ترین نوع برای خرید و کاربرد آن در پکیج ها نوع برنجی می باشد که از کیفیت فوق العاده ای بر خوردار می باشد و بسیار محکم می باشند و طول عمر آن ها زیاد می باشد . این شیر ها با توجه به مشخصات فنی می توانند از قیمت متفاوتی برخوردار باشند . برخی از این شیر ها دسته دار می باشند و برخی بدون دسته که موجب تفاوت قیمت آن ها می شود .

در شیر اطمینان دسته دار دسته ای بر روی آن ها تعبیه شده است که به وسیله ی آن می توان رسوب های ایجاد شده بین واشر آب بندی و قطعه تخلیه را کنترل نمود و از گرفتگی احتمالی سوراخ های تخلیه شیر اطمینان در اثر ذرات رسوب و شن در سیستم تاسیساتی شد مسلما با توجه به خصوصیتی که این شیر دارد می توان انتظار تفاوت قیمت آن را با شیرهای اطمینان معمولی داشت .

لازم به ذکر است که به طور کلی  مهمترین مواردی که در قیمت شیر اطمینان تاثیر می گذارند عملکرد ، جنس ، نوع اتصال و نوع برند یا محلی می باشد که اقدام به تهیه آن می نماییم و مطابق با آن ها دسته بندی شده و در قیمت های مختلف عرضه می شوند  اما با توجه به همه ی موارد گفته شده به طور کلی قیمت شیر اطمینان پکیج بسیار مناسب می باشد .

جهت سفارش انواع شیرهای اطمینان caseventil ترکیه در ایران با شماره 04191010305 تماس داشته باشید.