کاربرد رگلاتورها

کاربرد رگلاتورها

موارد استفاده رگلاتورها

کاربرد رگلاتور کمپرسور های هوا

محیط های کارگاهی صنعتی ، تجاری و خانگی از جمله محیط هایی می باشند که کمپرسور های هوا به منظور انجام مجموعه ای از مشاغل از قبیل تمیز کردن به کار برده می شوند . رگلاتورها در ابزارهایی که دارای نیروی هوا می باشند و همچنین باد کردن مواردی از قبیل لاستیک و توپ و …. به طور معمول برای تنظیم فشار خروجی از مخزن هوا به منظور مطابقت با آنچه برای کار لازم می باشد به کار برده می شود . زمانی که برای تامین هوای فشرده در مصارف چندگانه از یک کمپرسور بزرگ استفاده شود ، رگلاتورهای اضافی به کار برده می شوند تا از این که تمامی ابزارها فشار مناسب مورد نیاز خود را دریافت می کنند ، اطمینان حاصل شود .

کاربرد رگلاتورها در هوا پیما

در هواپیما از رگلاتور فشار در سیستم فشار کابین هواپیما ، کنترل فشار سایبان ، سیستم های حمل آب استفاده می شود .

کاربرد رگلاتورها در هوا فضا

کنترل فشار محرکه برای سیستم های کنترل  rcs , acs  از کاربرد های رگلاتورهای فشار در هوا فضا می باشند .

کاربرد رگلاتورها در آشپزی

برای جلوگیری از انفجار از یک شیر رگلاتور فشار و یک دریچه امداد رسانی فشار به عنوان مکانیزم ایمنی در تمامی ظرف های پخت غذای تحت فشار صنعتی استفاده می شود و شیر رگلاتور فشار قادر نیست به تنهایی به اندازه کافی فشار آزاد کند .

در بعضی از انواع مدل های قدیمی دریچه ایمنی وجود ندارد . بسیاری از مدل های آشپزی خانگی برای حفظ تنظیم فشار کم کم ساخته شده اند . این تنظیمات معمولا بین 7 تا 15 psi می باشد . به طور معمول یک رگلاتور فشار تک مرحله ای در تمامی واحدهای آشپزی خانگی به کار گرفته می شوند . در مدل های قدیمی تر برای خارج کردن فشار اضافی یک وزنه کوچک در بالای ظرف به کار برده می شود در حالی که در مدل های جدید سوپاپ فنری استفاده می شود که که فشار اضافی را با بلند شدن و بالا رفتن از ظرف خارج می کنند . از ظرف های فشار در آشپزخانه های تجاری استفاده می شود و گاها ظرف تحت فشار روغن  برای سرخ شدن سریع غذا ها به کار برده می شود . از مخازن تحت فشار همچنین در استریل کردن تجهیزات و کارهای کنسرو سازی استفاده می شود .

کاربرد رگلاتورها در کاهش فشار آب

در محیط های صنعتی و مکان های دور افتاده معمولا آب با فشار های نوسانی ، مصرفی می شود . برای این که از آسیب دیدن وسایل یا ایجاد حوادث ناشی از لوله و مجرای پشت سر هم جلوگیری شود لازم است تا فشار در یک محدوده نگه داشته شود . در اکثر چنین وسایلی  یک رگلاتور تک مرحله ای به کار برده می شود . در مخازن آبرسانی که ارتفاعشان تا انتهای خط به طور قابل توجهی می باشد از قبیل  تامین آب معادن زیر زمینی ،  از رگلاتورهای فشار آب استفاده می شود .

کاربرد رگلاتور در جوشکاری و برش

در فرآیندهایی از قبیل جوشکاری و برش هواگاز ، نیاز به گازهای ی در فشار های خاص می باشد و به منظور کاهش فشار زیاد سیلندرهای ذخیره سازی که برای برش و جوش استفاده می شود از رگلاتورها استفاده می شود . رگلاتورهای گاز اکسیژن به طور معمول دارای دو مرحله می باشند که مرحله اول رگلاتور گاز را با سرعت ثابت از سیلندر رها می کند و در مرحله دوم فشار گاز از فشار متوسط تا فشار کم توسط رگلاتور کنترل می شود . شیر رگلاتور دو گیج فشار دارد که یکی از آن ها فشار سیلندر را نشان می دهد و دومی نیز فشار شیلنگ را نشان می دهد .

در گاز پروپان  lp

رگلاتورها در تمامی برنامه های پروپان و   lp گاز مورد نیاز می باشند . به دلیل نوسان زیادی که امکان دارد فشار در مخازن پروپان ایجاد نماید نیاز به استفاده از رگلاتورها برای تنظیم فشار در جهت پایین دستی می باشد . این رگلاتورها معمولا فشار مخزن را حدودا  بین  2 الی 14 بار می گیرند و برای مصارف مسکونی معمولا 28 میلی بار و برای مصارف صنعتی 90 میلی بار تحویل می دهند . رگلاتورهای پروپان برای کاربردهای صنعتی در اندازه ، شکل ، فشار و قابلیت های تنظیم متفاوت می باشند اما هدف همه ی آن ها یکسان می باشد تا برای نیازهای پایین دست فشار خروجی ثابت را تحویل دهند . مانند همه رگلاتور ها فشار خروجی از فشار ورودی پایین تر می باشد .

رگلاتور در وسایل نقلیه گاز سوز

در همه ی انواع موتور ها از هر نوعی که باشد از قبیل موتور احتراق داخلی یا پیشرانه الکتریکی همراه با سلول سوختی که استفاده می کنید ، برای این که فشار گاز ذخیره شده  cng ، هیدروژن را از فشار 700 ، 500 ، 350 یا 200 بار به ( 70 ، 50 ، 35 ، 20 مگا پیکسل ) تبدیل کند ، نیاز به رگلاتور فشار خاص می باشد . این فشار یک فشار عملیاتی در همه شرایط ایمنی و عملیاتی می باشد .

صنعت و معدن و استفاده از رگلاتور

به دلیل اینکه بین فشار با ارتفاع ارتباط مستقیمی وجود دارد ، نیاز به یک سیستم آب کاملا پیچیده که دارای رگلاتور کاهش فشار باشد ، برای عملیات معدن کاری وجود دارد . لازم است تا این دستگاه ها در فاصله های زمانی مشخص و معمولا 600 پا ( 180 متر ) نصب شوند . لوله ها در صورتی که رگلاتور وجود نداشته باشد به راحتی پاره می شود و در این صورت فشار تجهیزات بسیار زیاد خواهد بود .

رگلاتورها در صنعت گاز طبیعی

در صنعت گاز طبیعی رگلاتور فشار به طور گسترده استفاده می شود . در فشار های طبیعی گاز طبیعی فشرده می شود تا از طریق خطوط لوله انتقال در سراسر کشور توزیع شود . فشار انتقال می تواند بیش از 1000  psi باشد و به یک فشار قابل استفاده برای کاربرد های صنعتی ، تجاری و مسکونی طی مراحل مختلف کاهش یابد .

جهت دریافت مشاوره رایگان و یا سفارش رگلاتور آب با شماره 04191010305 تماس داشته باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *