ایرونت هواگیری cs case – شیر تخلیه هوا اتوماتیک

شیرهای هواگیری اتوماتیک (ایرونت ها) جهت تخلیه اتوماتیک هوای ایجاد شده در سیستم های مدار بسته ای که با آب کار می کنند، بکار می روند. هوای ایجاد شده در داخل سیستم مانع از کارکرد مناسب آن شده و سبب تغییر شکل زودتر سطوحی می شود که با آب در تماس نیستند. شیر هواگیری اتوماتیک یا همان ایرونت هواگیری این قبیل از مشکلات را از میان برداشته و باعث بهبود سیرکولاسیون آب می شود.

ایرونت هواگیری اتوماتیک تخلیه هوا 1/2 کیس

“3/8

ایرونت هواگیری اتوماتیک تخلیه هوا 1/2 کیس

“1/2

ایرونت هواگیری اتوماتیک تخلیه هوا 1/2 کیس ترکیه

“1/2

از جمله شیر آلات صنعتی که در صنعت تجهزیات ساختمانی بسیار پر کار برد می باشد ایرونت می باشد . ایرونت که همان شیر هوا می باشد ، گاها شیر تخلیه هوا نیز نامیده می شود و به منظور آزاد کردن هوا در درون خطوط لوله به کار برده می شود . این شیر به صورت دستی یا اتوماتیک برای تخلیه هوای داخل لوله ها و کلکتورها به کار برده می شوند و با توجه به انواع مختلفی که دارند در موقعیت های مختلف با توجه به نیاز به کار برده می شوند .
همانطور که می دانیم هوای موجود در لوله ها به دلیل سبکی تمایل دارند تا در بالاترین نقطه یک سیستم قرار بگیرند و در نتیجه شیر هواگیری یا ایرونت نیز باید در محلی که نزدیکترین نقطه به محل تجمع هوا می باشد ، نصب گردد .

کاربرد ایرونت

ایرونت یا شیر تخلیه هوا برای موارد مختلفی به کار برده می شوند که در زیر به چند نمونه اشاره می کنیم .
– تجهیزات تامین آب گرم و سرد
– دیگ آب گرم
– سیستم آب گرم خورشیدی
– سیستم تهویه هوا
– دستگاه گرم کننده آب
– تانک فشار
اهمیت کاربرد ایرونت
در سیستم های لوله کشی ، ممکن است به دلایل مختلفی هوا وجود داشته باشد که این موضوع می تواند موجب ایجاد اختلالاتی در عملکرد سیستم شود . در نتیجه برای جلوگیری از این امر ، باید هوای داخل لوله ها به کمک شیر هواگیری یا همان ایرونت تخلیه گردد . وجود هوا یا گاز های دیگر در سیستم های مایع و خطوط سیال ، علاوه بر این که باعث ایجاد اختلال در گردش مناسب سیال می شود ، بلکه موجب خوردگی تجهیزات ، عملکرد صحیح پمپ ها یا پر شدن کامل سیستم از سیال می شود ، که لازم است بلا فاصله از سیستم خارج شوند .

ایرونت با توجه به کیفیت بالایی که دارد به صورت خودکار این کار را انجام می دهد ، پس بنابرین می توان گفت شیر هوا وسیله ای مهمی می باشد که استفاده از آن در سیستم لوله کشی و … از اهمیت بالایی بر خوردار می باشد .
به طور کلی دلایل مختلفی وجود دارد که ضرورت استفاده از ایرونت را نشان می دهد .
– ایرونت از لوله ها و سیستم ها در برابر خوردگی و زنگ زدگی ناشی از گازها حافظت می نماید .
– از ترشح آب از شیر به دلیل وجود هوا داخل آن ، جلوگیری می نماید .
– از اختلال ناشی از ورود هوا به آب گرم و سرد در سیستم های تامیین آب گرم و سرد ، تهویه مطبوع و … جلوگیری می کند .
– موجب راه اندازی روان و پایدار در سیستم های تامین یا تخلیه و انتقال آب می شود .

عملکرد ایرونت

ایرونت در سیستم های خطوط لوله نصب می شوند و عملکرد آن ها به دو صورت می باشد که در زیر به آن ها اشاره می کنیم .
ایرونت هوای تحت فشار انباشته شده در خطوط لوله را آزاد می کند . انباشت هوا در داخل لوله زمانی اتفاق می افتد که حفره حباب و گاز بیشتر از انرژی می باشد و حباب با جریان سیال انتقال می یابد . بنابراین شیر تخلیه هوا برای رها کردن هوا در داخل خطوط لوله به کار برده می شود .
– عملکرد دوم ایرونت مربوط به برگرداندن هوا به سیستم ، زمانی که فشار داخل لوله پایین و کم هست می باشد .

انواع ایرونت

ایرونت یا شیر تخلیه ی هوا که بیشتر در پکیج ها به منظور هواگیری به کار برده می شوند در جنس های برنجی که بسیار با کیفیت و با دوام می باشند و همچنین جنس پلاستیک تولید می شوند که همگی عملکرد مشابه دارند . ایرونت ها همچنین در انواع دستی و اتوماتیک وجود دارند که نوع دستی توسط کاربر تنظیم می شود و عمل هواگیری را انجام می دهد ، اما مدل های اتوماتیک با زیاد شدن هوای داخل سیستم به صورت خودکار وارد عمل شده و عمل تخلیه هوا را انجام می دهند .
با توجه به استداندارد جهانی ایرونت به سه دسته کلی تقسیم می شوند که شامل موارد زیر می باشند .

– ایرونت تک روزنه

این شیر های هوا از جنس آهن یا فولاد ضد زنگ و چدن ساخته می شوند و به منظور تخلیه هوا به کار برده می شوند و بسیار مقاوم در برابر مواد شیمیایی یا خوردگی می باشند . محل نصب آن ها در نقاطی می باشد که تجمع هوا رخ می دهد . قسمت خروجی آن چند میلی متر می باشد .

عملکرد این شیر ها به وسیله یک شناور کوچک می باشد . باز شدن روزنه و تخلیه هوا در آن ها بدین صورت است که با توجه به اینکه حجم مشخصی هوا که درون آب شناور می باشد و موجب بسته بودن محل عبور آب می شود ، با غلبه هوا به داخل محفظه ، گوی شناور به سمت پایین حرکت می کند و موجب باز شدن روزنه می شود .
قطر روزنه اغلب کمتر از 10 میلی متر می باشد و گوی شناور بعد از تخلیه هوا دوباره به سمت بالا باز می گردد و روزنه بسته می شود . جنس شناور از فولاد ضد زنگ می باشد که با روکش پلاستیکی از ماده پلی اتیلن پوشانده می شود .

– ایرونت دو روزنه

شیر تخلیه هوا یا ایرونت دو روزنه از ترکیب شیر هوای تک روزنه کوچک با شیر هوای تک روزنه بزرگ ساخته می شود که کار هر دو شیر را با هم انجام می دهد .
این شیر ها معمولا 200 میلی متر می باشند و به دو نوع شیر هوای دو روزنه تک محفظه و شیر هوای دو روزنه دو محفظه تقشیم می شوند .

– ایرونت دیسکی

شیر هوای دیسکی نوع بزرگتر شیر های تخلیه هوا تک محفظه روزنه بزرگ می باشند و مناسب برای زمانی می باشند که به اندازه ی بزرگی از ایرونت ها نیاز می باشد . قطر آن ها معمولا 250 میلی متر می باشد و عملکرد آن مانند سایر ایرونت ها به صورت شناور نمی باشد ، بلکه با یک دیسک محل عبور هوا را آب بندی می نمایند .