مقایسه شیر اطمینان و شیر فشار شکن

مقایسه شیر اطمینان و شیر فشار شکن

مقایسه شیر اطمینان و شیر فشار شکن موضوع مهم برای استفاده کنندگان از این شیرها در صنعت است ، همانطور که می دانید، تعداد زیادی شیر فشار شکن وجود دارد. در صنعت، ما تمایل داریم از عباراتی مانند شیر اطمینان و شیر فشار شکن به جای یکدیگر استفاده کنیم. و در بیشتر موارد، این منطقی است. اکثر شیرهای فشار شکن برای انجام همین کار طراحی شده اند – فشار را در یک سیستم آزاد می کنند.

اما آیا تفاوتی بین برخی از این اصطلاحات رایج وجود دارد و اگر چنین است، برای شما چه معنایی دارد؟ در اینجا یک تفکیک سریع از دو اصطلاح رایج وجود دارد: شیر اطمینان و شیر فشار شکن

مقایسه شیر اطمینان و شیر فشار شکن : تفاوتی وجود دارد؟

در حالی که هر دو اصطلاح به شیرهایی اشاره دارد که برای آزاد کردن فشار از یک سیستم تحت فشار استفاده می شود، تعاریف فنی آنها کمی متفاوت است. به طور کلی، اصطلاح شیر فشار شکن به شیری در یک سیستم تحت فشار اشاره دارد که برای کنترل فشار برای عملکرد بهینه سیستم استفاده می شود. شیرهای کمکی برای کمک به تسهیلات شما در جلوگیری از خرابی سیستم و محافظت از تجهیزات در برابر شرایط تحت فشار طراحی شده اند.

از طرف دیگر، اصطلاح شیر اطمینان به شیرهای فشاری اطلاق می شود که برای محافظت از افراد، اموال و فرآیندها طراحی شده اند. به عبارت دیگر، اصطلاح شیر اطمینان به یک شیر مطمئن و آخرین گزینه اشاره دارد که فشار را برای جلوگیری از فاجعه آزاد می کند، معمولاً در صورتی که تمام شیرهای فشار شکن دیگر نتوانسته اند فشار را به اندازه کافی در یک سیستم کنترل کنند.

آیا شیرهای اطمینان و فشار شکن کار مشابه انجام می دهند؟

هدف کلی شیرهای اطمینان و فشار شکن یکسان است. هر دو دریچه های کاهش فشار هستند و طوری طراحی شده اند که در هر شرایطی که سیستم تحت فشار بیش از حد قرار می گیرد، فشار را از بین ببرند. با این حال، دریچه‌های فشار شکن و شیرهای اطمینان کمی متفاوت عمل می‌کنند:

  • شیرهای فشار شکن برای کنترل فشار در یک سیستم، اغلب در سیستم های سیال یا هوای فشرده طراحی شده اند. این شیرها متناسب با افزایش فشار سیستم باز می شوند. این به این معنی است که وقتی سیستم کمی بیش از حد فشار داشته باشد، تمام مسیر را باز نمی کنند. در عوض، آنها به تدریج باز می شوند و به سیستم اجازه می دهند به سطح فشار از پیش تعیین شده بازگردد. وقتی به آن سطح رسید، شیر دوباره بسته می شود.
  • شیرهای اطمینان به یک دلیل استفاده می شوند – ایمنی. به جای کنترل فشار در یک سیستم، آنها به گونه ای طراحی شده اند که در صورت بروز اضطرار یا خرابی سیستم، فوراً فشار را آزاد کنند. برخلاف دریچه های امداد، شیرهای اطمینان به جای کنترل فشار یک سیستم، بلافاصله و به طور کامل برای جلوگیری از بروز فاجعه باز می شوند.

در حالی که هم شیرهای اطمینان و هم شیر‌های فشار شکن برای آزاد کردن فشار اضافی کار می‌کنند، روشی که آنها در مورد آن انجام می‌دهند کمی متفاوت است. برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد تفاوت بین این دو شیر، این جدول مقایسه را بررسی کنید:

شیر فشار شکن شیر اطمینان
شیر فشار شکن وسیله ای است برای محدود کردن فشار در یک سیستم در یک سطح تنظیم شده خاص استفاده می شود. شیر اطمینان وسیله ای است که برای آزاد کردن فشار اضافی به طور خودکار طراحی شده است.
باز شدن شیر فشار شکن با افزایش فشار مخزن نسبت مستقیم دارد. شیر اطمینان تقریباً بلافاصله و به طور کامل باز می شود تا از شرایط فشار بیش از حد جلوگیری شود.
شیر فشار شکن زمانی باز می شود که فشار به حد مجاز فشار تنظیم شده خاص برسد و معمولاً توسط اپراتور کار می کند. هدف شیر اطمینان محافظت از افراد، اموال و محیط زیست است. برای تخلیه فشار اضافی بدون کمک اپراتور استفاده می شود.
نقطه تنظیم شیر فشار شکن معمولاً 10 درصد بالاتر از حد فشار کاری تنظیم می شود. نقطه تنظیم یک شیر اطمینان معمولاً 3 درصد بالاتر از حد فشار کاری تنظیم می شود.
شیرهای فشار شکن به شیرهای پاپ تایپ، شیرهای با کار مستقیم، پایلوت و شیرهای تسکین داخلی تقسیم می شوند. شیرهای اطمینان بر اساس کاربرد و عملکرد در مناطق مختلف به طیف وسیعی از انواع تقسیم می شوند.

آیا می توان از شیر اطمینان و شیر فشار شکن به جای هم استفاده کرد؟

اکنون که ما درک بهتری از تعاریف فنی هر دو اصطلاح داریم، ممکن است از خود بپرسید که آیا ادامه استفاده از این اصطلاحات به جای یکدیگر خوب است یا خیر. در بیشتر موارد، تکنسین های صنعت بدون توجه به اصطلاحی که استفاده می کنید، متوجه می شوند که در مورد چه چیزی صحبت می کنید.

اگر روی آزمایش هر دو نوع شیر کار می‌کنید، مهم است که تفاوت بین این شیرها را درک کنید، فقط برای اینکه بدانید تاسیسات شما به برنامه آزمایشی مناسب پایبند است. در غیر این صورت، نباید بیش از حد نگران اصطلاحات دقیق باشید. هم شیرهای اطمینان و هم شیرهای فشار شکن از انواع شیرهای فشار شکن هستند، فقط کمی متفاوت اجرا می شوند.

برای استعلام قیمت شیر اطمینان و خرید شیر اطمینان پکیج با شماره 04191010305 تماس بگیرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *