در هر نوع سیستم لوله کشی انتقال سیالات ، برای جلوگیری از آسیب دیدن سیستم لوله کشی حد فشار حداقل و حداکثر استاندارد تعیین می شود . در صورتی که این کار صورت نگرفته باشد افزایش یا کاهش فشار بیش از حد به دلایل مختلف موجب می شود تا آسیب های جدی به سیستم لوله کشی وارد شود . از جمله راه حل این مشکلات به کار بردن پمپ و فشار شکن ها می باشد و پمپ ها زمانی به کار برده می شوند که کاهش فشار سیالات به وجود می آیند و در صورت بالا رفتن فشار بیش از حد تعیین شده از فشار شکن استفاده می شود . از جمله مشکلاتی که بالا رفتن فشار در سیستم سیالات به بیش از مقدار تعیین شده ایجاد می کند جدا شدن لوله ها و اتصالات می باشد و در فشار های خفیفتر امکان ایجاد نشت ایجاد می شود .

فشار شکن ها همانطور که از نامشان نیز مشخص است برای تغییر و تعدیل فشار سیالات مورد استفاده قرار می گیرند . در شبکه های انتقال سیالات به کار بردن فشار شکن ها از اهمیت بسیار زیادی بر خوردار می باشد  . تبدیل فشار زیاد سیال به فشار کم از اهداف اصلی کاربرد فشار شکن ها می باشد علاوه بر این ، این شیر ها موجب می شوند تا فشار متغیر سیالات به فشار ثابت تبدیل شود . در یک سیستم می توان  از چندین فشارشکن استفاده نمود و این مسئله هیچ مشکلی ندارد . در یک سیستم انتقال سیالات نحوه ی بسته شدن تجهیزات نام برده شده  به صورت سری و موازی می باشد  که در نوع سری ، فشار آب در طی چندین مرحله کاهش پیدا می کند در حالی که در نوع موازی برای مقابله با خطر از کار افتادگی ، فشارشکن به کار برده می شود .

کنترل فشار در شبکه آبرسانی یکی از کاربردهای فشارشکن می باشد . آبی که از مخازن خارج می شوند معمولاً دارای فشار بسیار زیادی می باشند . آب موجود در مخازن وارد شبکه لوله‌کشی می شوند و بدین ترتیب در سطح شهر پخش شده  و وارد خانه ها می شود . دز حالی که این آب با فشار زیادی به شبکه لوله ‌کشی وارد شوند موجب می شود تا آسیب شدیدی به سیستم لوله کشی وارد شود . به همین دلیل به کار بردن  فشار شکن آب در سیستم های لوله کشی از ضروریات می باشد . فشارشکن ها در نزدیکی کنتورهای خانگی نصب می شوند و به‌ این ‌ترتیب فشار بالای آب ورودی و یا تغییرات آن به آسانی کنترل می شوند و کاهش پیدا می کنند .

روش استفاده یا عملکرد فشار شکن ها به این صورت است که پس از آن که آن ها را در محل مورد نظر نصب می کنند آن ها را بر روی فشار مشخصی تنظیم می نمایند . بنابراین در صورتی که فشار آب از میزان تعیین شده بیشتر شود فشار شکن شروع به کار می کند و موجب کاهش فشار آب  می شود . و  پس از این که فشار آب به سطح امن باز گشت ، شیر فشارشکن نیز به حالت اولیه خود باز می گردد.

اندازه فشار شکن

تعیین اندازه فشار شکن بعد از انتخاب آن از نکات حائز اهمیت می باشد . فشار ورودی ، فشار خروجی و میزان گذر آب از جمله پارامتر های تعیین کننده اندازه فشار شکن آب می باشند . شیرهای بزرگ نسبت به شیر های کوچک از هزینه بالایی برخوردار می باشند . در صورتی که شیرهایی به کار برده شده بزرگتر از حد نیاز باشند علاوه بر این که هزینه ها را تا میزان زیادی بالا می برند بلکه مشکلات دیگری از قبیل فرسودگی سریع تر شیر را نیز ایجاد می کنند . این موضوع تحت تاثیر عملکرد شیر در حالت نزدیک به بسته بروز پیدا می کند . کاهش بار جریان عبوری از دلایل تغییر عملکرد شیر می باشد . بنابرین هنگامی که جریان از شیر عبور می کند سرعت آن افزایش می یابد و در نتیجه موجب خوردگی و فرسودگی بخش های داخلی می شود .

فشار شکن شلنگ Bibb

این نوع از فشار شکن ها وسیله ای رزوه ای می باشند که به داخل گلدان پیچ می شوند . با سوپاپ سوار فنر از برگشت آب به داخل لوله جلوگیری می شود . این شیر با استفاده از فشار آب باز و بسته می شود .

فشار آب در هنگام جریان یافتن آب فشار سوپاپ را در بازدارنده برگشت جریان شلنگ باز می نماید . با خاموش کردن آب کاهش فشار در برابر فنر روی شیر ایجاد می شود و دریچه بسته می گردد و هوا به فضای اطراف شیر جریان پیدا می کند . فشار هوا و چشمه از نفوذ آب به سمت خارج شده به درون شاخه جلوگیری می نماید .

فشار شکن اتمسفر

از جمله ساده ترین و کم هزینه ترین دستگاه های موجود ، فشار شکن های جوی می باشد که مانع از برگشت آب به داخل خطوط آب می شود . این فشار شکن ها به منظور بستن یک سوپاپ چک با استفاده از فشار هوای خارج کار می کنند . زمانی که آب روشن می شود فشار آب موجب باز شدن سوپاپ آب می شود و در شرایطی که آب خاموش می باشد فشار هوا با وارد کردن فشار بر  روی شیر موجب مسدود شدن لوله می شود .

فشار شکن های اتمسفر برای این که آب تخلیه گردد باید حداقل 6 اینچ بالاتر از گلدان با لوله کشی از دستگاه شکن خلاء نصب گردند .  آب به داخل شلنگ اسپری از طریق جارو شکن جریان می یابد . از این نوع جاروشکن ها در روی سمپاش های شلنگ ظرفشویی تجاری ، روی خطوط آبرسانی ماشین های ظرفشویی تجاری استفاده می شود .

فشار شکن بخار

عملکرد فشار شکن شبیه یک سوپاپ ساده می باشد . هوای بیرون از طریق ورودی هوا وارد سیستم می شود . با این وجود فشار شکن زمانی که بخار آب سعی در فرار دارد محکم بسته می شود .

نصب فشار شکن

فشار شکن آب باید در بالاترین نقطه سیستم در موقعیت عمودی نصب شود .

فشار شکن آب

فشار شکن آب

به دستگاهی که به هوا کمک می کند تا خلا ایجاد شده در داخل سیستم لوله کشی بخار را پر کند فشار شکن آب گفته می شود . این تجهیزات موجب شکسته شدن خلا ناخواسته درون یک سیستم بسته می شوند . موارد زیادی وجود دارد که موجب ایجاد خلا در درون سیستم لوله کشی بخار می شود .

در صورتی که سیستم های لوله کشی به درستی طراحی نشده باشند امکان سقوط ناگهانی سیستم لوله کشی وجود دارد . برای بررسی وضعیت خلاء لازم است تا به منظور بررسی شرایط فشار خلاء ضخامت های لوله کشی بررسی شود .

قطع کننده های خلاء در  شرایط این چنینی نقش مهمی در حفاظت از سیستم لوله کشی دارد که موجب می شود هوا خلاء را پر کند . فشار شکن آب نقش مهمی در محافظت از سیستم در برابر یخ زدگی و چکش آب دارد و در تجهیزات چگالشی تحت کنترل تعدیل شده ، امکان تخلیه جاذبه را فراهم می کند .

فشار شکن آب

استفاده از فشار شکن آب موجب محافظت از منبع آب آشامیدنی خانواده می شود و  آن ها را در برابر آلودگی های ناگهانی که در اثر ریزش آب آلوده به سیستم لوله کشی و … وجود دارد ایمن نگه می دارد .

شیر های فشار شکن cs case (دنده ای)

به منظور کاهش فشار شبکه های آبرسان پر فشار و همچنین جهت محافظت از لوازم تاسیساتی ، شیرهای فشار شکن قابل تنظیم به کار برده می شود .

در این نوع از شیرهای فشار شکن فشار خروجی در کارخانه به صورت پیش فرض بر روی 3 بار تنظیم می شود اما در صورتی که لازم به تنظیم فشار باشد و با توجه به نوع مصرف ، می توان آن ها را به وسیله ی مکانیزم تنظیم تعبیه شده در محدوده ی 1 الی 5.6 بار تنظیم نمود .

به منظور ایجاد امکان رصد بار خروجی به کار بردن شیرهای دارای مانومتر توصیه می شود .

لازم به ذکر است که این نوع از شیر های فشار شکن برای هوا و گاز قابلیت کاربرد ندارند و فقط مناسب برای آب می باشند .

شیر فشار شکن 1/4 اینچ cs case

“1/4

شیر فشار شکن 1/2 اینچ cs case

“1/2

شیر فشار شکن 1/2 اینچ cs case ماسوره دار

“1/2

شیر فشار شکن 1/2 اینچ cs case مانومتر دار

“1/2

شیر فشار شکن 1/2 اینچ با مانومتر و ماسوره کیس

“1/2

شیر فشار شکن 3/4 اینچ کیس ترکیه

“3/4

شیر فشار شکن 3/4 اینچ با ماسوره کیس ترکیه

“3/4

شیر فشار شکن 3/4 اینچ با مانومتر کیس ترکیه

“3/4

شیر فشار شکن 3/4 اینچ با مانومتر و ماسوره کیس ترکیه

“3/4

شیر فشار شکن 1 اینچ کیس

“1

شیر فشار شکن 1 اینچ مانومتردار کیس

“1

شیر فشار شکن 1 1/4 اینچ کیس

“1/4 1

شیر فشار شکن 1 1/4 مانومتردار اینچ کیس

“1/4 1

شیر فشار شکن 1 1/2 اینچ کیس

“1/2 1

شیر فشار شکن 1 1/2 اینچ مانومتردار کیس

“1/2 1

شیر فشار شکن 2 اینچ کیس

“2

شیر فشار شکن 2 اینچ مانومتردار کیس

“2

شیر فشار شکن 2 1/2 اینچ کیس

“1/2 2

شیر فشار شکن 2 1/2 اینچ مانومتردار کیس

“1/2 2

شیر فشار شکن 3 اینچ کیس

“3

شیر فشار شکن 3 اینچ مانومتردار کیس

“3

شیر های فشارشکن cs case (دیافراگمی)

برای کاهش فشار شبکه های آبرسانی پر فشار و همچنین به منظور محافظت از لوازم تاسیساتی از شیر های فشار شکن قابل تنظیم دیافراگمی استفاده می شود .

شیرهای فشار شکن دیافراگمی دارای مکانیزم کارتریج قابل تعویض می باشند و در نتیجه در صورتی که نیاز به تعمیر باشد فقط با عوض کردن کارتریج و بدون این که نیاز به جدا نمودن کل شیر از تاسیسات باشد می توان خرابی را حل کرده و آن را تعمیر نمود .

طراحی خاص بدنه و محل اتصاب مورب در این شیر ها موجب شده است تا آن ها دارای حجم کمتری باشند و در نتیجه فضای کمتری را اشغال نمایند . بنابراین این ویژگی مهم موجب می شود تا این شیر ها در فضای های کم و محدود به راحتی و بدون مشکل قابلیت نصب داشته باشند .

در شیر های فشار شکن دیافراگمی فشار خروجی به صورت پیش فرض در کارخانه بر روی 3 بار تنظیم می شود و مکانیزم تنظیم تعبیه شده بر روی آن ها این امکان را ایجاد می کند که در صورت نیاز و با توجه به نوع مصرف بتوان فشار خروجی را بین 1 الی 5.6 بار تنظیم نمود . به دلیل ایجاد امکان رصد بار خروجی استفاده از شیرهای دارای مانومتر توصیه می شود .

این شیر های فشار شکن به هیچ وجه مناسب برای گاز و هوا نمی باشند و فقط مختص آب می باشند .

شیر فشار شکن 1/2 اینچ

“1/2

شیر فشار شکن 1/2 اینچ مانومتردار

“1/2

شیر فشار شکن 1/2 اینچ ماسوره دار

“1/2

شیر فشار شکن 1/2 اینچ سی اس کیس

“1/2

شیر فشار شکن 3/4 اینچ CS CASE

“3/4

شیر فشار شکن 3/4 اینچ cs case

“3/4

شیر فشار شکن 3/4 اینچ cs case

“3/4

شیر فشار شکن 3/4 اینچ cs case با مانومتر و ماسوره

“3/4

شیر فشار شکن 1 اینچ cs case

“1

شیر فشار شکن 1 اینچ cs case

“1

شیر فشار شکن 1 اینچ cs case

“1

شیر فشار شکن 1 اینچ cs case - با مانومتر و ماسوره

“1

شیر فشار شکن

شیر فشار شکن همانطور که از نامش مشخص می باشد ، وسیله ای برای شکست فشار می باشد که در صنعت برای حفظ ایمنی تجهیزات تحت فشار به کار برده می شوند .

شیرهای فشار شکن به صورت دستی یا اتوماتیک ، موجب کاهش فشار سیال ورودی می شوند و همچنین موجب کنترل فشار سیال در خروجی شیر می شوند تا در نتیجه ی آن  فشار خروجی از فشار ورودی کمتر باشد .

شیر فشار شکن کاربرد های مختلفی دارند و استفاده از آن ها موجب سهولت بهره برداری از شبکه و خطوط انتقال می شود و موجب حذف هزینه های بالای خرید زمین و ساخت مخازن فشار شکن می شود و به میزان زیادی از هدر رفت سیال ، با کاهش فشار های ناخواسته در شبکه ها و خطوط انتقال جلوگیری می نماید .

به طور کلی شیر فشار شکن از تاسیسات آب مصرفی در برابر فشار بیش از حد محافظت می نماید  و از آن جایی که فشار آب باید در شرایط مناسب باشد تا سیستم آب مصرفی به طور قابل اعتماد و در جهت حفظ منابع عمل نماید ، بنابراین استفاده از آن ها کاملا ضروری می باشد . با توجه به مشخصاتی که شیر های فشار شکن دارا می باشند می توان از آن ها برای کار برد های تجاری و صنعتی استفاده نمود .

با نصب شیر فشار شکن علاوه بر این که می توان مانع از آسیب های فشار بالا شد ، بلکه مصرف آب را به میزان زیادی نیز می توان کاهش داد . همچنین به وسیله ی آن ها فشار خروجی با وجود نوسانات فشار ورودی ثابت می ماند . با کاهش فشار عملکرد و ثابت نگه داشتن آن به وسیله ی شیر فشار شکن ، سر و صدای جریان در تاسیسات نیز کاهش می یابد .

از آن جایی که فشار آب خروجی از مخازن بسیار بالا می باشد در نتیجه مناسب برای ورود به لوله کشی آب مصرف خانگی نمی باشد ، بنابراین  محل نصب آن ها را معمولا در کنار کنتور آب ساختمان ها و بعد از انشعاب از لوله ی اصلی آب شهر قرار می دهند تا بدین وسیله فشار های زیاد و تغییرات فشار آب شهر کاهش پیدا کند . شیر های فشار شکن دارای پیچ مخصوص تنظیم فشار می باشند و بنابرین مصرف کننده می تواند فشار خروجی شیر را خود تنظیم نماید ، البته استفاده از لوله کنار گذر به سمت قسمت فشار ضعیف نیز می تواند در تنظیم فشار موثر باشد .

فشار شکن ها وسیله های بسیار مهمی می باشند که نقش موثری در ایمنی سیستم بر عهده دارند و در سلامت سایر اجزا تاثیر می گذارند . فشار شکن در طراحی یک مدار هیدرولیکی ، که پمپ عامل ایجاد فشار می باشد و معمولا با ضریب توان بالاتری در نظر گرفته می شود ، فشار ایمن و لازم را برای عملکرد سیستم تعیین می نماید .

رگلاتور آب

رگلاتور آب در آب گرمکن ها به کار برده می شود و مستقل از تغییرات فشار موجب می شود ، تا میزان جریان آب خروجی در محدوده ثابتی نگه داشته شوند .

رگلاتور آب از شیر اصلی و یک پیلوت تشکیل می شود . شیر اصلی در آن ها وظیفه ی کنترل جریان از طریق خط لوله اصلی را بر عهده دارد و پیلوت نیز وظیفه ی کنترل کار شیر اصلی را با توجه به جریان سیال در طول خط لوله بر عهده دارد .

جریان سیال وارد شده از طریق ورودی به داخل شیر به عنوان بالا دست شناخته می شود و از طریق فشار پایین از شیر خارج می شود . رگلاتور تا زمانی که جریان پایین در شرایط تقاضای جریان نباشد ، بسته می شود و پیلوت نیز در این شرایط بسته می ماند . اما زمانی که تقاضای جریان در فشار خروجی به وجود آمد به زیر فشار تنظیم شده می رسد و در نتیجه پیلوت شروع به باز شدن می کند .

باز شدن شیر اصلی با رها سازی آب از محفظه دیافراگم اتفاق می افتد و مایعات از طریق شیر اصلی شروع به گردش می کنند . سیت پیلوت تا زمانی باز می باشد که فشار جریان پایین باشد ، اما هنگامی که فشار جریان پایین با فشار تنظیم شده مطابقت داشته باشد ، شیر پیلوت بسته می شود . زمانی که فشار جریان پایین می آید ، سیت پیلوت بسته می شود و مایعات برای بسته شدن شیر در قسمت بالای دیافراگم پر می شوند . و به همین سادگی پیلوت شیر اصلی را برای باز و بسته شدن کنترل می نماید .

رگلاتور آب دارای قطعات اصلی مختلفی از قبیل بدنه ، قاب برنجی ، شیپوره ، شیر احتراق آهسته ، مجموعه ساقه سوپاپ ، مجموعه مغزی آب بندی ، شیر تنظیم دما و مجموعه دیافراگم و میل سوپاپ آب می باشد که هر کدام وظیفه ای را بر عهده دارند . رگلاتورها با توجه به ویژگی های که دارند می توانند در موارد مختلفی به کار برده شوند که در زیر به چند نمونه اشاره می شود .

 • کاربرد صنعتی : زمانی که که دو خط لوله موازی برای نگهداری در شرایط مختلف نیاز باشد می توان شیر های تنظیم فشار را به کار برد .
 • برای مدار های خطوط لوله آب قابلیت کاربرد دارند .
 • به منظور جلوگیری از ترکیدن آب در فشار زیاد در شیر های خانگی استفاده می شوند .

فشار شکن کیس

از پرکاربردترین شیر آلات صنعتی ، شیر فشار شکن می باشد که تاثیر بسیاری در کنترل و صرفه جویی در مصرف آب دارد . شیر فشار شکن کیس ، در دو نوع تولید می شود که 16 بار و 25 بار می باشند . در این شیر ها نحوه اتصال دنده ای می باشد . جنس بدنه در شیر فشار شکن کیس برنجی می باشد که روکش کروم بر روی آن به کار رفته است و همین امر موجب شده تا این شیر ها از استحکام بسیار بالایی در برابر تغییرات دمایی برخوردار باشند .

این شیر ها قابلیت تحمل فشار تا 40 درجه سانتی گراد را دارند و معمولا سیال مناسب برای کاربرد آن ها ، آب می باشد .

قابلیت تنظیم فشار خروجی در محدوده 1.5 تا 6 بار از ویژگی های مهم شیر فشار شکن کیس می باشد .

فشار خروجی پیش فرض برای این شیر ها 3 بار می باشد که امکان نصب گیج فشار در هر دو نوع شیر هایی فشار شکن کیس وجود دارد .

برای شیر فشار شکن کیس 16 بار محدوده سایز بندی از 1.4 اینچ تا 2 اینچ می باشد و برای فشار شکن کیس 25 بار این محدوده بین 1.4 تا 3 اینچ می باشد .

قیمت مناسب شیر فشار شک کیس از جمله خصوصیات مهم آن ها می باشد که نسبت به شیرهای فشار شکن دیگر از قیمت مناسب تری برخوردار می باشد .

در افزایش طول عمر این شیر فشار شکن ها یکی از عوامل موثر نصب شیر صافی قبل از شیر فشار شکن می باشد .

از مهمترین ویژگی های شیر فشار شکن می توان به موارد زیر اشاره کرد :

 • نوع اتصال شیر فشار شکن کیس دنده ای می باشد .
 • تولید کننده این شیر ها کشور ترکیه می باشد .
 • جنس بدنه آن ها برنج با روکش کروم می باشد .
 • قابلیت نصب گیج دارد .
 • محدوده فشار خروجی قابل تنظیم آن ها بین 1.5 تا 6 بار می باشد .
 • فشار خروجی پیش فرض آن ها 3 بار می باشد .
 • سیال مناسب عبوری آن آب می باشد .
 • حداکثر دمای قابل تحمل عبوری سیال 40 درجه سانتی گراد می باشد .

برای سفارش انواع فشار شکن آب csventil ترکیه با شماره 04191010305 تماس داشته باشید.