رگلاتور آب ، یک نوع شیر تنظیم فشار می باشد که در آب گرم کن های دیواری گازی یا پکیج ها به کار برده می شوند و جنس آن معمولا برنجی می باشد و دارای وزن تقریبی 720 گرم می باشند . وظیفه این ابزار تنظیم فشار آب می باشد که مانع از فشار بیش از حد آب می شود . این شیر های تنظیم فشار در اثر ریخته گری داغ تولید می شوند و از مهمترین ویژگی آن ها بدون سرب بودن آلیاژ آن می باشد که اگر غیر از این بود و در آلیاژ آن ها سرب وجود داشت موجب آلودگی آب ها و در نتیجه خطر آفرین شدن آن ها می شد .

رگلاتور آب این امکان را فراهم می کند که بتوان به وسیله ی یک پیچ گوشتی فشار آب را به حالت دلخواه تنظیم نمود و برای این منظور تنها کاری که لازم است انجام دهید قرار دادن پیچ در بالای رگلاتور می باشد . چرخاندن پیچ در جهت عقربه های ساعت موجب افزایش فشار آب می شود و چرخاندن آن در خلاف عقربه های ساعت موجب کاهش فشار آب می شود . بنابراین این امکان برای شما فراهم می شود که بتوانید فشار آب را بر روی عدد دلخواه خود تنظیم نمایید .

رگولاتور آب

نقش رگلاتور آب در آب گرمکن

شیر تنظیم فشار در آب گرمکن های دیواری سه نقش عملکردی و مهم بر عهده دارند که در زیر به آن ها اشاره می کنیم .

  • با عبور آب از رگلاتور ، مسیر گذرگاه باز می شود و در نتیجه موجب روشن شدن آب گرم کن می شود .
  • رگلاتور آب در آب گرمکن ها موجب تنظیم دبی آب می شوند .
  • رگلاتور با توجه به دبی آب موجب تنظیم سوپاپ اطمینان در آب گرمکن می شود .

کاربرد رگلاتور آب

رگلاتور آب دارای کاربرد مختلفی می باشند که برای تنظیم فشار آب در مکان های مختلفی به کار برده می شوند . اما یکی از مهمترین کاربرد آن ها در مواقعی می باشد که لوله کشی آب در نزدیکی منبع شهری آب قرار گرفته باشد . در اینصورت  برای جلوگیری از ترکیدگی آب در اثر فشار زیاد به کار برده می شود . استفاده از این ابزار در این شرایط می تواند موجب شود تا فشار منبع آب شهر به سطح یک فشار بی خطر تنظیم شود .

مشخصات فنی رگلاتورها

رگلاتور ها معمولا از جنس برنجی می باشند و در همه ی آن ها قسمت نری و مادگی برای اتصال به شیلنگ ها و لوله ها وجود دارد . این ویژگی موجب سازگاری رگلاتورها با همه ی منابع آب می شود . در قسمت مادگی رگلاتور یک واشر پلاستیکی به کار برده می شود که موجب جلوگیری از نشت آن ها می شود و همچنین نوار تفلون برای آب بندی نیز در آن ها به کار برده شده است .

اجزای اصلی تشکیل دهنده ی رگلاتور آب

رگلاتور آب از اجزای مختلفی تشکیل می شوند که در زیر به بررسی هر کدام از آن ها می پردازیم .

بدنه :

بدنه در این محصول قسمت پایانی آن را تشکیل می دهد که آب شهر بعد از عبور کردن از آن وارد مبدل گرمایی می شود . در وسط بدنه رگلاتور آب ، سوراخی تعبیه شده است تا ساقه سوپاپ در آن قرار گیرد و آب به محفظه پایین دیافراگم وارد شود . علاوه بر این دو منفذ دیگر برای خروج آب از شیر تنظیم دما و شیپوره در کف آن قرار دارد . در بالای بدنه نیز سوراخی برای ارتباط مسیر شیپوره به لوله دیافراگم و سپس بالای دیافراگم تعبیه شده است .

قاب برنجی :

این قسمت در روی بدنه و قسمت بالای رگلاتور قرار دارد و منفذی در آن وجود دارد که به لوله دیافراگم و پایین دیافراگم متصل می شود .

شیپوره :

به یکی از مسیرهای خروج آب از رگلاتور ، شیپوره گفته می شود که میزان آبدهی گرمکن را با توجه به قطر مجرای میانی خود و به همراه شیر تنظیم دما تعیین می کند .

شیر احتراق آهسته :

شیر احتراق آهسته در مسیر عبور آب به بالا و پایین دیافراگم قرار می گیرد ، و در هنگام باز کردن آب مصرفی از احتراق انفجاری مشعل جلوگیری می نماید .

مجموعه ساقه سوپاپ :

اولین قطعات موجود در مسیر های آب ورودی به رگلاتور آب ، ساقه سوپاپ و فنر ساقه سوپاپ می باشد که وظیفه ی هدایت آب از محفظه ورودی رگلاتور به محفظه زیر دیافراگم ، وارد نمودن فشار به مهره مقر میل سوپاپ آب و جلوگیری از تاثیر تغییرات فشار آب ورودی در میزان دبی خروجی رگلاتور آب را بر عهده دارند .

مجموعه مغزی آب بندی :

مغری ، مسیر آب از قاب برنجی را مسدود می کند و مقری برای حرکت مستقیم میل سوپاپ آب می باشد . مغزی بر روی قاب برنجی واقع می شود و میل سوپاپ آب نیز در قسمت میانی و توخالی این قطعه قرار می گیرد .

شیر تنظیم دما :

یکی دیگر از مسیر های خروج آب از رگلاتور ، شیر تنظیم دما می باشد که میزان دبی آب خروجی را از آب گرمکن به صورت پیوسته و از حداقل تا حداکثر تنظیم می نماید .

مجموعه دیافراگم و میل سوپاپ :

دیافراگم از اجزای اصلی می باشد که جدا کننده بدنه و قاب برنجی انتقال دهنده فشار آب به بالا و پایین و آب بندی کننده مجوعه می باشد .

میل سوپاپ آب با قرار گرفتن در مقر اصلی خود ، وظیفه ی انتقال فشار دیافراگم به سوپاپ اصلی گاز را بر عهده دارد .

تعویض رگلاتور آب در آب گرمکن ها

زمانی که  دچار عیب و ایراد شد و در عملکرد آن اختلالی پیش آمد ، حتما باید آن را تعویض کرد و رگلاتور جدید را جایگزین کرد . تعویض رگلاتور آب دارای اصولی می باشد که باید مطابق با آن انجام شود . البته بهتر است تا برای اطمینان بیشتر این کار توسط متخصص و افراد کار بلد انجام شود .

برای تعویض دقت نمایید تا شیپوره رگلاتور قدیمی حتما بر روی رگلاتور نو بسته شود که در غیر این صورت آب گرم کن به هیچ عنوان روشن نخواهد شد .

در هنگام تعویض نیاز هست برخی از قطعات نیز به همراه آن تعویض گردند . باید سرویس رگلاتور آب به طور کامل انجام شود و دیافراگم و دیسک دیافراگم حتما تعویض گردند . همچنین لازم است تا اورینگ های شیپوره ، شیر احتراق آهسته ، اورینگ های 10 یا سیلیکونی ، بوش های بالا و پایین تعویض گردند و در صورتی که نیاز باشد باید فنر ساقه سوپاپ نیز تعویض شود . برای عملکرد بهتر همچنین بهتر است تا قسمت کیت قاب برنجی رگلاتور با اسید شستشو داده شود تا رسوبات آن پاک شود .

جهت سفارش خرید انواع رگلاتور آب caseventil ترکیه نمایندگی جاسه در ایران شماره 04191010305 تماس داشته باشید.