شیر اطمینان آبگرمکن

شیر اطمینان آبگرمکن

سال به سال، آبگرمکن شما نقش مهمی در خانه شما ایفا می کند. برنامه صبحگاهی شما بدون آب گرم یکسان – یا تقریباً راحت – نخواهد بود. با این حال، آبگرمکن ها و اجزای آن برای همیشه دوام نمی آورند. تعمیر و نگهداری پیشگیرانه کلید تضمین این است که آبگرمکن شما همچنان به طور ایمن آب گرم خانه شما را تامین می کند. در این مقاله، یک جزء ایمنی حیاتی آبگرمکن شما، شیر فشار  شکنآبگرمکن را بررسی می‌کنیم.

ما درباره چیست، چه کاری انجام می دهد و چگونه اطمینان حاصل کنیم که هنوز کار می کند و از آبگرمکن و خانه شما محافظت می کند، بحث خواهیم کرد.

شیر فشار شکن آبگرمکن چیست؟

نام در واقع کاملا تحت اللفظی است. این شیری است که فشار اضافی مخزن آبگرمکن را کاهش می دهد. با انجام این کار، می تواند از افزایش فشار بیش از حد که پتانسیل ایجاد ترکیدن مخزن و سیل در خانه شما را دارد، جلوگیری کند. این یک مکانیسم ایمنی ناشناخته اما ضروری برای آبگرمکن شما است.

چه چیزی منجر به فشار بیش از حد در مخزن می شود؟

همانطور که آبگرمکن شما آب مخزن را گرم می کند، آب منبسط می شود و بخار تولید می شود. هر چه حرارت بیشتر باشد، انبساط بیشتری رخ می دهد. این انبساط به دیواره های بیرونی مخزن فشار وارد می کند، اما این قابل انتظار است. مقداری از فشار اضافی از طریق لوله های آب متصل به آبگرمکن خارج می شود. در صورتی که نتواند، شیر فشار شکن فعال می شود. با آزاد کردن مقداری از آب و هوای گرم، شیر فشار را به سطوح ایمن کاهش می دهد.

برای مرجع، فشار معمولی آب داخل مخزن آبگرمکن 50-100 PSI است.

چه چیزی می تواند اشتباه باشد؟

اگر شیر فشار شکن قادر به باز شدن نباشد، فشار می تواند در داخل مخزن از سقف 100 PSI عبور کند. مخزن فلزی سنگین می تواند فشار زیادی را تحمل کند، اما در نهایت محدودیت هایی دارد. نتایج انفجاری هستند، زیرا مخزن جای خود را رها می کند و آب داغ را به بیرون می فرستد.

اگر آبگرمکن شما یک شیر قطع اضطراری نصب کرده باشد، ترکیدگی تشخیص داده می شود و منبع آب به طور خودکار قطع می شود. اگر نه، شما به طور بالقوه به خانه‌ای سیل زده نگاه می‌کنید که خسارت آب قابل توجه و پرهزینه دارد.

بنابراین، چه چیزی باعث از کار افتادن شیر فشار شکن می شود؟ در بسیاری از موارد، به دلیل ایجاد زنگ زدگی و خوردگی در داخل مخزن، شیر در جای خود گیر می کند یا یخ می زند. یا اینکه دریچه به دلیل یک نمونه قبلی که در آن آب گرم آزاد کرده گیر کرده است.

شیر شکسته چیزی است که باید فوراً تعمیر شود، اما – مگر اینکه آبگرمکن خود را به طور منظم از نزدیک بررسی کنید – ممکن است چیزی که اکثر صاحبان خانه متوجه آن می شوند، نباشد. به همین دلیل است که آزمایش و نگهداری منظم مهم است.

تست شیر

با قرار دادن یک سطل بزرگ در زیر شیر شروع کنید. شما در طول این فرآیند مقداری آب گرم آزاد می‌کنید، بنابراین می‌خواهید مطمئن شوید که لباس‌های ایمن می‌پوشید تا خطر سوختن را کاهش دهید. لوله تخلیه متصل به شیر فشار را بردارید.

سپس کلید سوپاپ را به آرامی بلند کنید تا آب داغ از شیر خارج شده و وارد سطل شود. برای اهداف این آزمایش، سوئیچ را تا آخر فشار ندهید.

در اینجا یک راهنمای مفید و مفصل از مجله Family Handyman در مورد نحوه شستشو و تخلیه آبگرمکن آورده شده است.

فشار آب چه تاثیری بر خانه شما دارد؟

آیا می دانستید که اکثر مردم روزانه بین 80 تا 100 گالن آب مصرف می کنند؟ از استفاده از سرویس بهداشتی و دوش گرفتن گرفته تا پخت و پز و نظافت، مصرف آب شما بخش مهمی از روال روزانه خانه شما است. در اینجا فقط چند کار روزانه که اکثر صاحب خانه ها بدون فکر انجام می دهند و مقدار آب مورد نیاز برای تکمیل آنها آورده شده است:

شستشوی توالت: 1-3 گالن در هر فلاش

دوش گرفتن: 17 گالن در هر دوش (دوش متوسط 8 دقیقه)

ماشین ظرفشویی: 4-6 گالن در هر چرخه

ماشین لباسشویی: 5-30 گالن در هر چرخه، بسته به کارایی ماشین شما

این به شستن دست‌ها، حمام کردن یا آبیاری چمن‌تان نمی‌پردازد. مصرف آب شما همچنین ممکن است در طول تابستان، زمانی که آب بیشتری می نوشید یا در آبپاش ها خنک می شوید، افزایش پیدا کند.

با در نظر گرفتن همه اینها، بسیار مهم است که سیستم های آب شما با ظرفیت کامل خود کار کنند. آبگرمکن شما آب گرم را به خانه شما می رساند و فشار آب شما باید برای کارکردن لوازم خانگی و راحت بودن دوش شما کافی باشد.

برای اینکه همه کارهای روزانه شما بدون مشکل انجام شوند، فشار آب از اهمیت ویژه ای برخوردار است. تصور کنید فشار آب کافی برای شستشوی توالت یا دوش گرفتن ندارید. فشار بیش از حد آب عواقب دیگری نیز دارد.

فشار کم آب

یک روز طولانی در محل کار بوده اید و شما می خواهید به خانه بیایید، یک دوش آب گرم بگیرید و با خانواده استراحت کنید. دوش را روشن می کنید تا جریان کوچکی از آب – یا قطرات – را ببینید که از سر دوش می آید. حتی زمانی که دستگیره دوش را به ظرفیت کامل می رسانید، فقط مقدار کمی آب از آن خارج می شود. مشکل چیست؟

فشار آب شما احتمالا خیلی پایین است. این می تواند یک شکست آزاردهنده برای بسیاری از صاحبان خانه باشد که برای دوش گرفتن، تمیز کردن، آشپزی و موارد دیگر به فشار بالای آب وابسته هستند. وقتی فقط چند قطره از شیر آب خارج می شود، چگونه می توانید به درستی دست های خود را دوش بگیرید یا بشویید؟

فشار بالای آب

در طرف مقابل طیف فشار آب، فشار بالای آب می تواند برای شما و خانواده شما در داخل خانه خطری ایجاد کند. وقتی فشار آب خیلی زیاد است، لوله‌ها آسیب می‌بینند و سیستم‌ها می‌توانند بیش از حد کار کنند تا آب را به شما برسانند.

فشار کم آب معمولاً فقط برای صاحبان خانه آزار دهنده است و مشکل جدی ایجاد نمی کند. از طرف دیگر، فشار زیاد آب می تواند به وسایل، مهر و موم، اتصالات و موارد دیگر آسیب برساند. فشار بیش از حد آب نیز می تواند مقدار زیادی آب را در خانه هدر دهد و در پایان ماه قبض آب و برق بیشتری را برای شما به همراه داشته باشد.

رسیدن به فشار آب راحت

از آنجایی که از منبع آب شهری به خانه شما می آید، آب منازل مسکونی به طور کلی از 40 تا 80 PSI (پوند بر اینچ مربع) متغیر است. هر چیزی بالاتر یا کمتر از این محدوده را می توان خیلی کم یا خیلی زیاد در نظر گرفت. برخی از کارشناسان می گویند که هر سطح بالاتر از 60 PSI فشار آب برای خانه شما بسیار زیاد است. بهتر است با یک لوله کش حرفه ای صحبت کنید تا فشار آب خود را بررسی کنید و در مورد اینکه چه سطحی برای خانه شما مناسب است بیشتر بدانید. محدوده PSI شما می تواند تحت تاثیر ارتفاع، اندازه خانه، نیاز به آب، سن خانه و عوامل دیگر باشد.

ما برای نیازهای لوله کشی و آبگرمکن شما اینجا هستیم

در صورتی که نیاز به تهیه شیر اطمینان پکیج و یا شیر اطمینان آبگرمکن دارید با شماره 041391010305 تماس داشته باشید.

 

 

شیر اطمینان آبگرمکن و هدف مهم آن

همه آنچه باید بدانید

هنگامی که آب گرم می شود، منبسط می شود و حجم آن افزایش می یابد و فشار نیز بر همین اساس افزایش می یابد. اگر از سطح قدرت آبگرمکن فراتر رود، به سادگی منفجر می شود. برای جلوگیری از این اتفاق یک سوپاپ اطمینان تعبیه شده است. اجازه نمی دهد فشار داخل بخاری از حد معمول بالاتر برود.

سوپاپ علاوه بر محافظت در برابر تصادف احتمالی، وظایف زیر را انجام می دهد:

 • اجازه نمی دهد آب گرم از مخزن به منبع آب برگردد.
 • محافظت در برابر چکش آب؛
 • در صورت قطع شدن آب، نیازی به پر کردن مجدد ظرف با آب نخواهد بود.

اگر فکر می کنید که دستگاه شما توسط ترموستات محافظت می شود، در اشتباهید. درجه گرم شدن آب را کنترل می کنند و اجازه نمی دهند که آب بجوشد. با این حال، مانند هر وسیله دیگری، آنها می توانند از کار بیفتند و در نتیجه عواقب آن غیر قابل برگشت خواهد بود. بنابراین ارزش ریسک کردن را ندارد.

در صورت عدم وجود حفاظت آبگرمکن چه اتفاقی می افتد

در صورت عدم وجود حفاظت آبگرمکن چه اتفاقی می افتد

گزینه عدم حفاظت را در نظر بگیرید که جریان برگشتی آب به مخزن را مسدود می کند. در این صورت آبگرمکن حتی با فشار پایدار در شبکه آبرسانی به درستی کار نخواهد کرد. طبق قانون ترمودینامیک، با افزایش دمای آب در یک حجم ثابت، مطمئناً فشار آن شروع به افزایش خواهد کرد. در نتیجه، ممکن است لحظه ای فرا برسد که فشار آب از فشار عرضه بیشتر شود. سپس تخلیه آب گرم در سیستم لوله کشی یا حتی مخزن توالت شروع می شود. در این وضعیت، جریان آب سرد به داخل دیگ ادامه می یابد و ترموستات عامل فرمان گرمایش دائمی را به المنت گرمایشی می دهد و در نتیجه برق گران قیمت را هدر می دهد.

هنگامی که فشار آب شبکه آبرسانی به شدت کاهش می یابد، ممکن است وضعیت بحرانی تری ایجاد شود. این معمولاً در شب اتفاق می‌افتد، زمانی که خدمات مربوطه تعمیرات پیش‌بینی‌نشده انجام می‌دهند و جریان آب سرد را قطع می‌کنند. در این حالت، تخلیه کامل آب از دیگ منجر به فرسودگی عنصر گرمایش می شود.

برای جلوگیری از چنین موقعیت هایی، بسیاری از “کولیبین های غمگین” که متوجه پیچیدگی وضعیت نیستند، دریچه های معمولی را در سیستم آبگرمکن قرار می دهند. اما آنها نمی فهمند که در خانه هایشان “بمب ساعتی” می کارند.

از این گذشته ، آبگرمکن یک دستگاه پیچیده ترموتکنیکی است ، اتوماسیون و ترموستات آن نیز می تواند در نامناسب ترین لحظه از کار بیفتد. سپس رویدادها می توانند بسیار غم انگیز شوند. اگر ماده ای که مخزن آبگرمکن از آن ساخته شده است به درستی انتخاب شود، جوش در آنجا اتفاق نمی افتد، زیرا نقطه جوش در اینجا بالاتر از 100 درجه معمولی تغییر می کند و وضعیت تحت کنترل است. با این حال، اگر مواد با ویژگی های استحکام مطابقت نداشته باشد، اگر هر شیر آب در آپارتمان به طور تصادفی باز شود، فشار داخلی مخزن به شدت کاهش می یابد، نقطه جوش آب به 100 درجه باز می گردد و سپس جریان بخار مانند بهمن با سرعت رعد و برق ظاهر می شود که می تواند منجر به آسیب مکانیکی به مرزهای مخزن و انفجار قوی شود.

نتیجه

هنگام نتیجه گیری در مورد نصب محافظ اضافی برای آبگرمکن، عوامل زیر باید در نظر گرفته شود:

 • هنگام گرم شدن آب اضافی را تخلیه کنید و پارامترهای منطقه فشار ایمن آن را حفظ کنید.
 • جلوگیری از برگشت آب از بخاری؛
 • چکش آب و نوسانات فشار در سیستم تامین آب را صاف کنید.

چگونه کار می کند

هنگام صحبت از شیر اطمینان برای آبگرمکن، بهتر است از عبارت سیستم شیر استفاده کنید، زیرا دو عدد از آنها در دستگاه وجود دارد.

شیر اطمینان آبگرمکن چگونه کار میکند

دستگاه شیر اطمینان آبگرمکن

آنها در یک جعبه برنجی یا نیکل اندود قرار دارند. در قسمت پایین بدنه شیر برگشتی تعبیه شده است که در لحظه کاهش فشار در سیستم از خروج آب از آبگرمکن جلوگیری می کند. در شاخه عمود بر هم شیر دومی وجود دارد که در لحظه افزایش فشار بخشی از آب از طریق نازل خارج می شود.

دستگاه شیر اطمینان آبگرمکن

نحوه عملکرد شیر اطمینان

اصل عمل:

 1. تا زمانی که فشار نرمال است، شیر بسته است و اجازه خروج مایع را نمی دهد، به محض اینکه با فشار موجود در منبع آب برابر شد، فنر صفحه را به برجستگی های بدنه فشار داده و مانع از آن می شود. جریان آب
 2. هنگامی که گرمایش روشن می شود، دمای آب به تدریج افزایش می یابد و همراه با آن، فشار نیز افزایش می یابد.
 3. به محض اینکه فشار از نیروی فنر فراتر رفت، یک خروجی به اتصال باز می شود که از طریق آن آب اضافی تخلیه می شود. با بازگشت فشار به حالت عادی، چشمه راه گذر را می بندد و جریان آب قطع می شود.

بر اساس اصل کار، مشخص می شود که آب از نازل به طور مداوم چکه می کند. برای تخلیه مایع تخلیه باید لوله ای با قطر مناسب روی لوله انشعاب قرار داده شود و با گیره محکم شود. فشار مورد نیاز برای عملکرد عادی آبگرمکن 6-10 بار است.

لوله روی اتصالات باید شفاف باشد تا بتوانید روند عملکرد دستگاه را کنترل کنید.

شیر اطمینان برای چیست؟

برای فهمیدن اینکه چرا یک شیر روی آبگرمکن نصب شده است، ارزش دارد برنامه درسی مدرسه را یادآوری کنید. طبق قانون فیزیک، آب با گرم شدن منبسط می شود. مایع داخل یک ظرف در بسته است. اگر تجزیه آب وجود نداشته باشد، فشار بالا می رود و مخزن می تواند ترکیده شود. یک سوپاپ اطمینان برای دیگ که مایع اضافی را از ظرف خارج می کند، به جلوگیری از تصادف کمک می کند.

در انجمن ها، می توانید اطلاعاتی را پیدا کنید که در آن توصیه می شود به سادگی شیر بررسی را نصب نکنید. سپس نیازی به نصب شیر فشار شکن بیش از حد نیست. به نظر آنها، هنگامی که فشار بیش از حد ظاهر می شود، بخشی از آب به خط لوله باز می گردد. بخشی از توصیه ها درست است، اما تا زمانی که منبع آب پایدار باشد، سیستم کار خواهد کرد. اشتباه این توصیه در سه دلیل نهفته است:

 • هیچ خط لوله آب پایدار و بدون خرابی وجود ندارد.
 • بدون شیر بررسی، تمام آب از مخزن به خط لوله خالی می رود.
 • عنصر گرمایش لخت هوای داخل ظرف خالی را گرم می کند.

حالا بیایید به نتیجه نهایی مشکل نگاه کنیم. در صورت قطعی آب، لوله ها خالی می مانند. در لوله ورودی هیچ شیری وجود ندارد و آب از مخزن ذخیره آزادانه به داخل سیستم جریان می یابد. با کاهش دما، ترموستات المنت گرمایشی را روشن می کند. بدون آب، بخاری به سادگی می سوزد، اما این تنها نیمی از مشکل است.

خطر دیگری نیز وجود دارد. عنصر گرمایش گرم می شود و آب در سیستم تامین آب ظاهر می شود. مقدار زیادی بخار و فشار اضافی به طور ناگهانی در داخل مخزن ایجاد می شود که زمان برای برگشت به خط لوله را ندارد. ترکیدن مخزن در چندین مکان تضمین شده است. آب جوش به داخل آپارتمان می ریزد. به همین دلیل بهتر است یک شیر فشار شکن نصب کنید.

بازدیدها

شیرهای اطمینان معمولی از نظر ظاهری مشابه هستند و فقط در جزئیات کوچک با هم تفاوت دارند، اما آنها مسئول عملی بودن استفاده هستند.

در شکل دو سوپاپ اطمینان با اهرم رهاسازی نشان داده شده است. آنها به شما امکان می دهند عملکرد دستگاه را بررسی کنید (باید ماهانه انجام شود).

شیرهای اطمینان آبگرمکن  با فشار شکن اجباری

شیرهای اطمینان آبگرمکن  با فشار شکن اجباری

تفاوت دو اصلاح ارائه شده در این است که در نمونه عکس سمت چپ، اهرم با پیچ بسته شده و در نتیجه امکان باز شدن تصادفی یا تخلیه کامل آب از بین می رود.

اختلاف دیگر: شکل اتصالات. نمونه سمت چپ دارای یک اتصال مستطیلی و غیرخطی است. به راحتی روی شلنگ گذاشته می شود و برای نصب گیره به اندازه کافی بلند است. اما اتصالات در مدل مناسب کوتاه است و به سمت انتها کشیده شده است. کشیدن گیره در چنین نمونه ای بسیار دشوار خواهد بود.

شیر اطینان بدون فشار اجباری

شیر اطینان بدون فشار اجباری

نمونه سمت راست بدترین گزینه است زیرا نمی توان آن را سرویس کرد. تنها مزیت این مدل ها قیمت پایین آن است.

مدل های فوق برای آبگرمکن های با حجم 50-60 لیتر مناسب می باشد. برای آبگرمکن های بزرگتر، مدل های دیگر با لوازم جانبی داخلی مناسب هستند: یک شیر توپی یا یک فشار سنج که فشار را کنترل می کند.

شیر اطمینان برای آبگرمکن های بزرگ

شیر اطمینان برای آبگرمکن های بزرگ

در چنین دستگاه هایی، یک اتصال تخلیه آب با یک موضوع استاندارد، بنابراین، بست قوی است. چنین مدل هایی از کیفیت و قابلیت اطمینان بالایی برخوردار هستند و بنابراین ارزان نیستند.

نحوه انتخاب

هنگام انتخاب شیر اطمینان برای آبگرمکن، به اجزای زیر توجه کنید:

 • دمایی که برای آن طراحی شده است؛
 • اتصالات رزوه ای (معمولاً نیم اینچ)؛
 • فشار؛
 • آیا طراحی دستگیره ای برای تخلیه اجباری فراهم می کند.

هنگام خرید شیر فشار شکن، حتما فشار آن را بررسی کنید، زیرا این یکی از مهمترین شاخص ها است. اگر دستگاهی با سایز کوچکتر خریداری کنید، دائماً با مشکل نشت آب مواجه خواهید شد. اگر بیشتر باشد، ممکن است بی فایده باشد و ظرف را از انفجار محافظت نکند.

همچنین باید یک فیلتر آب نصب کنید که از آبگرمکن محافظت می کند.

نصب و راه اندازی شیر اطمینان  آبگرمکن

قبل از شروع نصب شیر اطمینان  آبگرمکن، حتما آب دستگاه را تخلیه کرده و آن را خاموش کنید.

محل قرارگیری دستگاه ورودی آب سرد به آبگرمکن می باشد. فرآیند نصب بسیار ساده است: با یک کلید برای 3-4 چرخش با استفاده از مهر و موم، انتهای رشته ای دوم شیر به سیستم تامین آب سرد متصل می شود.

حتما جهت آب ورودی را بررسی کنید – روی بدنه شیر با فلش مشخص شده است.

اگر فشار آب به طور مداوم می پرد و اغلب از حد معمول فراتر می رود، ابتدا باید یک فشار شکن آب نصب کنید.

هر از گاهی آب از شیر نشت می کند. این یک پدیده کاملاً طبیعی است که نشان دهنده عملکرد عادی دیگ است، اما همه آن را دوست ندارند. در این حالت لوله زهکشی باید به وسیله یک شیلنگ شفاف انعطاف پذیر به سیستم فاضلاب متصل شود که به شما امکان کنترل عملکرد دستگاه را می دهد.

نصب شیر اطمینان روی آبگرمکن

نصب شیر اطمینان روی آبگرمکن

برخی از مردم نمی خواهند شیر نمایان باشد و آن را دور از آبگرمکن قرار می دهند. چنین دستکاری هایی کاملاً قابل اجرا هستند، اما مشروط به دو شرط مهم:

 • دستگاه های خاموش کننده نباید در فاصله بین شیر و ورودی دیگ نصب شوند.
 • یک بخش عمودی طولانی از منبع آب به خودی خود فشار روی شیر را افزایش می دهد و ممکن است نشتی غیر ضروری رخ دهد.

فاصله بین شیر و دیگ نباید بیش از 2 متر باشد.

بررسی عملکرد شیر

راه اول: به صورت بصری قابل تشخیص است. کافی است آبگرمکن را روشن کنید. محصول کار – آب شروع به چکیدن می کند. برای راحتی، یک شلنگ با سطح شفاف روی خروجی تخلیه نصب شده است. انتهای آن به فاضلاب یا ظرف مجاور تخلیه می شود.

راه دوم: استفاده از اهرم. با کمک آن، تخلیه اجباری آب انجام می شود. این روش در صورتی مفید است که سوراخ ورودی با ذرات مختلف زباله، زنگ زدگی مسدود شده باشد. تخلیه دستی مقدار کمی آب در فواصل منظم، عملکرد شیر را تضمین می کند.

نحوه انتخاب محصول مناسب

خرید شیر اطمینان با در نظر گرفتن برخی از پارامترها انجام می شود:

 • محصول در چه دمایی فعال می شود؛
 • اندازه ریسمان؛
 • فشار از پیش تعیین شده برای شیر اگر پارامتر روی کیس نشان داده نشده است، باید از فروشنده بپرسید. محصول خریداری شده با مقدار فشار بالاتر منجر به یک وضعیت انفجاری می شود.
 • وجود دسته تخلیه اجباری روی محصول

از بین تعداد زیادی طرح، کارشناسان توصیه می کنند محصولی را با فنر انتخاب کنید. با قابلیت اطمینان آن متمایز می شود. چنین مکانیزمی قادر به تحمل فشار سیال است.

توصیه می شود از نظر توان عملیاتی، محصولی را انتخاب کنید که بالابر کم یا کامل است. در صورتی که آب اضافی به اتمسفر تخلیه شود، شیر اطمینان نوع باز انتخاب می شود. اگر در یک شیلنگ خاص باشد، اولویت به نوع بسته دریچه داده می شود.

نصب محصول

مدل های مدرن آبگرمکن های بخار در فروش دارای یک سوپاپ اطمینان نصب شده در آنها هستند.

 • اگر محصول گم شده است، توصیه می شود آن را در جای خود قرار دهید:
 • آبگرمکن از شبکه جدا شده است.
 • مایع از آن تخلیه می شود. نباید توی آبگرمکن باشه
 • یک شیر بر روی خط لوله آب سرد نصب شده است. برای کار، باید یک کلید، یک نوار FUM تهیه کنید.
 • صحت نصب بررسی می شود: جریان آب باید با فلش روی دیوار سازه منطبق باشد.

توصیه هایی برای استفاده

مکانیسم های قفل کننده را بین شیر اطمینان و ورودی آبگرمکن ذخیره سازی نصب نکنید.

شیر در فاصله بیش از 2 متر از ورودی دیگ ثابت است.

چرا آب لوله کشی چکه می کند

چکه کردن آب نشانه خرابی قطعه است، اما حتی اگر آب تحت فشار بالا چکه کند، از قبل وحشت نکنید. این می تواند به دلایل مختلفی ایجاد شود:

 • سفتی فنر ضعیف تنظیم شده است.
 • فشار در خط لوله بیش از حد معمول است.

