DN وPN  چیست ؟

 DN وPN  چیست ؟

معنای عبارات روی شیر آلات چدنی چیست ؟

در روی شیر آلات چدنی حروفی به کار برده می شود که دانستن معنای آن ها خالی از لطف نمی باشد . در این مطلب به بررسی معنای این عبارات می پردازیم .

عباراتی از قبیل DN و PN به چه معنی می باشند ؟

سوالات زیادی در مورد عبارات به کار رفته بر روی شیارآلات چدنی می شود . به طور خلاصه در مورد دو عبارت دی ان و پی ان باید گفت که  DN  مخفف نامینال دیامتر می باشد که قطر نامی شیر آلات را نشان می دهد و PN مخفف نامینال پر شر می باشد که فشار نامی شیر آلات را نشان می دهد .

کاربرد  DN و  PN چیست ؟

همانطور که گفتیم DN قطر نامی شیر آلات ، اتصالات ، لوله ها و فلنچ ها را مشخص می کند و برای اتصال دو محصول متفاوت از قبیل یک شیر و یک فلنچ یا لوله و یک فلنچ و مشابه آن نیاز می باشد . این تشابه موجب می شود تا قطر های نامی دو محصول با هم برابر باشد تا فلنچ ها و رزوه های آن ها به هم متصل شود .

PN فشار نامی محصولات را نشان می دهد .  به فشار استانداردی که محصول برای آن تولید و عرضه می شود فشار نامی گفته می شود . فشار های نامی معمولا 6 ، 10 ، 16 ، 25 ، 40 می باشند .

بنابراین عبارت انگلیسی پی ان که بر روی محصولات حک می شود نشان دهنده ی فشاری می باشد که آن ها بر اساسش تولید می شوند . تست های بر روی محصولات طبق جدول خاصی با فشار خاصی صورت می گیرد و از این که محصول در فشار مورد نظر قابل استفاده یا اطمینان می باشد ما را مطمئن می سازد . علاوه بر مساوی بودن DN در هنگام اتصال دادن دو محصول متفاوت ، لازم است تا PN آن ها نیز با هم برابر باشد . زیرا احتمالا سوراخ کاری های متفاوت و متنوع در یک DN یا قطر ثابت و PN یا فشار های متفاوت وجود دارد .

در ایران از چه DN و PN استفاده می شود ؟

PN10 وPN16  فشار های نامی می باشند که در شیرآلات و اتصالات مخصوص کشورمان به کار برده می شوند . PN25 نیز به مقدار کمتری به کار برده می شود . بر خلاف سایز های بالاتر که اختلاف سوراخ کاری در آن وجود دارد و نیاز هست تا در هماهنگ کردن دو محصول دقت بیشتری شود ، اختلاف سوراخ کاری در PN10 – 16 در سایز های کمتر از 200 میلی متر یا کمتر از 8 اینچ از قبیل 6 اینچ ، 5 اینچ ، 4 اینچ وجود ندارد .

توجه نمایید که DN قطر نامی می باشد و نمی توان قطر نامی را با کولیس اندازه گرفت ، زیرا قطر نامی با قطر داخلی و قطر خارجی متفاوت می باشد و و این بستگی به لوله و اتصالات و استانداردی دارد که آن ها تولید شده اند .

جهت سفارش شیرهای فشار شکن با شماره 04191010305 تماس داشته باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *