شیر اطمینان پکیج

شیر اطمینان پکیج قطعه ای مهم در آبگرمکن یا پکیج می باشد که نسبت به فشار و دما حساس می باشد . این قطعه با تنظیم فشار موجب اطمینان از سلامت دستگاه می شود . به گونه ای طراحی شده است که قابلیت تحمل فشار بیشتر از 5.3 بار را ندارد و در نتیجه در مواقعی که فشار بالا رود و سیستم بسته باشد و آب جایی برای رفتن نداشته باشد ، این شیر تا زمانی که فشار در پکیج به حد نرمال می رسد و در این زمان افت فشار اتفاق می افتد و خطر ترکیدن از بین می رود . بنابراین اهمیت این شیر به دلیل اینکه موجب تخلیه ی فشار اضافی مخزن و جلوگیری از ترکیدن و آبگرفتگی در خانه می شود بسیار زیاد می باشد .

شیر اطمینان پکیج

آشنایی با نحوه ی عملکرد

به طور کلی اجزای تشکیل دهنده ی شیر اطمینان پکیج ، نازل ، دیسک و فنر می باشد که عملکرد دستگاه وابسته به آن ها می باشد . زمانی که فشار از سه بار بیشتر می شود فنر باز می شود و بدین وسیله موجب بالا رفتن دیسک می شود و شیر را باز می کند و موجب خارج شدن آب از سیستم می شود و این روند تا زمانی که افت فشار اتفاق بیافتد ادامه پیدا می کند .

انواع شیر اطمینان پکیج

با توجه به نوع حساسیت شیر اطمینان پکیج ، دو نوع شیر اطمینان وجود دارد که یکی از انواع آن فقط حساس به فشار می باشد و در نتیجه در برابر تغییرات فشار از خود حساسیت نشان می دهند و نوع دیگر علاوه بر فشار به دما نیز حساس می باشند .

جنس شیرهای اطمینان پکیج

در گذشته بیشتر از جنس برنج و از نوع رزوه ای و با استحکام بالا بود اما امروزه نوع جدیدی از آن ها نیز تولید شده است که از جنس پلاستیک و بدون رزوه می باشند .

آشنایی با وظایف

 شیر اطمینان پکیج ، وظیفه ی خنثی سازی یا جلوگیری از فشار بیش از حد در سیستم پکیج را بر عهده دارد . با توجه به وظیفه ای که این شیر ها دارد در صورتی که شیر اطمینان در پکیج خراب شود و در مقابل فشار بالا عکس العمل نشان ندهد امکان دارد آسیب های جدی زیادی به دستگاه وارد شود . بنابراین با توجه به موارد گفته شده  علاوه بر کنترل فشار ، تامین امنیت جانی افراد را نیز می باشد .

کاربرد شیر اطمینان پکیج

همانطور که گفتیم شیر اطمینان پکیج از اجزای حفاظتی ضروری در پکیج می باشد که وظیفه ی تنظیم فشار داخلی پکیج را از طریق خروج آب از سیستم بر عهده دارد . محل قرار گرفتن این شیر ها در قسمت زیر اتصالات پکیج می باشد و معمولا در اکثر پکیج ها در بلوک بازگشت و در قسمت میانی شیلنگ برگشت شوفاز و شیلنگ آب سرد قرار می گیرد و در بقیه ی پکیج ها نیز در بلوک رفت و دقیقا زیر پکیج دیواری قرار می گیرد .

با آسیب دیدن شیر اطمینان و ایجاد مشکل درآن ، با بالا رفتن فشار و دما در پکیج آسیب جدی از قبیل ترکیدن لوله ها و به خطر افتادن امنیت افراد خانواده ایجاد می شود .

علت خرابی

عوامل زیادی وجود دارد که می توانند موجب خرابی شیر اطمینان شوند که از جمله ی آن ها می توان به موارد زیر اشاره کرد :

 • مواجه شدن شیر اطمینان با فشار بالا
 • باز ماندن شیر پرکن
 • خرابی منبع انبساط
 • وارد شدن شوک گرمایی
 • فرسودگی یا ضربات غیر منتظره

نشانه های خرابی

اطلاع به موقع از خرابی شیر اطمینان به دلیل خطراتی که در صورت خرابی و عملکرد نا درست امکان دارد به بار بیاورد از اهمیت بسیار بالایی بر خوردار می باشد . مشکلی که در این میان وجود دارد این است که خرابی شیر اطمینان مانند سایر مشکلاتی که در پکیج رخ می دهد به صورت کد خطا در پکیج نمایش داده نمی شود و همین امر موجب می شود تا از خرابی آن نتوان سریع اطلاع پیدا کرد و در نتیجه به پکیج آسیب وارد می شود .

اصلی ترین علت خرابی شیر اطمینان با افزایش بیش از حد فشار در پکیج ایجاد می شود و تنها زمانی می توان از خرابی آن اطمینان حاصل کرد که عقربه مربوط به فشار پکیج یا نمایشگر پکیج ، فشاری بالاتر از 2 بار که محدوده ی قرمز رنگ فشار سنج می باشد نشان دهد و پکیج همچنان به کار خود ادامه دهد و بعد نشتی  در آن دیده شود و آب از شیر اطمینان خارج  شود که نشانه بعدی خرابی شیر اطمینان به شمار می رود . تنها راهکاری که برای حل این مشکل وجود دارد تعمیر سیستم گرمایشی پکیج و تعویض شیر اطمینان می باشد .

روش تعویض

برای تعویض شیر اطمینان پکیج در مواقعی که دچار خرابی شده است اولین مرحله خاموش کردن دستگاه می باشد . سپس شیر پرکن پکیج باید بسته شود تا دستگاه آب گیری را متوقف نماید و فشار دستگاه کاهش پیدا کند در غیر این صورت آبگیری بیش از حد موجب افزایش فشار پکیج می شود  . پس از انجام این مراحل لازم است تا چند ساعتی از انجام سایر مراحل خوداری شود تا پکیج و آب داخل آن سرد شود . در مرحله ی بعدی و زمانی که پکیج سر شد باید شیر تخلیه دستگاه را باز کرد تا تمامی آب داخل سیستم تخلیه گردد . با تخلیه کامل آب فشار سنج دستگاه به نقطه ی صفر می رسد که در این صورت می توان شیر تخلیه را بست .

پس از انجام مراحل گفته شده نوبت به باز کردن شیر اطمینان به وسیله ی آچار شلاقی و جدا سازی آن از دستگاه می رسد . در صورتی که شیر اطمینان دارای لوله تخلیه نیز باشد باید آن را هم به کمک آچار مناسب باز نمود . سپس باید به وسیله ی نوار لوله دو رزوه پایینی شیر اطمینان جدید پکیج را کاملا پوشانده و به وسیله ی آچار شلاقی آن را به پکیج بست . باید دقت نمود تا شیر اطمینان پکیج از طرف درست به دستگاه بسته شود و لوله ی تخلیه شیر اطمینان نیز نصب گردد . در مرحله ی بعد باید شیر پر کن پکیج را باز کرد تا مدار سیستم تا جایی که عقربه فشار سنج بین 0.5 و 5.1 بار رسید از آب پر شود و بعد از آن ، آن را بست . در مرحله ی آخر بهتر است برای تنظیم دوباره پکیج تمام رادیاتور ها را هواگیری نمود و در انتها نیز آن را چک نمود تا هیچ نشتی نداشته باشد .

مهمترین دلایل نشت شیر فشار تخلیه آب گرمکن

دلایل مختلفی برای نشت شیر تخلیه فشار آب گرمکن  وجود دارد که در زیر به آن ها اشاره می کنیم .

 • در مواقعی که فشار آب داخل مخزن خیلی زیاد باشد و افت فشار رخ ندهد .
 • زمانی هایی که دمای آب خیلی زیاد می باشد .
 • مواقعی که شیر T&P چندین سال استفاده نشده باشد .
 • زمانی که سوئیچ T&P اشتباه نصب شده باشد .
 • در صورتی که خود شیر T&P خراب شده باشد .

همانطور که می دانیم شیر اطمینان قطعه ای ضروری در سیستم های گرمایشی برای تخلیه فشار می باشد و شاید بتوان به راحتی گفت که تنها مشکلی که این قطعه با آن رو به رو می شود، نشتی شیر اطمینان به طور مداوم می باشد . بنابراین ممکن است شناسایی علت نشت دریچه یا محل نصب شیر اطمینان و کاهش میزان فشار یا افت فشار کمی زمان بر باشد ، اما در صورتی اطلاعات کافی در این زمینه داشته باشیم می توانیم به راحتی علت نشت را کشف نماییم در غیر این صورت نمی توان علت نشت را شناسایی نمود .

در زمان نشت شیر اطمینان پکیج چه باید کرد ؟

زمانی که شاهد نشتی شیر اطمینان پکیج شدید ، باید حتما به رفع این مشکل بپردازید و تنها راه برای آن تعویض شیر می باشد . تعویض شیر کاری اساسی می باشد و روش آن بدین ترتیب است که در ابتدا باید آب از دستگاه و سیستم به طور کامل تخلیه گردد و سپس باید لوله تخلیه را خارج کرده و با توجه به محل نصب شیر اطمینان آن را تعویض نمود .

 مراحل تعویض شیر اطمینان

 • مرحله اول : خاموش کردن دستگاه

خاموش کردن دستگاه در هنگام تعویض شیر اطمینان ، اولین کاری است که باید انجام شود . سپس باید شیر پر کن پکیج بسته شود تا دستگاه آب گیری را متوقف نماید و بدین ترتیب فشار دستگاه کاهش پیدا کند . دلیل این کار این است که آبگیری بیش از حد در دستگاه موجب افزایش فشار پکیج می شود و بنابراین برای تعویض شیر اطمینان باید چند ساعت صبر کرد تا پکیج و آب داخل آن کاملا سرد شود .

 • مرحله دوم : تخلیه ی آب درون دستگاه

تخلیه ی آب درون دستگاه دومین مرحله در تعویض شیر اطمینان می باشد و بدین منظور باید شیر تخلیه دستگاه را باز کرد تا تمام آب داخل سیستم خالی شود . زمانی که آب کاملا تخلیه شد فشار سنج دستگاه عدد صفر را نشان می دهد و در این صورت می توان شیر تخلیه را بست .

 • مرحله سوم : باز کردن شیر اطمینان پکیج

در مرحله سوم نوبت به باز کردن شیر اطمینان پکیج و جدا کردن آن از دستگاه می رسد که این کار به وسیله آچار شلاقی انجام می شود . اگر شیر اطمینان دارای لوله تخلیه نیز باشد باید آن را هم به کمک آچار مناسب باز کرد .

 • مرحله چهارم : جا گذاری شیر اطمینان جدید

در این مرحله نوبت به جا گذاری شیر اطمینان جدید می رسد که باید در ابتدا دو رزوه پایینی شیر اطمینان جدید پکیج را با استفاده از نوار لوله کاملا پوشاند و سپس شیر اطمینان را به وسیله ی آچار شلاقی به پکیج بست .

باید دقت نمایید تا شیر اطمینان پکیج از طرف درست به دستگاه بسته شود . برای اطمینان از درستی نصب شیر اطمینان جدید می توان به جهت نصب شیر اطمینان قبلی پکیج دقت کرد .

 • مرحله پنجم : پر کردن ندار سیستم با آب

در این مرحله مدار سیستم را با باز کردن شیر پر کن پکیج از آب پر می کنیم  ، اما باید دقت شود تا آب بیش از حد پر نشود و در صورتی که عقربه فشار سنج بین 0.5 و 1.5 قرار گرفت شیر پرکن دستگاه بسته شود . برای تنظیم دو باره دستگاه لازم است تا تمام رادیاتورها هواگیری شود و در انتها نیز باید از نشتی نداشتن شیر اطمینان جدید ، اطمینان حاصل نمود .

همانطور که در مطالب بالا ذکر شد شیر اطمینان قطعه ای با اهمیت در سیستم گرمایشی می باشد که خرابی آن می تواند خطرات و زیان های بسیاری به وجود آورد و بنابرین در تعمیر و تعویض به موقع آن و رفع ایراد آن ها باید سریعا اقدام نمود . همچنین  با وجود این که تعمیر و تعویض شیر اطمینان پکیج با توجه به توضیحاتی که ارائه شد بسیار ساده و راحت می باشد و با کمی دقت می توان به درستی این کار را انجام داد ، اما توصیه ما کمک گرفتن از افراد متخصص در این زمینه هست تا با به دست آوردن اطمینان خاطر از درستی تعویض یا تعمیر آن ها بتوانید از دستگاه به راحتی استفاده نمایید .

نکات مهم در خصوص شیر ایمنی پکیج

در خصوص استفاده و نگهداری و تعمیر شیر اطمینان پکیج برخی از نقاط وجود دارند که آگاهی از آن ها لازم رعایت به آن ها ضروری می باشد که در زیر به برخی از این موارد اشاره می کنیم .

 • در نظر بگیرید که آب می تواند از یکی از رادیاتورها تخلیه شود تا فشار روی عدد صفر بیاید و بدین ترتیب آب از دستگاه تخلیه گردد و افت فشار صورت بگیرد .
 • باید دقت شود تا شیر اطمینان پکیج در محل نصب چرخانده نشود ، زیرا این عمل موجب می شود تا شیر از حالت آب بندی خارج شود .
 • توجه کنید که در صورتی که شیر اطمینان دچار نشتی شد و شما مایل به تعویض این قطعه نبودید تنها راه چاره تعمیر آن می باشد و برای تعمیر آن باید در ابتدا قطعه را باز کنید و داخل دیسکلر قرار دهید .
 • برای پاکسازی فضای مابین دیافراگم شیر اطمینان پکیج از رسوب و آشغال بهتر است تا با رسوب زدا که در تاسیسات سرمایشی و گرمایشی ، برج های خنک کننده ، دیگ های بخار ، بویلر ها و … به کار برده می شود آن ها را شستشو دهید ، این مواد رسوب زدا همچنین در برخی مواقع نشتی شیر اطمینان را نیز برطرف می نمایند و هیچ نوع آسیبی به دستگاه و لوله ها وارد نمی کنند.

این شرکت نمایندگی شرکت caseventil می باشد.