در مورد اول، به دلیل این واقعیت که نصب توسط افراد غیر حرفه ای انجام شده است، ممکن است نقص ایجاد شود. بسیاری از شیرهای بررسی با قابلیت تغییر تنظیمات کارخانه برای نرخ فنر تولید می شوند. یک متخصص باید سفتی را تنظیم کند. اگر تنظیمات تغییر نکرده باشند، به احتمال زیاد فنر ضعیف شده است، در این مورد، بهتر است آن را با یک مورد جدید جایگزین کنید.

اگر علت خرابی افزایش فشار در خط لوله باشد، قبل از نصب شیر اطمینان، توصیه می شود یک شیر فشار شکن نصب کنید.

اگر فشار بیش از حد در خط لوله وجود دارد، می توانید یک شیر فشار شکن را در ورودی آپارتمان نصب کنید، بنابراین از تمام دستگاه های خانه خود به یکباره محافظت خواهید کرد.

برای خرید شیر اطمینان هزینه بسیار کمی خواهید کرد و از ایمنی و عمر طولانی آبگرمکن برخوردار خواهید شد.

چگونه بررسی کنیم که آیا کار می کند؟

می توانید با روشن کردن آبگرمکن (شیر آب گرم را همزمان باز نکنید) قابلیت سرویس را بررسی کنید و منتظر بمانید تا آب کاملاً تا حداکثر دمای ممکن گرم شود. پس از مدتی، آب اضافی باید از مکانیسم حفاظت ایمنی چکه کند.

شیر کار نخواهد کرد اگر:

 • شیر آب گرم معیوب است (فشار از طریق آن آزاد می شود).
 • ترموستات روی 30-40 ⁰ C تنظیم شده است (آب به حدی گرم نمی شود که فشار داخل مخزن به حد مجاز برسد).
 • فشار عملکرد شیر اطمینان بالا است، با ظرفیت تجهیزات گرمایش آب مطابقت ندارد (حداکثر فشار مجاز در مخزن ذخیره برای راه اندازی مکانیزم شیر اطمینان کافی نخواهد بود. می تواند عواقب خطرناکی داشته باشد).

آب از دستگاه شیر باید به صورت دوره ای تخلیه شود. اگر این اتفاق نیفتد و همه موارد فوق حذف شوند، خود فیوز معیوب است. پس از بررسی عملکرد آن باید با یک جدید جایگزین شود.

مکانیسم ایمنی باید بر روی تجهیزات گرمایش آب نصب شود تا از عملکرد طولانی، بدون مشکل و ایمن دستگاه اطمینان حاصل شود. شما باید مناسب ترین گزینه را برای تمام پارامترهای طراحی و عملکردی انتخاب کنید، در غیر این صورت فعالیت های آن بی اثر و حتی خطرناک خواهد بود. در این مورد، لازم است به طور دوره ای، تقریبا یک بار در ماه، قابلیت سرویس دهی آن را بررسی کنید. در صورت مشاهده نقص، شیر غیرفعال را با یک شیر جدید تعویض کنید.

بهبود مستقل آن، جایگزینی آن با مکانیزم سوپاپ بسیار خطرناک است. این منجر به عواقب ناخوشایندی می شود که به همین دلیل، احتمالاً مجبور خواهید بود آبگرمکن خریداری شده را با آبگرمکن جدید جایگزین کنید.

سوالات متداول

طرز کار شیر اطمینان آبگرمکن

زمانی که فشار آب داخل مخزن آبگرمکن و یا دمای آب بیش از حد ممکن در آبگرمکن بالا می رود، شیر اطمینان آبگرمکن باعث می شود آب داخل مخزن از طریق لوله های سرریز از مخزن خارج شوند و از انفجار آبگرمکن جلوگیری شود.

دلایل نشتی شیر اطمینان آبگرمکن مخزنی

هر مخزنی که تحت فشار قرار داشته باشد، باید با استفاده از یک شیر اطمینان محافظت شود. این شیر وظیفه دارد که در صورت عدم تعادل در فشار، به‌سرعت وارد عمل شده و با تخلیه فشار اضافه، دستگاه را از خطر انفجار نجات دهد. این شیرها وظیفه حفظ امنیت آبگرمکن را با استفاده از آزاد کردن مقداری از سیال انجام می‌دهند

 

ما در جاسه توزیع کننده انواع شیر های اطمینان از جمله شیر اطمینان پکیج نیز هستیم. جهت سفارش یا استعلام قیمت شیر اطمینان با شماره 04191010305 تماس داشته باشید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *