قطعات رگلاتور آبگرمکن شمعک دار

قطعات رگلاتور

آب گرمکن دیواری شمعک دار و رگلاتور آن ها دارای قطعات مختلفی می باشند که نیاز هست تا مصرف کنندگان با این قطعات آشنایی داشته باشند . در این مقاله در ابتدا به اجزای تشکیل دهنده ی آب گرمکن شمعک دار و در نهایت نیز به قطعات تشکیل دهنده ی رگلاتور ها اشاره می کنیم . بنابراین پیشنهاد می کنیم تا پایان این مطلب همراه ما باشید .

اجزای تشکیل دهنده آب گرمکن شمعک دار

 • کلاهک تعدیل
 • رویه آب گرمکن
 • صفحه پشتی آب گرم کن
 • مبدل گرمایی
 • مجموعه مشعل
 • مجموعه رگلاتور گاز
 • مجموعه رگلاتور آب

هر کدام از اجزای نامبرده شده در آب گرم کن ها دارای نقش هایی می باشند که در زیر به تعریف آن ها می پردازیم .

کلاهک تعدیل جریان دودکش

در بالاترین قسمت آب گرم کن در بالای مبدل گرمایی ، کلاهک تعدیل قرار گرفته است که از ورق فولادی گالوانیزه ساخته شده است و به صورت کشویی بر روی صفحه پشتی به وسیله ی دو عدد پیچ خودکار نصب می شود و به وسیله ی دو عدد گیره فنری به مبدل گرمایی دستگاه بسته می شود .

رویه آب گرم کن

این بخش از آب گرم کن به وسیله ی ورق فولادی رنگ ساخته می شود و شعله ی شمعک دستگاه از محلی که بر روی آن تعبیه شده است به طور کامل قابل رویت می باشد . همچنین بر روی رویه ی آن دسته ای قرار می گیرد که به منظور روشن و خاموش کردن دستگاه به کار برده می شود .

صفحه پشتی آب گرم کن

این صفحه از جنس ورق فولادی گالوانیزه می باشد که بر روی دیوار نصب می شود . وظیفه ی آن جا دادن تمامی قسمت های تشکیل دهنده آب گرمکن بر روی خود می باشد .

مبدل گرمایی

این بخش تشکیل یافته از یک کویل مسی و تعداد زیادی پره فین می باشد که سطح تبادل گرمایی به وسیله ی پره ها افزایش یافته و موجب افزایش انتقال گرما می شود .

رگلاتور آب در آب گرم کن شمعک دار

رگلاتور آب در آب گرم کن شمعک دار یعنی ، میزان جریان آب خروجی مستقل از تغییرات فشار در محدوده ثابتی نگهداری شوند .

قطعات رگلاتور :

 • بدنه رگلاتور
 • قاب برنجی
 • شیپوره
 • شیر احتراق آهسته
 • مجموعه ساقه سوپاپ
 • مجموعه مغزی آب بندی
 • شیر تنظیم دما
 • مجموعه دیافراگم و میل سوپاپ آب

بدنه در رگلاتور

این قسمت از رگلاتور در قسمت پایانی آن واقع شده است و پس از این که آب شهر از آن عبور کرد وارد مبدل گرمایی می شود . به منظور قرار گری ساقه سوپاپ  و وارد شدن آن به محفظه پایین دیافراگم سوراخی در وسط بدنه رگلاتور آب  تعبیه شده است . علاوه بر این به منظور خروج آب از شیر تنظیم دما و شیپوره دو منفذ در کف نیز وجود دارد .

به منظور ارتباط مسیر شیپوره به لوله دیافراگم و سپس بالای دیافراگم در بالای بدنه سوراخی قرار دارد .

قاب برنجی

این بخش قسمت بالای رگلاتور می باشد که بر روی بدنه قرار دارد . قاب برنجی به وسیله ی منفذی که در آن وجود دارد به لوله دیافراگم و پایین دیافراگم متصل می شود .

شیپوره

از جمله مسیر های خروج آب از رگلاتور شیپوره می باشد که میزان آبدهی گرمکن را با توجه به قطر مجرای میانی خود و به همراه شیر تنظیم دما تعیین می کند .

شیر احتراق آهسته

شیر احتراق آهسته که مانع از احتراق انفجاری مشعل در هنگام باز کردن آب مصرفی می شود در مسیر عبور آب به بالا و پایین دیافراگم قرار دارد .

مجموعه ساقه سوپاپ

اولین قطعاتی که در مسیرهای آب ورودی به رگلاتور آب وجود دارند ، ساقه سوپاپ و فنر ساقه سوپاپ می باشد . این قطعات وظیفه هدایت آب از ورودی رگلاتور به محفظه زیر دیافراگم ، وارد نمودن فشار به مهره مقر میل سوپاپ آب و ممانعت از تاثیر تغییرات فشار آب ورودی در میزان دبی خروجی رگلاتور آب را بر عهده دارد .

مجموعه مغزی آب بندی

این بخش از رگلاتور بر روی قاب برنجی واقع می شود و میل سوپاپ آب در قسمت میانی و توخالی این قطعه قرار می گیرد . این بخش وظیفه دارد تا مسیر آب از قاب برنجی را مسدود نماید و مقری برای حرکت میل سوپاپ آب به شمار می رود .

شیر تنظیم دما

مسیر های خروج آب از رگلاتور را که به وسیله آن می توان میزان دبی آب خروجی از آب گرم کن را به صورت پیوسته از حداقل به حداکثر تنظیم نمود ، شیر تنظیم دما گویند .

مجموعه دیافراگم و میل سوپاپ

این قسمت از رگلاتورها وظیفه جدا کردن بدنه رگلاتور آب و قاب برنجی ، انتقال فشار آب به بالا و پایین و آب بندی کردن مجموعه را بر عهده دارد .

میل سوپاپ نقش انتقال دهنده فشار آب به سوپاپ اصلی گاز را بر عهده دارد که برای این منظور باید در مقر خود قرار بگیرند .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *