آیا در حفظ فشار آب بهینه در سیستم لوله کشی خود مشکل دارید؟ یک شیر فشارشکن که معمولاً به آن PRVمی گویند، می تواند راه حل مورد نیاز شما باشد برای کاربردهای مسکونی یا ،تجاری، حفظ فشار آب مناسب برای عملکرد صحیح سیستم لوله کشی شما بسیار مهم است. در این راهنمای جامع به اهمیت شیرهای فشارشکن نحوه عملکرد آنها و اینکه چرا برای سلامت سیستم لوله کشی شما ضروری هستند می پردازیم.
شیرهای فشارشکن یکی از اجزای مهم هر سیستم لوله کشی ،است زیرا کمک میکند تا اطمینان حاصل شود که فشار آب در سطح بهینه باقی می ماند بدون این ،شیر فشار بالای آب میتواند منجر به نشتی آسیب لوله یا حتی خرابی دستگاه شود. با درک نقش کاهش فشار شیرها و نحوه عملکرد آنها میتوانید به طور موثر یکپارچگی سیستم لوله کشی خود را حفظ کنید. بنابراین، بیایید بیشتر در این موضوع صحبت کنیم و همه ی نکاتی را که باید در مورد PRVها بدانید را بررسی کنیم.

شیر فشار شکن

نیازهای انسان ها برای راحتی در زندگی و فراهم نمودن امکانات برای گذران راحت زندگی ، صنعت را بر آن داشته در تولید هر وسیله ای که حتی کوچکترین تاثیر در پیشبرد اهداف و فراهم کردن زندگی راحت را دارند پیش قدم شود . شیر فشار شکن از جمله نیازهای اساسی صنعت می باشد که استفاده از آن در برج های مرتفع ، شبکه های گسترده انتقال سیالات و مخازن بزرگ صنعتی و …. به منظور کنترل فشار بالای آب لازم می باشد . این شیر ها موجب می شوند تا فشار زیاد و متغیر ورودی به فشار کم و ثابت خروجی تبدیل شود .

شیر فشارشکن نوعی از شیرهای کنترلی است که هم در حالت استاتیک (بدون جریان) و هم در حالتی که جریان سیال وجود دارد به منظور کاهش، تنظیم و ثابت سازی فشار آب ورودی به کار می رود. شیر فشارشکن در ورودی شبکه آبرسانی نصب شده و از کل مجموعه تاسیساتی در مقابل آسیب های ناشی از فشار بالا محافظت می کند.  صدای داخل لوله ها را کاهش می دهد. از پدید آمدن ضربه قوچ جلوگیری کرده و طول عمر اشیای الکتریکی مرتبط با آب را افزایش می دهد. همچنین از خوردگی و سایش زودرس شیرآلات ساختمان جلوگیری می کند. شیرهای فشار شکن کاملا به صورت تمام اتوماتیک عمل می کنند.

شیرهای فشار شکن عموما در شبکه آبرسانی شهری پیش از کنتور ورودی ساختمان ها، پیش از کنتور در ورودی هر واحد، در ورودی پمپ، در ورودی جریان آب وسایل و تجهیزاتی که بایستی در مقابل فشار بالای آب محافظت شوند و همچنین در ورودی پکیج و گرمکن مورد استفاده قرار می گیرند.

در این مقاله انواع شیرهای فشار شکن ، مزایا و معایب آن و همچنین نحوه ی نصب آن ها را بررسی می کنیم .

شیر فشار شکن

وظیفه ی شیر های فشار شکن

شیر های فشار شکن دارای وظیفه ی مهمی در سیستم های مختلف می باشند که زمانی که احتمال ایجاد خطر یا آسیب در اثر افزایش بیش از حد فشار در سیستم وجود داشته باشد این وسیله تنها وسیله ای می باشد که از خرابی فاجعه بار جلوگیری می کند . استفاده از شیر های فشار شکن موجب جلوگیری از هدر رفت سیال و انرژی با کاهش فشار های ناخواسته می شود و بسیاری از هزینه های انتقال را کاهش می دهد .

وظیفه اصلی یک شیر فشار شکن تنظیم و کاهش فشار آب ورودی از خط اصلی تغذیه به سطح ایمن و ثابت برای توزیع در یک ساختمان یا یک منطقه خاص است این به جلوگیری از آسیب به لوله ها وسایل و لوازم خانگی که ممکن است در اثر فشار بیش از حد آب باشد، کمک میکند.

کاربرد های شیر فشار شکن  CASE

 • از خرابی و انفجار در سیستم های لوله کشی به دلیل فشار بالا جلوگیری می کنند .
 • از اثر چکشی آب جلوگیری می کند .
 • مانع از نویز ایجاد شده از آب تحت فشار می شود .
 • در مصرف آب صرفه جویی می شود .
 • از ماشین های شستشو ، دیگ بخار شکن و بخاری های آبی در برابر آب تحت فشار محافظت می کند .

کاربردهای تجاری و صنعتی

در محیط های تجاری و صنعتی کاربرد شیرهای فشار شکن برای تطبیق شبکه های توزیع آب بزرگتر و نیازهای عملیاتی تخصصی گسترش می یابد مقیاس و پیچیدگی تاسیسات در این محیط ها نیازمند شیرهای فشارشکن قوی و با مهندسی دقیق برای برآوردن نیازهای مختلف است.

کاربردهای گسترده تر تجهیزات سازمانی

شیرهای فشارشکن در حفظ فشار آب ثابت برای مدارس بیمارستانها ساختمانهای دولتی و سایر سازههای سازمانی ضروری
هستند و در عین حال رعایت استانداردهای ایمنی مصرف آب با تقاضای بالا را تامین می کنند.

مجتمع های صنعتی

کارخانه ها پالایشگاه ها و تأسیسات تولیدی برای تنظیم فشار آب برای فرآیندهای مختلف از جمله ،سرمایش گرمایش و خدمات عمومی به شیرهای فشارشکن متکی هستند.

مشخصات فنی شیر فشار شکن  CASE

 • جنس بدنه این نوع شیر ها از برنج با پوشش نیکل می باشد .
 • قابلیت نصب تا دمای 30 درجه سانتی گراد را دارند .
 • در اندازه کانکشن های متنوع تولید می شوند .

اهمیت تنظیم فشار آب

حفظ فشار بهینه آب در یک سیستم لوله کشی برای جلوگیری از مشکلات احتمالی مانند نشتی ترکیدگی لوله یا آسیب به وسایل ضروری است فشار بالای آب تنظیم نشده میتواند بر لولهها فشار وارد کند و منجر به خرابی زودرس و افزایش خطر نشت شود.
برعکس، فشار کم آب میتواند منجر به کاهش عملکرد وسایلی مانند دوش شیرآلات و لوازم خانگی مانند ماشین ظرفشویی و لباسشویی .شود شیرهای فشارشکن با ارائه یک جریان ثابت و کنترل شده آب در سراسر سیستم لوله کشی نقش مهمی در رفع این نگرانی ها ایفا می کنند.
تنظیم فشار آب نیز با جلوگیری از مصرف بیش از حد آب و کاهش فشار بر روی زیرساختهای تاسیساتی به حفظ آب کمک می
کند.
به طور خلاصه شیرهای فشارشکن برای حفظ یکپارچگی سیستمهای لوله کشی و اطمینان از عملکرد کارآمد لوازم خانگی و تجاری با مدیریت موثر فشار آب ضروری هستند.
با اجرای استراتژیک شیرهای فشار شکن صاحبان املاک میتوانند طول عمر زیرساختهای تاسیساتی و انشعابی خود را به میزان قابل توجهی افزایش دهند هدر رفت آب را به حداقل برسانند و عملکرد کلی سیستمهای تامین آب خود را افزایش دهند.

انواع شیر فشار شکن

شیر فشار شکن آب دارای تقسیم بندی های مختلفی می باشند که از نظر عملکرد دارای دو نوع مستقیم و پایلوت دار می باشند و با توجه به نوع سیال کاربری نیز در دو نوع فشار شکن هیدرولیکی و پنوماتیکی می باشند .

محل استفاده از شیر و اطلاع از نحوه ی مصرف سیال از جمله مهمترین نکاتی می باشند که در انتخاب آن باید مورد توجه قرار گیرند .

 • شیر های فشار شکن با توجه به نوع عملکرد ، به دونوع شیرهای عملکرد مستقیم و شیر های عملکرد پایلوت دار تقسیم می شوند .
 • شیر فشار شکن همچنین از نظر سیال  کاربری نیز شامل دو دسته  هیدرولیک و پنوماتیک می باشند .

فشار شکن آب با عملکرد مستقیم (  Direct actinhg )

شیر فشار شکن با عملکرد مستقیم معمولا دارای وزن پایین و ساختمان ساده ای می باشند . این شیر ها معمولا در مواردی که نیاز به دقت بسیار زیاد برای کنترل جریان آب یا سایر سیالات نمی باشد به کار برده می شوند . علاوه بر این از آن ها به منظور کنترل جریان های کم نیز استفاده می شود . از جمله موارد کاربرد آن ها می توان به صنایع غذایی ، سیستم استرلیزه ی بخار و تجهیزات لباسشویی اشاره کرد .

فشار شکن آب با عملکرد پایلوت دار (Pilot Operated )

استفاده از فشار شکن پایلوت دار زمانی ضرورت پیدا می کند که نیاز باشد تا  جریان ورودی و خروجی سیال به صورت دقیق کنترل شوند . از این نوع شیرها همچنین برای جریان های بالا نیز استفاده می شود . پایلوت موجود در این شیرها نسبت به کاهش فشار حساس می باشد و به همین دلیل موجب می شود تا شیر اصلی از کار بیافتد . شیرهای پایلوت دار از میزان حساسیت بالایی نسبت به تغییرات فشار برخوردار می باشند به طوری که کوچکترین تغییر فشار ، تغییر سریع جریان را در پیش دارد . شیر فشار شکن آب پایلوت دار با توجه به تجهیزات مورد استفاده دارای انواع پیستونی و دیافراگمی می باشند .

انواع شیر فشار شکن از نظر عملکرد

 •  مستقیم
 •  پایلوت دار
 • پایلوت دار دیافراگمی
 • پایلوت دار پیستونی

انواع شیر فشار شکن

شیر فشار شکن مستقیم

برای کنترل فشار های کم ، شیر فشار شکن مستقیم به کار برده می شود که دارای ساختار ساده و کوچکی می باشند و به طور مستقیم فشار را کاهش می دهد .

نوع مستقیم

شیر فشار شکن پایلوت دار

این نوع از شیر های فشار شکن همانگونه که از نامشان مشخص است دارای پایلوت می باشند و با به کار انداختن مستقیم شیر موجب کاهش فشار می شوند . شیر فشار شکن پایلوت دار برای کنترل فشار های بالا به کار برده می شوند و دارای انواع پیستونی و دیافراگمی می باشند .

نوع پایلوت دار

شیر فشار شکن پایلوت دار دیافراگمی :

این نوع از شیر های فشار شکن دارای یک دیافراگم بزرگ می باشند که این دیافراگم وظیفه دارد تا شیر را به کار انداخته و در زمان کنترل جریان نوسانات کاهش فشار را به حداقل برساند . شیر های فشار شکن پایلوت دار دیافراگمی توانیایی کنترل جریان های بالا را دارند و قادرند تا فشار را به میزان زیادی کاهش دهند . این نوع شیر ها در صنایع گوناگونی از قبیل پروژه های ساختمان سازی ، شبکه های گسترده و پرفشار انتقال و توزیع سیالات ، تجهیزات تهویه مطبوع ، آبیاری و …. به کار برده می شوند .

شیر فشار شکن پایلوت دار دیافراگمی

شیر فشار شکن پایلوت دار پیستونی

این نوع از شیر های فشار شکن جهت عملکرد شیر مجهز به پیستون می باشند و در خطوط بخار به طور گسترده به کار برده می شوند و توانایی کنترل بالا در کاهش فشار با نوسانات حداکثر 0.05 mpa را دارا می باشند . شیر فشار شکن پیلوت دار پیستونی در صنایع مختلفی از قبیل پروژه های بزرگ ساختمان سازی ، شبکه های گسترده و پر فشار انتقال و توزیع سیالات ، تجهیزات تهویه مطبوع ، آبیاری و …. به کار برده می شوند .

شیر فشار شکن پایلوت دار پیستونی

انواع شیر فشار شکن از نظر نوع سیال عامل :

 •  هیدرولیکی
 •  پنوماتیکی

هیدرولیکی:

این نوع از شیرها به صورت اهرم دستی به شیر متصل می باشند و وظیفه دارند تا در سیستم هیدرولیک جریان سیال را تنظیم نمایند و از آن ها در صنایعی از قبیل خودرو سازی ، سیمان ، فولاد و … به کار برده می شوند .

شیر فشار شکن هیدرولیکی

پنوماتیکی :

در این نوع از شیرها فشار به وسیله ی سنسور حس شده و به کنترلر فرستاده می شود . از شیر فشار شکن پنوماتیکی در صنایع مختلفی از قبیل کشاورزی ، نساجی ، خودروسازی ، صنایع غذایی ، چوب و …. استفاده می شود .

شیر فشار شکن پنوماتیکی

انتخاب شیر فشار شکن

جهت با توجه به این که انواع مختلفی دارند ، اولین قدم انتخاب مناسب آن می باشد که باید مطابق با محل استفاده از شیر و اطلاع از نحوه مصرف سیال باشد .

شیر فشار شکن مستقیم از جمله انواع شیر های فشار شکن می باشد که بهترین انتخاب برای مواقعی می باشد که در بارهای کوچک ، دقت بسیار زیاد اهمیت چندانی نداشته باشد . شیرهای فشارشکن پایلوت دار نیز بیشتر مناسب برای مصارفی می باشند که نیاز به کنترل بسیار دقیق تر دارند . می توان با داشتن میزان گذر سیال عبوری و نیز فشار ورودی و خروجی شیر به وسیله ی جداول موجود انتخاب جهت نوع شیر ها ، شیر های تقلیل فشار سیال را به راحتی اندازه گیری نمود .

در نظر داشته باشید که بزرگی این شیرها امتیاز نمی باشد و انتخاب سایز بزرگ گاها علاوه بر این که موجب بیشتر بودن هزینه خرید می شود ، بلکه فرسودگی سریع آن را در پی خواهد داشت . زیرا شیرها در بارهای کم باید به صورت نزدیک به بسته قرار بگیرند و در این صورت به دلیل فاصله ی کوچک بین پلاگ شیر و نشیمنگاه آن شاهد افزایش سرعت در این نقطعه خواهیم بود که این امر در نهایت موجب خورده شدن و نازک شدن قسمت های داخلی آن خواهند شد . همچنین با حرکت بسیار کوچک در شیر در میزان گذر سیال تغییرات زیادی ایجاد خواهد شد که این امر باعث تغییرات فشار در خروجی خواهد شد  .

فاکتورهای مهم در انتخاب شیر فشار شکن

 • محل نصب شیر و نوع سیال عبوری اولین نکته ای می باشد که  که لازم است برای انتخاب یک شیر مد نظر قرار گیرد .
 • شیر فشار شکن با عملکرد مستقیم بهترین انتخاب برای بارهای کوچکی می باشد که نیاز به دقت زیادی ندارد .
 • شیر های فشار شکن پایلوت دار بهترین گزینه برای کاربرد های حساس و بزرگتر می باشد .

انتخاب شیر فشارشکن مناسب

هنگام انتخاب یک شیر فشارشکن ،(PRV) ، عوامل خاصی باید به دقت در نظر گرفته شوند تا از عملکرد بهینه و سازگاری با سیستم

های خاص اطمینان حاصل شود.

عواملی که باید در نظر گرفته شوند

ملاحظات کلیدی هنگام انتخاب شیرهای فشارشکن شامل موارد زیر است:

دبی جریان

دبی سیستم عامل مهمی در تعیین شیرهای فشارشکن مناسب است تطبیق ظرفیت جریان شیر با دبی پیش بینی شده برای حفظ تنظیم فشار ضروری است.

مواد

جنس شیر را بر اساس کاربرد و نوع سیال در نظر بگیرید اطمینان حاصل کنید که مواد برای شرایط محیطی خاص و خواص سیال مناسب هستند تا از خوردگی یا تخریب جلوگیری شود.

سازگاری سیستم

سازگاری با سیستم های لوله کشی تجهیزات و اتصالات موجود بسیار مهم است شیرهای فشارشکن باید بدون ایجاد اختلال یا ناکارآمدی در سیستم یکپارچه شود.

اندازه و طراحی شماتیک

اندازه مناسب و طراحی شماتیک جنبههای اساسی برای اطمینان از عملکرد موثر شیرهای فشارشکن در شبکه های لوله کشی است.

اندازه

اندازه شیرهای فشارشکن باید با اندازه لوله موجود و جریان مورد نیاز سازگار باشد محاسبه دقیق افت فشار مورد نیاز برای تعیین اندازه مناسب شیر ضروری است استفاده از ماشین حسابهای تبدیل واحد و یا مشاوره با متخصصین صنعت می تواند به تعیین اندازه صحیح شیر برای کاربردهای خاص کمک کند.

طراحی شماتیک

طرح ترسیم شبکه لوله کشی نقش بسزایی در عملکرد شیرهای فشارشکن .دارد ،محل جهت گیری و نصب شیر در داخل سیستم باید به دقت برنامه ریزی شود تا نوسانات فشار به حداقل برسد و از تنظیم فشار ثابت در سراسر شبکه اطمینان حاصل شود. با ارزیابی دقیق این عوامل و ملاحظات انتخاب شیرهای فشارشکن مناسب که با الزامات منحصر به فرد سیستم لوله کشی مطابقت دارد، امکان پذیر میشود و از تنظیم فشار قابل اعتماد و کارآمد اطمینان حاصل می گردد.

انتخاب شیر فشارشکن مناسب برای بویلرها

هنگام انتخاب شیرهای فشار شکن برای دیگ عواملی مانند حداکثر فشار ورودی ظرفیت جریان و درجه حرارت باید به دقت در نظر گرفته شوند. انتخاب دریچه ای که به طور خاص برای شرایط سخت سیستم های دیگ بخار طراحی شده باشد، ضروری است تا از عملکرد مطمئن و ایمن اطمینان حاصل شود.

تفاوت شیر فشار شکن و شیر اطمینان

در بسیاری از مواقع با توجه به کمبود اطلاعات بیشتر افراد شیر فشار شکن و شیر اطمینان را یک نوع محصول تلقی می کنند در حالی که غیر از این می باشد و دو محصول کاملا جدا از هم می باشند ، که دارای عملکرد متفاوت با کاربردهای متفاوت می باشند . این تفاوت ها عبارتند از:

 • در شیر های اطمینان بالا رفتن فشار مخزن بیش از حد معینی موجب باز شدن کامل آن می شود و بدون این که نیازی به کنترلر باشد به یکباره فشار تخلیه می شود .
 • در شیر فشار شکن با بالا رفتن فشار در شیر ، فشار اضافی مخزن با عمل کرد کنترلر یا عملگر و یا باز شدن دیسک شیر فشار شکن به تدریج تخلیه می شود .

نحوه عملکرد شیر فشار شکن

مکانیسم عمل شیرهای فشارشکن بر اساس اصل کنترل فشار پایین دست تا یک سطح تنظیم شده بدون توجه به نوسان فشار بالادست عمل کنند. عملکرد داخلی یک شیر فشارشکن حول برهمکنش دیافراگم،ها فنرها و تنظیمات برای حفظ سطوح فشار مورد نظر متمرکز شده است.

هنگامی که فشار بالادست از سطح تنظیم شده فراتر می رود دیافراگم داخل شیر با جابجایی اندکی به نیروی اضافی پاسخ می دهد و باعث میشود که دریچه جریان آب را منقبض .کند ،برعکس اگر فشار بالادست کمتر از سطح تنظیم شده باشد، دیافراگم فنری اجازه می دهد تا شیر باز شود و فشار پایین دست ثابت را تضمین کند.

تعادل پیچیده بین دیافراگم و فنر شیر را قادر میسازد تا جریان آب را تعدیل کرده و فشار خروجی ثابتی را به سیستم یا وسایل متصل بدهد.

شیر فشار شکن و صرفه جویی در مصرف آب

این شیرها موجب تبدیل فشار زیاد و متغیر ورودی به فشار کم و ثابت خروجی به طور خودکار می شوند و در صورتی که مصرف آب در شبکه بعد از آن وجود نداشته باشد ، این شیر برای جلوگیری از انباشته شدن فشار استاتیک به طور اتوماتیک جریان را قطع می نماید . عملکرد این شیر ها بر اساس کنش و واکنش دو نیروی متضاد مجاور یکدیگر می باشد و نیروی ناشی از فشار آب تمایل به بستن مسیر جریان را دارد و نیروی مخالف از فنر گرفته شده و تمایل به باز کردن مسیر جریان دارد .  هر دو نیروی نام برده هدف خنثی نمودن هم را دارند و به علت خاصیت واکنشی متغیر فنر ، که متناسب با تغییرات ورودی طراحی شده ، فشار خروجی به صورت پایدار خواهد بود .

بیان ساده تر اینکه عملکرد شیر فشار شکن به این گونه است که نیروی فشار آب موجب می شود تا فنر به سمت بالا رانده شود و نیروی فنر  همواره موجب پایین رانده شدن فنر می شود و در نتیجه عملکرد دو نیرو موجب خنثی شدن همدیگر می شوند و موجب ایجاد فشار پایدار در خروجی می شود .

در حالت کلی عملیات تنظیم فشار در شیرهای فشارشکن بوسیله بازتر و یا بسته تر شدن دیافراگم تعبیه شده در داخل شیر و بصورت اتوماتیک انجام می پذیرد. وقتی آب با فشار بالا وارد شیر تنظیم فشار می شود مکانیزم داخلی شیر فشار شکن به منظور کاهش جریان، دیافراگم را منقبض کرده و فشار آب به میزان مطلوب کاهش داده می شود. بدین ترتیب با کاهش فشار آب از تنش وارده به لوله ها و لوازم تاسیساتی نصب شده در شبکه به میزان قابل توجهی کاسته می شود. در مقابل، وقتی فشار آب ورودی کاهش می یابد دیافراگم داخل شیر بازتر شده و آب بیشتری در داخل شیر جریان می یابد. با افزایش و یا کاهش سفتی فنر داخل شیر بوسیله آچار تنظیم فشار تعبیه شده در بالای شیر می توان میزان فشار آب را بسته به میزان مورد نیاز، کم یا زیاد کرد.

نحوه عملکرد

اجزاء و عملکرد آنها

دیافراگم:

دیافراگم به عنوان عنصر پاسخگو در شیرهای فشارشکن عمل میکند هنگامی که تحت فشارهای مختلف قرار می گیرد، خم می شود تا باز و بسته شدن شیر را تعدیل کند و در نتیجه جریان آب را تنظیم کند.

فنر در مرکز عملکرد شیرهای فشارشکن فنر نیروی متقابل لازم را برای دیافراگم فراهم میکند ، تضمین میکند که شیر به نوسانات فشار بالادست پاسخ مناسب دهد و به کنترل دقیق فشار پایین دست کمک کند.

مکانیسم تنظیم:

بسیاری از شیرهای فشارشکن دارای مکانیسم قابل تنظیم برای فیکس کردن فشار پایین دست مورد نظر هستند. این مکانیسم اجازه میدهد تا شیر را مطابق با نیازهای سیستم خاص تنظیم کنید و عملکرد بهینه را تضمین کنید.

بدنه سوپاپ

ساختار فیزیکی بدنه شیر نقش مهمی در هدایت جریان آب و قرار دادن اجزای دیافراگم و فنر دارد طراحی و مواد بدنه شیر بر دوام و توانایی آن در تحمل فشارهای مختلف تأثیر می گذارد. با درک جامع عملکرد داخلی و اجزای شیرهای کاهنده فشار کاربران میتوانند به طور موثر از این دستگاه ضروری برای حفظ فشار آب ثابت در کاربردهای مختلف استفاده کنند.

کنترل جریان شیرهای فشارشکن

شیرهای فشارشکن آب برای کنترل جریان آب با تنظیم خودکار باز شدن دریچه بر اساس فشار ورودی متغیر طراحی شده اند. این امر بدون توجه به نوسانات فشار خط تغذیه جریان ثابت آب را در فشار مورد نظر تضمین می کند.

مانیتورینگ فشار

شیرهای فشارشکن مدرن مجهز به مکانیزمهای داخلی نظارت بر فشار هستند که آنها را قادر میسازد تا تغییرات فشار ورودی را کنند پس از رسیدن به سطح فشار از پیش تعیین شده شیر برای حفظ فشار خروجی ثابت مدوله میشود و به طور موثر از سیستم لوله کشی محافظت می کند.

کاهش فشار

در صورت افزایش ناگهانی فشار ،آب که میتواند به دلیل عواملی مانند چکش آب یا باز و بسته شدن سایر خروجی های آب رخ د هد، شیر فشارشکن به عنوان یک مانع محافظ عمل کرده و از اعمال فشار بیش از حد ممانعت نموده و از آسیب های احتمالی به سیستم جلوگیری می کند.

حفاظت از سیستم

با حفظ فشار ثابت و کنترل شده ،آب شیرهای فشارشکن نقش مهمی در حفاظت از آبگرمکن ماشین ظرفشویی ماشین لباسشویی و سایر وسایلی که به فشار بالای آب حساس هستند ایفا می.کنند این به افزایش طول عمر چنین تجهیزاتی کمک کند و هزینه های گزاف تعمیرات را کاهش می دهد.

کاهش نویز

یکی دیگر از عملکردهای قابل توجه شیرهای فشارشکن توانایی آنها در به حداقل رساندن رزونانس چکشی آب و لوله است که می تواند باعث ایجاد نویزهای مخرب و بالقوه مخرب در سیستمهای لوله کشی شود کاهش فشار کنترل شده دریچه به سیستم توزیع آب ساکت تر و پایدارتر کمک می کند.
در نتیجه درک عملکرد فنی شیرهای فشارشکن برای اطمینان از قابلیت ایمنی بودن و طول عمر سیستمهای لوله کشی ضروری است. از تنظیم فشار و کنترل جریان گرفته تا نظارت بر فشار و حفاظت از سیستم PRVها نقش حیاتی در حفظ فشار بهینه آب و حفاظت از کل زیرساختهای تاسیساتی و لوله کشی دارند.

به یاد داشته باشید که الزامات خاص سیستم لوله کشی خود را در نظر بگیرید و برای انتخاب نصب و نگهداری مناسب شیرهای فشارشکن با یک متخصص مشورت کنید تا کارایی و طول عمر آنها به حداکثر برسد.

مزیت های شیر فشار شکن

همانطور که اشاره شد دارای مزیت های بسیاری می باشند که شامل موارد زیر می باشد .

 • با کاهش فشار زاید جریان آب باعث صرفه جویی در مصرف آب می شود. (صرفا به خاطر همین مزیت در برخی از کشورهای اروپایی استفاده از شیرهای فشارشکن آب اجباری است.)
 • باعث آسودگی در مصرف آب می شود. برای مثال در منازلی که از شیرهای فشار شکن استفاده نمی شود کاهش یا افزایش لحظه ای دمای آب خروجی پکیج یا آبگرمکن ممکن است سبب اذیت کاربران شود که شیرهای فشارشکن با ثابت سازی فشار آب ورودی تا حدود زیادی مانع بروز این عامل مزاحم می شود.
 • شیرهای فشار شکن تجهیزات بکار گرفته شده در سیستم تاسیساتی از قبیل شیرآلات، لوله ها، و سایر تجهیزات مرتبط با جریان آب نظیر ماشین لباسشویی و پکیج را در مقابل آثار مخرب نوسانات لحظه ای فشار آب ایمن کرده و سبب افزایش طول عمر آن ها می شود.
 • با بکارگیری شیرهای فشارشکن در سیستم تاسیساتی آلودگی صوتی ناشی از فشار بالای آب از بین می رود.
 • از سیستم تاسیساتی در مقابل پدیده ضربه قوچ محافظت می کند.
 • این شیرها فاقد طراحی پیچیده می باشند .
 • هزینه تولید آن ها کم می باشد .
 • قابلیت نگهداری از آن ها آسان می باشد .
 • موجب کاهش نشتی خارجی به میزان زیادی می شود .
 • به نیروی خارجی برای بارگذاری در شیر نیاز ندارند .
 • نبود نیاز به بسته بندی ساقه در آن موجب حذف نشتی خارجی و هم چنین منبع اصطحکاک بالا می شود .
 • قابلیت استفاده برای مایعات ، گازها و بخار را دارند .
 • برای بار گزاری در شیر به هیچ نیروی خارجی نیاز نیست .
 • دارای هزینه کمی می باشند .
 • نگهداری و نصب آن ها آسان است .
 • دارای طراحی ساده ای می باشد .
 • موجب کاهش نشتی می شوند .
 • برای عملکرد نیازی به نیروی خارجی ندارند .
 • اصطکاک پایین دارند .
 • از مهمترین مزایای به کار بردن فشارشکن در شبکه انتقال سیالات صرفه جویی در مصرف انرژی می باشد . زیرا با وجود فشار شکن ها دیگر نیازی به خرید زمین‌های بزرگ و احداث حوضچه‌های فشارشکن نمی باشد .
 • از دیگر مزایای نصب فشار شکن جلوگیری از آسیب‌دیدگی سیستم تحت ورود آب پرفشار می باشد .
 • به کار بردن فشارشکن در سیستم آبرسانی ، علاوه بر اینکه موجب ایمنی سیستم می باشد بلکه سلامت سایر اجزا را نیز تنظیم می نماید .
 • نصب و نگهداری آسان یا هزینه مناسب از دیگر مزایای استفاده از شیر فشار شکن می باشد

معایب شیر فشار شکن

فشار شکن ها در کنار  مزایایی که دارند دارای معایبی نیز می باشند که از دست دادن قابلیت کنترل رگولاتورها در زمان افت فشار در شیر از جمله مهمترین نقطه ضعف آن ها می باشد.

برای استفاده از آن ها محیط کنترلی باید کاملا تمیز باشد . هنگامی که افت فشار در شیر کم می شود به دلیل این که محیط قدرت عملکرد کافی را تامین نمی کند ، رگولاتورها قابلیت کنترل خود را از دست می دهند . همچنین رگولاتورها قابلیت سازگاری با بی صدایی / کاواک زایی را ندارند .

 • باید محیط کنترلی تمیز باشد .
 • رگولاتور ها در فشار کم قابلیت کنترلی خود را از دست می دهند .
 • رگولاتورها با بی صدایی سازگاری ندارند .

به دلیل ورود اجسام خارجی، فشار شکن ها بطور معمول دچار مشکلاتی می شوند که لازم است تا برای جلوگیری از این مشکلات از صافی سپریتور در سیستم بخار قبل از شیرهای فشار شکن استفاده شود و این صافی ها لازم است تا به صورت دوره ای و با برنامه زمانی منظم تمیز و سرویس شوند .

در صورتی که تجهیزات نصب شده در خروجی شیرهای فشار شکن قابلیت تحمل فشار ورودی به شیر را نداشته باشند بهتر است تا شیر های اطمینان  safety valve به کار برده شود تا در صورت خرابی دستگاه از آن ها محافظت به عمل آید .

اهمیت شیر فشار شکن

 شیر فشار شکن برای سلامت سایر اجزا بسیار مفید می باشند و کاربرد آن ها به دلیل اهمیت بالایی که کنترل فشار مدار در یک سیستم سیاالی دارد از ضروریات می باشد .

شیر های فشار شکن در یک سیستم زمانی که فشار تا حد خطرناکی بالا می رود به عنوان تنها وسیله ای عمل می کنند که می تواند جلوی خرابی فاجعه بار را بگیرد . استفاده از آن ها از هدر رفت سیال یا انرژی با کاهش فشارهای ناخواسته به میزان قابل توجهی جلوگیری می نماید و موجب کاهش بسیاری از هزینه های انتقال می شود .

نحوه ی نصب شیر های فشار شکن

 • پیش از شروع فرآیند نصب ابتدا اقدام به تمیزکاری محل نصب و پاکسازی لوله ها از گرد و خاک نمایید.
 • پیشنهاد می شود قبل از شیر فشار شکن از یک صافی استفاده نمایید تا در حد امکان از ورود ناخالصی به داخل شیر جلوگیری نمایید. (لازم بذکر است شیرهای فشارشکن سری دیافراگمی case (جاسه) دارای صافی داخلی هستند.)
 • شیر فشار شکن هم بصورت عمودی و هم بصورت افقی قابل نصب هست.
 • فلش حک شده روی شیر را با جهت جریان آب هم جهت کنید.
 • با استفاده از تفلون نواری یا تفلون مایع شیر فشارشکن را به لوله متصل نمایید. (در نظر داشته باشید استفاده بیش از حد از نوار تفلون ممکن است سبب ترک برداشتن شیر شود.)
 • فشار خروجی کارخانه برای شیرهای فشار شکن case (جاسه) 3 بار می باشد. به منظور افزایش فشار، کلید تنظیم را در جهت حرکت عقربه های ساعت و جهت کاهش فشار خروجی، کلید را در جهت عکس عقربه های ساعت چرخانده و در فشار مورد نظر خود تنظیم نمایید. با مانومتر یا همان گیج نمایش دهنده فشار می توان فشار داخل لوله را مستقیما مشاهده کرد و شیر فشار شکن را مطابق نیاز به صورت دقیق تنظیم نمود. از صفحه محصولات جاسه می توانید مدل های مختلف شیرهای فشار شکن اعم از مدل های مانومتردار و یا مدل های دارای درگاه مانومتر را بررسی فرمائید.

نحوه ی نصب شیر های فشار شکن

 • قبل از نصب باید ابتدا تمامی شیر های سیستم باز شود تا هوای داخل سیستم لوله کشی کاملا تخلیه گردد .
 • برای راحتی تعمیر و نگهداری لازم است تا از دو عدد شیر قطع و وصل در دو طرف استفاده شود .
 • حتما باید طبق جهت رسم شده نصب شوند .
 • قابلیت نصب به دو روش افقی و عمودی را دارد .
 • شیر فشار شکن دارای پیچ فنر بالایی می باشد که می توان با پیچاندن آن فشار خروجی مورد نظر را تنظیم نمود . ( برای افزایش فشار خروجی ساعتگرد و برای کاهش فشار خروجی خلاف ساعتگرد )
 • برای نصب شیر فشار شکن لازم است قبل از انجام هر عملیاتی شیرهای سیستم باز شود تا هوای داخل سیستم لوله کشی به طور کامل تخلیه گردد .
 • استفاده از دو عدد شیر قطع و وصل در دو طرف شیر فشار شکن موجب تسهیل در امر تعمیر و نگهداری می شود .
 • شیرهای فشار شکن باید به صورت عمودی و افقی وصل شوند .

جهت سفارش انواع شیر های فشار شکن شرکت caseventil ترکیه در ایران با شماره 04191010305 تماس داشته باشید.

سوالات متداول

هدف استفاده از شیر فشار شکن چیست؟

شیرهای فشار شکن برای کنترل فشار در یک سیستم، اغلب در سیستم های سیال یا هوای فشرده طراحی شده اند. این شیرها متناسب با افزایش فشار سیستم باز می شوند. این به این معنی است که وقتی سیستم کمی بیش از حد فشار داشته باشد، تمام راه را باز نمی کنند.

تفاوت بین شیر اطمینان و شیر فشار شکن چیست؟

به عبارت ساده، شیر فشار شکن دستگاهی است که برای کنترل فشار در یک ظرف یا سیستم تا یک سطح مشخص طراحی شده است. از سوی دیگر، شیر اطمینان وسیله ای است که برای رها کردن فشار اضافی از یک ظرف یا تجهیزات زمانی که فشار از یک حد از پیش تعیین شده خاص عبور می کند استفاده می شود.

سه نوع شیر فشار شکن کدام ها هستند؟

سه نوع اصلی شیرهای فشار شکن عبارتند از: فنر معمولی، فنر متعادل، و پایلوت کار می‌کند.

وظیفه شیر فشار شکن در سیستم هیدرولیک چیست؟

دریچه های فشار در سیستم های هیدرولیک برای محدود کردن فشار سیستم به یک سطح تنظیم شده خاص استفاده می شود. در صورت رسیدن به این سطح تنظیم شده، شیر فشار شکن پاسخ می دهد و جریان اضافی را از سیستم به مخزن برمی گرداند.

تفاوت بین PRV و PSV چیست؟

در حالی که اصطلاح PRV گاهی اوقات به جای PSV استفاده می شود، تفاوت بین این دو وجود دارد. یک PRV نسبت به فشار به تدریج باز می شود، در حالی که یک PSV به طور ناگهانی پس از رسیدن فشار به سطح معینی باز می شود تا از فشار بیش از حد و یک حادثه احتمالی ایمنی فرآیند جلوگیری شود.

شیر فشار شکن معمولی چیست؟

یک شیر فشار شکن ایمنی معمولی یک شیر تخلیه فشار است که محفظه فنری آن به سمت تخلیه شیر تخلیه می شود. ویژگی های عملیاتی (فشار باز شدن، فشار بسته شدن و ظرفیت تخلیه) مستقیماً تحت تأثیر تغییرات فشار برگشتی در شیر قرار می گیرند.

آیا شیرهای فشارشکن اتوماتیک هستند؟

شیر کاهنده فشار (PRV) یک شیر کنترل خودکار است که برای کاهش فشار ورودی تنظیم نشده بالاتر به فشار پایین دست (خروجی) ثابت و کاهش یافته بدون توجه به تغییرات تقاضا و/یا فشار آب بالادست (ورودی) طراحی شده است.

چند نوع PRV وجود دارد؟

سه نوع شیر کاهنده فشار وجود دارد

چند نوع PSV وجود دارد؟

پرکاربردترین انواع PSV عبارتند از: معمولی، متوازن-بالونز و کارکرده با خلبان

شیر فشار شکن آب چیست؟

شیرهای فشار شکن آب که تنظیم کننده فشار آب نیز نامیده می شوند، شیرهای فشرده و ارزان قیمتی هستند که دو عملکرد را انجام می دهند:

 1. به طور خودکار فشار بالای آب ورودی از شبکه شهری را کاهش می دهند تا فشار عملکردی کمتر و بیشتری برای توزیع در خانه ایجاد کنند.
 2. حفظ فشار تنظیم شده در خانه ،در نتیجه اطمینان حاصل می شود که لوله کشی و لوازم خانگی تحت فشار ایمن، متوسط تر، اما رضایت بخش کار می کنند.
مشکل فشار بالای آب چیست؟

فشار آب بالا، مزایایی دارد، مانند سیستم های آتش نشانی. با این حال، در سیستم لوله کشی خانه، می تواند آسیب زا باشد زیرا آب می تواند بسیاری از مواد را فرسایش دهد یا از بین ببرد. یک “فشار” بزرگ در لوله کشی خانه همچنین می تواند باعث نشتی آبگرمکن، کوبیدن لوله های آب، چکیدن شیر آب، صدای ماشین ظرفشویی و لباسشویی و خرابی یا نشت لوله های آب شود. جریان آب با سرعتی بیش از میزان لازم برای برآوردن نیازهای معمولی وسایل یا لوازم خانگی، مضر، هدر رفته و طول عمر تجهیزات در سیستم را کاهش می دهد.

شیرهای فشار شکن آب بیشتر در کجا استفاده می شوند؟

شیرهای فشار شکن آب معمولاً در کنتور در ساختمان های مسکونی، تجاری و صنعتی نصب می شوند. این مکان مطلوب است زیرا فشار آب جاری به تمام وسایل و پریزهای داخل ساختمان را کنترل می‌کند و وسیله ارزان‌قیمتی برای تامین فشار کمتر و کاربردی‌تر آب به پریزها و وسایل برقی فراهم می‌کند.

شیرهای فشار شکن آب چه تاثیری بر سیستم فاضلاب دارند؟

زمانی که بتوانیم 3/1 از آب مصرف شده قبلی را ذخیره کنیم، این نیز نشان دهنده صرفه جویی مشابه در آب است که به سیستم فاضلاب جایی که باید تصفیه شود، نمی رود. آب بعد از استفاده از آن تبخیر نمی شود و باید به سیستم فاضلاب منتقل شود.

شیرهای فشار شکن آب چگونه در تعمیر و نگهداری صرفه جویی می کنند؟

هنگامی که این دستگاه‌ها تحت فشار کمتری کار می‌کنند، طول عمر آن‌ها بسیار طولانی‌تر می‌شود و همچنین نیاز به استفاده از خدمات ناشی از مشکلات ماشین‌های ظرفشویی، لباس‌شویی و نشتی لوله‌های آب کاهش می‌یابد.

شیر فشار شکن آب چقدر دوام می آورد؟

طول عمر یک تنظیم کننده فشار آب معمولاً بین 10 تا 15 سال است. با این حال، ممکن است پس از مدت سه سال شاهد نقص عملکرد رگولاتور باشید و اگر به طور منظم نگهداری شود، با گذشت 20 سال همچنان به درستی کار می کند.

آیا باید از سایر دستگاه های صرفه جویی در مصرف آب و انرژی استفاده کنیم؟

قطعا. شیر فشار شکن آب یک برنامه حفاظتی است. اما باید دستگاه های کنترل جریان، تجهیزات گرمایش آب بهبود یافته و عادات منضبط بهتر کاربر را نیز در نظر بگیرید. با این حال، اگر هیچ یک از این دستگاه‌ها نصب نمی‌شد، شیر فشار شکن آب همچنان به صرفه‌جویی مهم و قابل توجهی در انرژی و آب کمک می‌کند.