شیر اطمینان سه بار (تق تقی) cs case

شیرهای اطمینان مکانیزم هایی هستند که با تخلیه فشار بالای ایجاد شده در سیستم های گرمایشی مدار بسته، فشار را در مقدار معین از پیش تعیین شده نگه می دارند.

به منظور جلوگیری از وارد شدن آسیب به سیستم و همچنین جلوگیری از خطرات احتمالی استفاده از شیرهای اطمینان ضروری است. علاوه بر آن استفاده از شیرهای اطمینان به محافظت از تجهیزاتی همچون تانکرهای تحت فشار و اشانژور کمک می کند.

شیرهای اطمینان طبق استاندارد EN 1489 بصورت فشار ثابت تولید می شوند و امکان تغییر فشار را برای مصرف کنندگان فراهم نمی کنند.

فشار تنظیم شده شیرهای اطمینان، روی درپوش آن حک شده است.

جهت اطلاعات بیشتر در ارتباط با شیر سه بار – شیر تق تقی کلیک کنید.

شیر اطمینان 3 بار تق تقی 1/2

“1/2

شیر اطمینان 3 بار تق تقی 1/2

“1/2

شیر اطمینان 3 بار تق تقی 1/2

“1/2

شیر اطمینان 3 بار تق تقی 3/4

“3/4

شیر اطمینان 3 بار تق تقی 3/4

“3/4

شیر اطمینان 3 بار تق تقی 1 اینچ

“1

شیر اطمینان 3 بار تق تقی 1 اینچ کیس

“1

شیر اطمینان 3 بار تق تقی 1 1/4 اینچ کیس

“1/4 1

شیر اطمینان 3 بار تق تقی 1 1/2 اینچ کیس

“1/2 1

شیر اطمینان 3 بار تق تقی 2 اینچ کیس

“2

شیر اطمینان یا سیفتی ولو (Safety Valves) مکانیسم هایی هستند که برای تخلیه فشار در سیستم های گرمایش مدار بسته و محدود کردن آن به یک مقدار از پیش تعیین شده استفاده می شوند. برای پیشگیری باید از شیرهای ایمنی استفاده شود

آسیب به سیستم به دلیل فشار زیاد و جلوگیری از موقعیت های خطرناکی که ممکن است رخ دهد.

شیر اطمینان

شیرهای اطمینان دیافراگمی با تنظیم ثابت در فشارهای معین طبق استاندارد EN 1489 تولید می شوند و کاربران مجاز به تغییر تنظیمات فشار نیستند. فشار تسکینی شیر اطمینان روی فیوز ایمنی روی یارو نوشته شده است

موارد استفاده : در سیستم های گرمایش مدار بسته، دیگ های بخار، سیستم های انرژی خورشیدی، تاسیسات دیگ بخار، تاسیسات هیدروفور، تاسیسات آب و آتش نشانی استفاده می شود. همچنین به محافظت از تجهیزاتی مانند مبدل و برنزه شدن فشار کمک می کند

اصول عملکرد

سیستم عملکرد شیرهای اطمینان

سیستم عملکرد شیرهای اطمینان دیافراگمی بر اساس تعادل دو نیروی مخالف است.

این نیروها به شرح زیر است:

1- نیروی فشار فنر فشرده

2- نیروی فشار آب و بخار بر دیافراگ

نیروی فشار آب و بخار در سیستم مدار بسته، خروج دیافراگم را هنگامی که بر نیروهای فشار فنر غلبه می کند، نشان می دهد و آب از دیافراگم به کف عبور می کند. بنابراین، تخلیه آب صورت می گیرد و فشار در سیستم از بیش از حد فشار جلوگیری می شود.

لیست مواد

مشخصات فنی شیر اطمینان

گستره محصول شیرهتای اطمینان

ابعاد شیرهای اطمینان

جدول انتخاب شیر اطمینان

اتصال و نصب

  • مهم است که اندازه صحیح و مقادیر فشار صحیح را قبل از اتصال شیرهای اطمینان به شیر انتخاب کنید نصب و راه اندازی. انتخاب و نصب شیر اطمینان باید توسط افراد فنی مجاز انجام شود
  • توصیه می شود که شیر اطمینان باید در دیگ بخار در مکانی به راحتی در دسترس نصب شود. بالای دیگ یا روی خط تامین آب گرم کنار دیگ بخار.
  • در سیستم های دیگ آب گرم، یک شیر اطمینان دیگ (10 بار) باید به ورودی آب سرد دیگ تعبیه شود. دراین در سیستم ها، اندازه شیر با حجم جوش تعیین می شود

اتصالات

  • در هنگام نصب محصول باید دقت شود که جریان تخلیه آب در جهت فلش روی محصول باشد
  • شیر اطمینان را می توان به صورت صاف و کج نصب کرد، اما به صورت وارونه نصب نمی شود.
  • محصولات دارای سوپاپ اطمینان در سمت ورودی نباید بیش از 1 متر باشد و شیرهای ایمنی مانند شیرهای قطع و وصل، متقاطع شیرهای محدودکننده بخش و صافی نباید نصب شوند

اتصالات و نصب شیرهای اطمینان

قطر لوله تخلیه شیر اطمینان باید حداقل به اندازه قطر نازل تخلیه شیر اطمینان باشد و باید با شیب کمی نصب شود. در این حالت طول لوله تخلیه می تواند تا 2 متر باشد و حداکثر 2 زانو داشته باشد. اگر طول لوله تخلیه باید بیش از 2 متر باشد، قطر لوله تخلیه باید افزایش یابد. طول لوله تخلیه بیش از 4 متر نیست و بیش از 3 زانویی مجاز نیست.

نصب صحیح شیر اطمینان

مفاهیم کاربردی سیفتی ولو ( شیر اطمینان )

1 – مفهوم بالاترین فشار

بالاترین فشار زمانی به وجود می آید که شیر فشار شکن در حالت کاملا باز قرار می گیرد و حداکثر ظرفیت تخلیه خود را دارد .

این فشار از فشار نقطه ی تنظیم  set pressure می باشد و مقدار آن با توجه به کاربرد های مختلف متفاوت می باشد . در سیستم های بخار و گاز با توجه به استاندارد  bs 5500 میزان اختلاف فشار حداکثر 10 درصد فشار تنظیمی در نظر گرفته می شود . شیر های اطمینان به منظور جلوگیری از وارد شدن خسارات به محصول در اثر ازدیاد فشار به کار برده می شود .

2 – مفهوم پایین ترین فشار

منظور از پایینترین فشار این است که مقدار اختلاف فشار از نقطه تنظیم یا ست پر شر شیر اطمینان پایین تر می باشد جهت بسته شدن محکم و کامل شیر اطمینان پس از باز شدن و سپس برگشت سیستم به فشار عادی مورد احتیاج می باشد . این پارامتر Reset Differential نامیده می شود . میزان فشار حداقل با توجه به استاندارد مذکور 10 درصد می باشد . مقادیر فشار حداکثر و فشار حداقل با توجه به نوع سیستمی که طراحی می شود متغیر است .

شیر اطمینان پکیج

پکیج از جمله پر کاربرد ترین سیستم گرمایشی می باشد که در ساختمان ها به کار برده می شود و نیاز های خانواده ها به آب گرم مصرفی و آب گرم گرمایش را حل می نماید . اما این سیستم با وجود فواید و مزیت های فراوانی که دارد همانند هر سیستم دیگری گاها با مشکلاتی از قبیل سر ریز شدن آب و بالا رفتن فشار به میزان زیاد روبه رو می شود .

از جمله قطعات اصلی و حفاظتی که در تمامی پکیج های دیواری و زمینی وجود دارد شیر اطمینان پکیج می باشد که قطعه ای حساس و با اهمیت می باشد . وظیفه ی این شیر تنظیم فشار و اطمینان از عدم بالارفتن فشار بار پکیج می باشد . پکیج ها طوری طراحی می شوند که بیشتر از فشار  5.3 بار را نمی توانند تحمل کنند و درصورت افزایش فشار شیر اطمینان پکیج باز شده و موجب پایین آمدن فشار تا حد نرمال می شود .

این قطعه نسبت به تغییرات فشار و دما حساس می باشند و به همین دلیل نیز فشار را در مدار گرمایش یا مدار اولیه پکیج تنظیم می نماید و آن را در کمتر از 3 بار حفظ و کنترل می نماید و به همین علت به آن ها شیر سه بار نیز گفته می شود .

شیر اطمینان پکیج ، شیر تخلیه پکیج نیز نامیده می شود زیرا با تخلیه آب داخل پکیج به تنظیم فشار آن کمک می نماید . نحوه ی عملکرد آن به این گونه است که زمانی که دما یا مقدار آب در پکیج بالا می رود موجب افزایش فشار پکیج نیز می شود و در این هنگام شیر اطمینان که دارای یک فنر و دیافراگم لاستیکی می باشد به صورت خودکار باز می شود و آب را تخلیه می کند و بدین ترتیب فشار کاهش پیدا می کند تا جایی که به زیر سه بار می رسد .

به وضوح می توان گفت که کاربرد شیر اطمینان در تمامی سیستم های دارای مدار بسته حرارتی ضروری می باشد زیرا در این سیستم ها تغییرات دما موجب تغییرات فشار نیز می شود که این امری خطرناک می باشد و در نتیجه برای این که از کنترل فشار اطمینان حاصل شود باید شیر اطمینان در آن ها به کار برده شود .

علاوه بر این گاهی مواقع نیز این امکان وجود دارد که دما زیاد بالا نرود و فقط فشار سیستم یکباره به میزان زیادی افزایش پیدا کند که در این صورت امکان ایجاد خسارات زیادی از قبیل ترکیدن لوله ها و آسیب به سیستم وجود دارد . برای حل این مشکل در مسیر رفت آب داغ گرمایشی یک شیر اطمینان نصب می شود . به طور کلی شیر های اطمینان پکیج در دو نوع وجود دارند نوع اول در برابر فشار حساس می باشند و نوع دوم حساس در برابر فشار و دما می باشند .

شیر اطمینان پکیج امکان دارد گاها با مشکل رو به رو شود و نشت نماید که رفع این مشکل آسان می باشد و فقط کافیست در صورت نشت ، شیر تعویض شود .

قیمت شیر اطمینان

در گرم کن ها و پکیج ها به عنوان قطعه ی ضروری می باشد که در نقش محافظت کننده به کار برده می شود و از پکیج و گرم کن در مقابل دما و فشار زیاد مراقبت می نماید و در نتیجه از ترکیدگی و آسیب به سیستم جلوگیری می نماید . این شیر ها گاها در هنگام آسیب دیدگی یا نشت و … نیاز به تعویض دارند که در این صورت باید با نوع جدید جایگزین شوند .

 در انواع مختلف با جنس های مختلف وجود دارند و به طور کلی در دو نوع حساس به فشار و حساس به دما و فشار تولید می شوند . با این وجود قیمت شیر اطمینان به عوامل بسیار زیادی بستگای دارد و در همه ی انواع آن ها یکسان نمی باشد .

در زیر به برخی از موارد تاثیر گذار در قیمت شیر اطمینان اشاره می کنیم .

شیر اطمینان پکیج قبلا در جنس های برنجی تولید می شدند ، اما امروزه انواع پلاستیکی آن ها نیز توسط  شرکت ها تولید می شود . همانطور که می دانیم نوع برنجی این شیر ها از انواع پلاستیکی آن ها محکم تر و با دوام تر می باشند و به دلیل جنس مواد اولیه نیز از قیمت بیشتری برخوردار می باشند و همین امر موجب تفاوت قیمت شیر اطمینان برنجی و گران بودن آن نسبت به انواع پلاستیکی آن می باشد.

قیمت شیر اطمینان همچنین بسته به نوع آن که می تواند فقط حساس به فشار باشد یا به دما و فشار با هم حساسیت داشته باشد ، متفاوت می باشد . بهترین و مناسب ترین نوع برای خرید و کاربرد آن در پکیج ها نوع برنجی می باشد که از کیفیت فوق العاده ای بر خوردار می باشد و بسیار محکم می باشند و طول عمر آن ها زیاد می باشد . این شیر ها با توجه به مشخصات فنی می توانند از قیمت متفاوتی برخوردار باشند . برخی از این شیر ها دسته دار می باشند و برخی بدون دسته که موجب تفاوت قیمت آن ها می شود .

در شیر اطمینان دسته دار دسته ای بر روی آن ها تعبیه شده است که به وسیله ی آن می توان رسوب های ایجاد شده بین واشر آب بندی و قطعه تخلیه را کنترل نمود و از گرفتگی احتمالی سوراخ های تخلیه شیر اطمینان در اثر ذرات رسوب و شن در سیستم تاسیساتی شد مسلما با توجه به خصوصیتی که این شیر دارد می توان انتظار تفاوت قیمت آن را با شیرهای اطمینان معمولی داشت .

لازم به ذکر است که به طور کلی  مهمترین مواردی که در قیمت شیر اطمینان تاثیر می گذارند عملکرد ، جنس ، نوع اتصال و نوع برند یا محلی می باشد که اقدام به تهیه آن می نماییم و مطابق با آن ها دسته بندی شده و در قیمت های مختلف عرضه می شوند  اما با توجه به همه ی موارد گفته شده به طور کلی قیمت شیر اطمینان پکیج بسیار مناسب می باشد .

جهت سفارش انواع شیرهای اطمینان caseventil ترکیه در ایران با شماره 04191010305 تماس داشته باشید.