شیر اطمینان پکیج

شیر اطمینان پکیج یک شیر فنری است که همیشه به صورت جفت روی یک سینه شیر معمولی نصب می شود. شیر به گونه ای تنظیم شده است که اگر فشار دیگ 10 درصد بالاتر از سطح از پیش تنظیم شده افزایش یابد، تمام بخار تولید شده توسط دیگ را آزاد می کند. مزیت اصلی شیر اطمینان پکیج این است که بهترین نوع معیار ایمنی قابل اعتمادی است که یک آبگرمکن می تواند داشته باشد و همچنین در هر حالتی عملکرد مثبتی را نشان می دهد. شیرهای اطمینان مستقیماً بر روی بدنه پکیج و معمولاً در فضای بخار نصب می شوند.

شیر اطمینان پکیج قطعه ای مهم در آبگرمکن یا پکیج می باشد که نسبت به فشار و دما حساس می باشد . این قطعه با تنظیم فشار موجب اطمینان از سلامت دستگاه می شود . به گونه ای طراحی شده است که قابلیت تحمل فشار بیشتر از 5.3 بار را ندارد و در نتیجه در مواقعی که فشار بالا رود و سیستم بسته باشد و آب جایی برای رفتن نداشته باشد ، این شیر تا زمانی که فشار در پکیج به حد نرمال می رسد و در این زمان افت فشار اتفاق می افتد و خطر ترکیدن از بین می رود . بنابراین اهمیت این شیر به دلیل اینکه موجب تخلیه ی فشار اضافی مخزن و جلوگیری از ترکیدن و آبگرفتگی در خانه می شود بسیار زیاد می باشد .

شیر اطمینان پکیج

ویژگی های شیر اطمینان پکیج

ساختمان و عملکرد

شیر فنری که به عنوان شیر اطمینان استفاده می شود، نوعی شیر معمولی با فنر مارپیچ است که برای پیش تنظیم فشار شیر با استفاده از مهره فشاری استفاده می شود. تمام شیرهای اطمینان، پس از تنظیم برای یک محدودیت فشار خاص، قفل هستند و در مرحله بعد قابل تغییر نیستند.

عملکرد شیر نیز مشابه نوع معمولی شیرهای فنری است که وقتی فشار بخار از علامت از پیش تنظیم شده بالا می‌رود، شیر بالا می‌رود. فنر فشرده می شود و بخار از طریق لوله زباله متصل به قیف خارج می شود که به اتمسفر باز می شود.

به طور کلی اجزای تشکیل دهنده ی شیر اطمینان پکیج ، نازل ، دیسک و فنر می باشد که عملکرد دستگاه وابسته به آن ها می باشد . زمانی که فشار از سه بار بیشتر می شود فنر باز می شود و بدین وسیله موجب بالا رفتن دیسک می شود و شیر را باز می کند و موجب خارج شدن آب از سیستم می شود و این روند تا زمانی که افت فشار اتفاق بیافتد ادامه پیدا می کند .

مشکلات در عملکرد

فرآیند باز کردن شیر اطمینان اغلب با یک اشکال مواجه است. هنگامی که شیر با فشرده سازی اولیه فنر باز می شود، تنها برای چند ثانیه در همان موقعیت باقی می ماند. نیروی بخار با فشردن فنر، شیر را بیشتر باز می کند. بنابراین فشار و بخار لازم بیشتر از سیستم خارج می شود. برای مقابله با این پدیده، آرایش لبه ای بر روی درب سوپاپ در نظر گرفته شده است که فضای بیشتری را برای عمل بخار بر روی آن فراهم می کند. نیروی ایجاد شده، شیر را در موقعیت رو به پایین هل می دهد و بنابراین نیروی بخار خروجی به سمت بالا را متعادل می کند.

شیر اطمینان بالابر اصلاح شده

این شیر دارای یک اهرم دستی است که می تواند برای باز کردن شیر در مواقع اضطراری استفاده شود. بسیاری از تغییرات تا به حال برای دستیابی به یک زندگی بهتر در سریع ترین زمان ممکن انجام شده است. بیشتر این تغییرات در اطراف حامل فنر پایینی دیده می شود که از آرایش پیستونی شکل برای بخار در قسمت زیرین آن تشکیل شده است. حلقه های لاستیکی در اطراف سیلندر در نظر گرفته شده است تا به عنوان یک عامل آب بندی و یک سیلندر حاوی عمل کند. صفحه راهنما با پورت های بخار برای خروج فنر ارائه شده است. بخار آزاد شده به دلیل باز شدن شیر اصلی در قسمت زیرین پیستون عمل می کند و باعث افزایش بیشتر آن می شود. هنگامی که فشار کمی کاهش یافت، نیروی فنر به سرعت شیر را می بندد. این چیدمان طوری ساخته شده است که مقداری هوا بین نشیمنگاه شیر و شیر محبوس می شود تا بالشتکی از بخار ایجاد شود.

یک لوله تخلیه که در بیرون باز می شود نیز برای خروج بخار متراکم تولید شده در شیر در نظر گرفته شده است تا مانع از باز یا بسته شدن شیر به دلیل تجمع میعانات شود.

تنظیم و ساخت شیر اطمینان پکیج

تنظیم و ساخت شیر اطمینان پکیج

اجرای ایمن پکیج یک پیش نیاز برای هر فرآیند آبگرمکن است. پکیج زمانی که فشار دیگ از حد مجاز بالاتر رود، نهایت تهدید را ایجاد می کند. حادثه انفجار آبگرمکن در گذشته دلیل تلفات و تلفات زیادی بوده است. برای جلوگیری از چنین شرایطی، از شیرهای اطمینان پکیج استفاده می شود.

وظیفه شیر اطمینان پکیح چیست؟

وظیفه اصلی شیر اطمینان کاهش فشار است. روی درام بخار پکیج قرار دارد و زمانی که فشار سمت ورودی شیر از فشار از پیش تعیین شده بیشتر شود، به طور خودکار باز می شود.

شیرهای اطمینان در سیستم پکیج

آبگرمکن ها سیستم‌های فشار و دمای بالا هستند که برای تولید بخار برای به حرکت درآوردن توربین‌های بخار برای تولید برق استفاده می‌شوند. اگر به هر دلیلی از عملکرد یا نقص در تجهیزات یا کنترل ها، فشار عملیاتی در سیستم از حد مطمئن مصالح ساختمانی بالاتر رود، می تواند فاجعه ایجاد کند. برای جلوگیری از چنین فجایع، شیر اطمینان آبگرمکن در مکان های مختلف در نظر گرفته شده است.

شیر اطمینان پکیج و شیرهای کمکی چگونه کار می کنند

شیرهای اطمینان پکیج با فشار بالادست فعال می شوند. اگر فشار از یک آستانه تعریف شده فراتر رود، شیر فعال می شود و به طور خودکار فشار را آزاد می کند. معمولاً برای سرویس گاز یا بخار استفاده می شود، شیرهای اطمینان پکیج پس از رسیدن به آستانه فشار کاملاً باز می شوند و تا زمانی که فشار دیگ به فشار پایین تر از پیش تعریف شده و ایمن برسد باز می مانند.

شیرهای تخلیه پکیج همان هدف را انجام می دهند – کاهش خودکار فشار دیگ – اما عملکرد آنها کمی متفاوت از شیرهای اطمینان است. هنگامی که فشار از یک آستانه تعیین شده فراتر رود، یک شیر کمکی به طور کامل باز نمی شود. در عوض، زمانی که از آستانه فشار فراتر رفت به تدریج باز می شود و به تدریج بسته می شود تا به آستانه پایین تر و ایمن برسد. شیرهای اطمینان آبگرمکن معمولاً برای سرویس مایع استفاده می شود.

همچنین دستگاه‌هایی وجود دارند که به نام «شیرهای اطمینان ریلیف» شناخته می‌شوند که ویژگی‌های هر دو نوع مورد بحث در بالا را دارند. شیرهای اطمینان را می توان برای سرویس مایع یا گاز یا بخار استفاده کرد.

الزامات شیر اطمینان پکیج

شیرهای اطمینان به پلاک هایی نیاز دارند که حاوی اطلاعات مهمی در مورد دستگاه باشد، از جمله:

 • ظرفیت
 • تنطیم فشار PSI
 • سازنده
 • طرح
 • تاریخ مونتاژ
 • تاریخ(های) تست شده

انواع شیر اطمینان پکیج

با توجه به نوع حساسیت شیر اطمینان پکیج ، دو نوع شیر اطمینان وجود دارد که یکی از انواع آن فقط حساس به فشار می باشد و در نتیجه در برابر تغییرات فشار از خود حساسیت نشان می دهند و نوع دیگر علاوه بر فشار به دما نیز حساس می باشند .

جنس شیرهای اطمینان پکیج

در گذشته بیشتر از جنس برنج و از نوع رزوه ای و با استحکام بالا بود اما امروزه نوع جدیدی از آن ها نیز تولید شده است که از جنس پلاستیک و بدون رزوه می باشند .

آشنایی با وظایف شیر اطمینان پکیج

 شیر اطمینان پکیج ، وظیفه ی خنثی سازی یا جلوگیری از فشار بیش از حد در سیستم پکیج را بر عهده دارد . با توجه به وظیفه ای که این شیر ها دارد در صورتی که شیر اطمینان در پکیج خراب شود و در مقابل فشار بالا عکس العمل نشان ندهد امکان دارد آسیب های جدی زیادی به دستگاه وارد شود . بنابراین با توجه به موارد گفته شده  علاوه بر کنترل فشار ، تامین امنیت جانی افراد را نیز می باشد .

کاربرد شیر اطمینان پکیج

همانطور که گفتیم شیر اطمینان پکیج از اجزای حفاظتی ضروری در پکیج می باشد که وظیفه ی تنظیم فشار داخلی پکیج را از طریق خروج آب از سیستم بر عهده دارد . محل قرار گرفتن این شیر ها در قسمت زیر اتصالات پکیج می باشد و معمولا در اکثر پکیج ها در بلوک بازگشت و در قسمت میانی شیلنگ برگشت شوفاز و شیلنگ آب سرد قرار می گیرد و در بقیه ی پکیج ها نیز در بلوک رفت و دقیقا زیر پکیج دیواری قرار می گیرد .

با آسیب دیدن شیر اطمینان و ایجاد مشکل درآن ، با بالا رفتن فشار و دما در پکیج آسیب جدی از قبیل ترکیدن لوله ها و به خطر افتادن امنیت افراد خانواده ایجاد می شود .

علت خرابی شیر اطمینان پکیج

عوامل زیادی وجود دارد که می توانند موجب خرابی شیر اطمینان شوند که از جمله ی آن ها می توان به موارد زیر اشاره کرد :

 • مواجه شدن شیر اطمینان با فشار بالا
 • باز ماندن شیر پرکن
 • خرابی منبع انبساط
 • وارد شدن شوک گرمایی
 • فرسودگی یا ضربات غیر منتظره

نشانه های خرابی شیر اطمینان پکیج

اطلاع به موقع از خرابی شیر اطمینان به دلیل خطراتی که در صورت خرابی و عملکرد نا درست امکان دارد به بار بیاورد از اهمیت بسیار بالایی بر خوردار می باشد . مشکلی که در این میان وجود دارد این است که خرابی شیر اطمینان مانند سایر مشکلاتی که در پکیج رخ می دهد به صورت کد خطا در پکیج نمایش داده نمی شود و همین امر موجب می شود تا از خرابی آن نتوان سریع اطلاع پیدا کرد و در نتیجه به پکیج آسیب وارد می شود .

اصلی ترین علت خرابی شیر اطمینان با افزایش بیش از حد فشار در پکیج ایجاد می شود و تنها زمانی می توان از خرابی آن اطمینان حاصل کرد که عقربه مربوط به فشار پکیج یا نمایشگر پکیج ، فشاری بالاتر از 2 بار که محدوده ی قرمز رنگ فشار سنج می باشد نشان دهد و پکیج همچنان به کار خود ادامه دهد و بعد نشتی  در آن دیده شود و آب از شیر اطمینان خارج  شود که نشانه بعدی خرابی شیر اطمینان به شمار می رود . تنها راهکاری که برای حل این مشکل وجود دارد تعمیر سیستم گرمایشی پکیج و تعویض شیر اطمینان می باشد .

روش تعویض شیر اطمینان پکیج

برای تعویض شیر اطمینان پکیج در مواقعی که دچار خرابی شده است اولین مرحله خاموش کردن دستگاه می باشد . سپس شیر پرکن پکیج باید بسته شود تا دستگاه آب گیری را متوقف نماید و فشار دستگاه کاهش پیدا کند در غیر این صورت آبگیری بیش از حد موجب افزایش فشار پکیج می شود  . پس از انجام این مراحل لازم است تا چند ساعتی از انجام سایر مراحل خوداری شود تا پکیج و آب داخل آن سرد شود . در مرحله ی بعدی و زمانی که پکیج سر شد باید شیر تخلیه دستگاه را باز کرد تا تمامی آب داخل سیستم تخلیه گردد . با تخلیه کامل آب فشار سنج دستگاه به نقطه ی صفر می رسد که در این صورت می توان شیر تخلیه را بست .

پس از انجام مراحل گفته شده نوبت به باز کردن شیر اطمینان به وسیله ی آچار شلاقی و جدا سازی آن از دستگاه می رسد . در صورتی که شیر اطمینان دارای لوله تخلیه نیز باشد باید آن را هم به کمک آچار مناسب باز نمود . سپس باید به وسیله ی نوار لوله دو رزوه پایینی شیر اطمینان جدید پکیج را کاملا پوشانده و به وسیله ی آچار شلاقی آن را به پکیج بست . باید دقت نمود تا شیر اطمینان پکیج از طرف درست به دستگاه بسته شود و لوله ی تخلیه شیر اطمینان نیز نصب گردد . در مرحله ی بعد باید شیر پر کن پکیج را باز کرد تا مدار سیستم تا جایی که عقربه فشار سنج بین 0.5 و 5.1 بار رسید از آب پر شود و بعد از آن ، آن را بست . در مرحله ی آخر بهتر است برای تنظیم دوباره پکیج تمام رادیاتور ها را هواگیری نمود و در انتها نیز آن را چک نمود تا هیچ نشتی نداشته باشد .

مهمترین دلایل نشت شیر فشار تخلیه آبگرمکن

دلایل مختلفی برای نشت شیر تخلیه فشار آبگرمکن  وجود دارد که در زیر به آن ها اشاره می کنیم .

 • در مواقعی که فشار آب داخل مخزن خیلی زیاد باشد و افت فشار رخ ندهد .
 • زمانی هایی که دمای آب خیلی زیاد می باشد .
 • مواقعی که شیر T&P چندین سال استفاده نشده باشد .
 • زمانی که سوئیچ T&P اشتباه نصب شده باشد .
 • در صورتی که خود شیر T&P خراب شده باشد .

همانطور که می دانیم شیر اطمینان قطعه ای ضروری در سیستم های گرمایشی برای تخلیه فشار می باشد و شاید بتوان به راحتی گفت که تنها مشکلی که این قطعه با آن رو به رو می شود، نشتی شیر اطمینان به طور مداوم می باشد . بنابراین ممکن است شناسایی علت نشت دریچه یا محل نصب شیر اطمینان و کاهش میزان فشار یا افت فشار کمی زمان بر باشد ، اما در صورتی اطلاعات کافی در این زمینه داشته باشیم می توانیم به راحتی علت نشت را کشف نماییم در غیر این صورت نمی توان علت نشت را شناسایی نمود .

در زمان نشت شیر اطمینان پکیج چه باید کرد ؟

زمانی که شاهد نشتی شیر اطمینان پکیج شدید ، باید حتما به رفع این مشکل بپردازید و تنها راه برای آن تعویض شیر می باشد . تعویض شیر کاری اساسی می باشد و روش آن بدین ترتیب است که در ابتدا باید آب از دستگاه و سیستم به طور کامل تخلیه گردد و سپس باید لوله تخلیه را خارج کرده و با توجه به محل نصب شیر اطمینان آن را تعویض نمود .

 مراحل تعویض شیر اطمینان

 • مرحله اول : خاموش کردن دستگاه

خاموش کردن دستگاه در هنگام تعویض شیر اطمینان ، اولین کاری است که باید انجام شود . سپس باید شیر پر کن پکیج بسته شود تا دستگاه آب گیری را متوقف نماید و بدین ترتیب فشار دستگاه کاهش پیدا کند . دلیل این کار این است که آبگیری بیش از حد در دستگاه موجب افزایش فشار پکیج می شود و بنابراین برای تعویض شیر اطمینان باید چند ساعت صبر کرد تا پکیج و آب داخل آن کاملا سرد شود .

 • مرحله دوم : تخلیه ی آب درون دستگاه

تخلیه ی آب درون دستگاه دومین مرحله در تعویض شیر اطمینان می باشد و بدین منظور باید شیر تخلیه دستگاه را باز کرد تا تمام آب داخل سیستم خالی شود . زمانی که آب کاملا تخلیه شد فشار سنج دستگاه عدد صفر را نشان می دهد و در این صورت می توان شیر تخلیه را بست .

 • مرحله سوم : باز کردن شیر اطمینان پکیج

در مرحله سوم نوبت به باز کردن شیر اطمینان پکیج و جدا کردن آن از دستگاه می رسد که این کار به وسیله آچار شلاقی انجام می شود . اگر شیر اطمینان دارای لوله تخلیه نیز باشد باید آن را هم به کمک آچار مناسب باز کرد .

 • مرحله چهارم : جا گذاری شیر اطمینان جدید

در این مرحله نوبت به جا گذاری شیر اطمینان جدید می رسد که باید در ابتدا دو رزوه پایینی شیر اطمینان جدید پکیج را با استفاده از نوار لوله کاملا پوشاند و سپس شیر اطمینان را به وسیله ی آچار شلاقی به پکیج بست .

باید دقت نمایید تا شیر اطمینان پکیج از طرف درست به دستگاه بسته شود . برای اطمینان از درستی نصب شیر اطمینان جدید می توان به جهت نصب شیر اطمینان قبلی پکیج دقت کرد .

 • مرحله پنجم : پر کردن ندار سیستم با آب

در این مرحله مدار سیستم را با باز کردن شیر پر کن پکیج از آب پر می کنیم  ، اما باید دقت شود تا آب بیش از حد پر نشود و در صورتی که عقربه فشار سنج بین 0.5 و 1.5 قرار گرفت شیر پرکن دستگاه بسته شود . برای تنظیم دو باره دستگاه لازم است تا تمام رادیاتورها هواگیری شود و در انتها نیز باید از نشتی نداشتن شیر اطمینان جدید ، اطمینان حاصل نمود .

همانطور که در مطالب بالا ذکر شد شیر اطمینان قطعه ای با اهمیت در سیستم گرمایشی می باشد که خرابی آن می تواند خطرات و زیان های بسیاری به وجود آورد و بنابرین در تعمیر و تعویض به موقع آن و رفع ایراد آن ها باید سریعا اقدام نمود . همچنین  با وجود این که تعمیر و تعویض شیر اطمینان پکیج با توجه به توضیحاتی که ارائه شد بسیار ساده و راحت می باشد و با کمی دقت می توان به درستی این کار را انجام داد ، اما توصیه ما کمک گرفتن از افراد متخصص در این زمینه هست تا با به دست آوردن اطمینان خاطر از درستی تعویض یا تعمیر آن ها بتوانید از دستگاه به راحتی استفاده نمایید .

تعمیر شیر اطمینان پکیج

قبل از آموزش تعمیر شیر اطمینان پکیج لازم است تا از نوع خرابی شیر اطمینان با خبر شوید  ؟

به طور کلی باید بگوییم نشتی مداوم آب تنهاترین و اصلی ترین عیبی می باشد که شیر اطمینان پکیج پیدا می کند .

برای تعمیر شیر اطمینان پکیج بعد از باز کردن آن ، آن را در داخل دیسکلر قرار داده و شستشو می دهیم . به طور معمول آشغال ها و رسوب مابین دیافراگم شیر اطمینان قرار می گیرد و بدین ترتیب موجب می شود تا شیر اطمینان دچار نشتی شود .

از دیگر دلایلی که امکان دارد موجب ایجاد نشتی در شیر اطمینان شود ، ضعیف شدن فنر شیر اطمینان و از بین رفتن دیافراگم آن می باشد . در صورتی که دلیل نشتی مورد مذکور باشد بهتر است تا آن را به هیچ عنوان دستکاری نکنید و به فکر تعویض آن باشید .

نکات مهم در خصوص شیر اطمینان پکیج

در خصوص استفاده و نگهداری و تعمیر شیر اطمینان پکیج برخی از نقاط وجود دارند که آگاهی از آن ها لازم رعایت به آن ها ضروری می باشد که در زیر به برخی از این موارد اشاره می کنیم .

 • در نظر بگیرید که آب می تواند از یکی از رادیاتورها تخلیه شود تا فشار روی عدد صفر بیاید و بدین ترتیب آب از دستگاه تخلیه گردد و افت فشار صورت بگیرد .
 • باید دقت شود تا شیر اطمینان پکیج در محل نصب چرخانده نشود ، زیرا این عمل موجب می شود تا شیر از حالت آب بندی خارج شود .
 • توجه کنید که در صورتی که شیر اطمینان دچار نشتی شد و شما مایل به تعویض این قطعه نبودید تنها راه چاره تعمیر آن می باشد و برای تعمیر آن باید در ابتدا قطعه را باز کنید و داخل دیسکلر قرار دهید .
 • برای پاکسازی فضای مابین دیافراگم شیر اطمینان پکیج از رسوب و آشغال بهتر است تا با رسوب زدا که در تاسیسات سرمایشی و گرمایشی ، برج های خنک کننده ، دیگ های بخار ، بویلر ها و … به کار برده می شود آن ها را شستشو دهید ، این مواد رسوب زدا همچنین در برخی مواقع نشتی شیر اطمینان را نیز برطرف می نمایند و هیچ نوع آسیبی به دستگاه و لوله ها وارد نمی کنند.

سوالات متداول شیر اطمینان پکیج

2 شیر مهم در پکیج کدامند؟

پکیج ها فشار قوی (با بیش از 15 PSI کار می کنند) باید دارای دو شیر دمنده پایین باشند. باز شدن سریع و آهسته دو سوپاپ به صورت سری روی لوله قرار دارند به طوری که هر دو باید برای جریان و تخلیه آب باز شوند.

شیر تخلیه در پکیج چیست؟

شیر کنترل تخلیه بخار هنگامی که تولید بخار بیش از نیاز بخار باشد از بخار اضافی دیگ گرمای اتلاف مراقبت می کند.

چرا 2 شیر اطمینان پکیج وجود دارد؟

شیرهای اطمینان برای جلوگیری از فشار بیش از حد دیگ که باعث انفجار آن می شود و می تواند برای پرسنل مضر و کشنده باشد، ارائه شده است. دنده آسان‌کننده اساساً برای کارکرد دستی شیر اطمینان در صورت باز نشدن آبگرمکن با فشار بیش از حد تعبیه شده است.

اصول پکیج جیست؟

اصل کار پکیج گازهای داغ از سوزاندن سوخت در کوره تشکیل می شوند. این گازها طوری ساخته می شوند که با مخزن آب، نقطه ای که انتقال حرارت بین بخار و آب انجام می شود، در تماس باشند. بنابراین، اصل اساسی پکیج تبدیل آب به بخار با انرژی گرمایی است.

تفاوت بین شیر اطمینان و ریلیف چیست؟

به زبان ساده، ریلیف ولو دستگاهی است که برای کنترل فشار در یک ظرف یا سیستم تا یک سطح مشخص طراحی شده است. از سوی دیگر، شیر اطمینان وسیله ای است که برای رها کردن فشار اضافی از یک ظرف یا تجهیزات زمانی که فشار از یک حد از پیش تعیین شده خاص عبور می کند، استفاده می شود.

هر پکیج باید چند شیر اطمینان داشته باشد؟

یک شیر اطمینان

هر استفاده کننده از پکیج یا مخزن تحت فشار باید اطمینان حاصل کند که آبگرمکن یا مخزن تحت فشار مورد استفاده حداقل دارای یک شیر اطمینان است و چنین شیر اطمینانی باید قفل، مهر و موم یا غیر قابل دسترس برای افراد غیر مجاز باشد: تعداد و ظرفیت شیر اطمینان باید …

انژکتور در آبگرمکن چیست؟

انژکتور، وسیله ای برای تزریق سوخت مایع به موتور احتراق داخلی. این اصطلاح همچنین برای توصیف دستگاهی برای تزریق آب خوراک به دیگ استفاده می شود. انژکتورهای آب تغذیه پکیج از یک جت بخار با سرعت بالا برای فشار دادن آب به آبگرمکن استفاده می کنند.

دمیدن در پکیج چیست؟

در فرآیند دمیدن سطحی، آب به منظور جلوگیری از غلظت ناخالصی ها در حالی که بخار دائماً در حال تبخیر است، عمداً از دیگ ها خارج می شود. آب از طریق فشار بخار داخل دیگ از دیگ خارج می شود.

شیر تست تغذیه چیست؟

شیرهای  تست تغذیه یکی از مهم ترین اجزای پکیج است که جریان آب را از پمپ تغذیه به دیگ کنترل می کند و در مواقعی که فشار دیگ بیشتر از فشار پمپ است و یا پمپ تغذیه متوقف می شود از برگشت آب از دیگ به پمپ جلوگیری می کند.

تفاوت بین PSV و PRV چیست؟

در حالی که اصطلاح PRV گاهی اوقات به جای PSV استفاده می شود، تفاوت بین این دو وجود دارد. یک PRV نسبت به فشار به تدریج باز می شود، در حالی که یک PSV به طور ناگهانی پس از رسیدن فشار به سطح معینی باز می شود تا از فشار بیش از حد و یک حادثه احتمالی ایمنی فرآیند جلوگیری شود.

چند نوع شیر اطمینان پکیج وجود دارد؟

چهار نوع شیر اطمینان وجود دارد: شیر اطمینان با وزن مرده. شیر اطمینان فنری. شیر اطمینان اهرمی