زاویهسوالات متداول

سوالات متداول در مورد شیرهای فشار شکن آب

شیر فشار شکن آب

کاربرد شیر فشارشکن آب چیست؟

شیر فشار شکن آب از لوله ها، شیرآلات و لوازم متصل به شبکه تاسیساتی مانند ماشین ظرفشویی، لباسشویی و … در برابر فشار بالای آب و پدیده ضربه قوچ محافظت می کند.

شیر فشارشکن آب چگونه تنظیم می شود؟

به صورت پیش فرض فشار شیر فشار شکن در کارخانه روی 3 بار تنظیم می شود و بسته به مورد به کار گیری قابل تغییر می باشد. جهت تنظیم فشار خروجی در مدل های پیستونی و اکونومی درپوش پلاستیکی شیر را جدا کنید. سپس بوسیله یک عدد آچار آلن فشار خروجی را کاهش و یا افزایش دهید. جهت افزایش فشار خروجی آلن را در راستای ساعتگرد و جهت کاهش آن در راستای پاد ساعتگرد بچرخانید.

در شیرهای فشارشکن دیافراگمی هم از طریق کلید سبز رنگ تعبیه شده در بالای شیر و بدون نیاز به آچار آلن می توانید فشار خروجی را تنظیم نمایید.

مکانیزم کارکرد شیر فشارشکن به چه شکل هست؟

مکانیزم کار شیر فشارشکن آب بر اساس تعادل دو نیروی متضاد است. این نیروها عبارتند از:

نیروی فشاری که توسط فنر فشرده اعمال می شود و نیرویی که توسط فشار آب به پیستون وارد می شود. اگر نیروی فشار فنر بیشتر از نیروی وارد شده به پیستون باشد، پیستون به سمت پایین حرکت می کند، اگر کمتر باشد، پیستون به سمت بالا حرکت می کند و بدین شکل فشار خروجی تنظیم می شود.

فشار مناسب برای شبکه تاسیساتی چقدر هست؟

در شرایط عادی فشار آب شبکه باید بین 3 تا 5 بار باشد. شیرهای فشارشکن نیز به صورت پیش فرض در کارخانه بر روی 3 بار تنظیم شده اند. همانور که در بالا توضیح داده شد در صورت نیاز مصرف کننده می تواند فشار خروجی را به آسانی  تنظیم نماید.

شیر اطمینان آب

مکانیزم کارکرد شیر اطمینان آبگرمکن به چه شکل هست؟

مکانیزم کاری شیر اطمینان آبگرمکن بدین صورت است که وقتی فشار داخلی آبگرمکن از فشار تنظیم شده بیشتر شد، آب به صورت قطراتی از دهانه تخلیه شیر شروع به تخلیه می‌شود.

در صورتیکه شیر اطمینان آبگرمکن چکه کند چه باید کرد؟

با توجه به مکانیزم کاری شیر اطمینان آبگرمکن، زمانی که فشار داخلی آبگرمکن از فشار تنظیم شده بیشتر شود، آب به صورت قطراتی از دریچه تخلیه شیر شروع به تخلیه می کند. این وضعیت کاملا طبیعی است و نشانه کار کردن شیر اطمینان آبگرمکن هست.

کاربرد شیر اطمینان آب چیست؟

شیرهای اطمینان آب تجهیزات ایمنی هستند که برای کاهش فشار بیش از حد در سیستم های گرمایش مدار بسته و محدود کردن آن به مقدار از پیش تعیین شده استفاده می شوند.

شیر تخلیه خودکار هوا (ایرونت هواگیری)

کاربرد شیر تخلیه خودکار هوا (ایرونت هواگیری) چیست؟

ایرونت هواگیری برای تخلیه خودکار هوای تشکیل شده در سیستم های مدار بسته و برای جلوگیری از آسیب های ناشی از تجمع هوا به کار می‌روند.

1- در چه مواردی از شیر تخلیه خودکار هوا (ایرونت هواگیری) استفاده می‌شود؟

سیستم های گرمایشی، سیستم های دیگ بخار ترکیبی، سیستم های گرمایش مدار بسته از جمله موارد اعمال ایرونت‌های هواگیری است.

1- مکانیزم کارکرد ایرونت هواگیری به چه شکل هست؟

هوای تشکیل شده در سیستم های مدار بسته همیشه به سمت نقاط بالایی سیستم حرکت می کند. به همین دلیل هوای تشکیل شده در سیستم به دستگاه تخلیه هوای خودکار نصب شده در بالاترین نقطه سیستم می رسد.

هوایی که به دستگاه می رسد از طریق مجاری هوا به بیرون رانده می شود. با کاهش هوای سیستم، سطح آب داخل دستگاه افزایش می یابد. افزایش سطح آب شروع به بلند کردن شناور داخل محصول می کند. با بالا رفتن سطح آب، پین پایین کشیده شده توسط وزنه شناور به سمت بالا حرکت می کند و آب بند را در درگاه تخلیه می بندد.

بنابراین، تخلیه هوا به پایان می رسد. چرخه عملیاتی به همین ترتیب با تجمع هوا در سیستم ادامه می یابد.

شیر فشار شکن ترکیبی آب (پر‌کن)

شیر فشارشکن ترکیبی (پر‌کن اتوماتیک) چگونه تنظیم می شود؟

شیر فشارشکن ترکیبی (پر‌کن اتوماتیک) در کارخانه با فشار از پیش تعیین شده 1.5 بار کالیبره شده است. در صورت نیاز به تغییر فشار خروجی، با چرخاندن کلید تنظیم تعبیه شده روی محصول می‌توان فشار خروجی را روی عدد مورد نظر ثابت کرد.

کاربرد شیر فشارشکن ترکیبی (پر‌کن اتوماتیک) چیست؟

شیر فشارشکن ترکیبی برای جبران خودکار آب کسر شده از سیستم های گرمایشی مدار بسته به کار می‌رود. فرآیند پر کردن به طور خودکار با رسیدن به فشار مورد نظر متوقف می شود.

مکانیزم کارکرد شیر فشارشکن ترکیبی (پر‌کن اتوماتیک) به چه شکل هست؟

مکانیزم کارکرد شیر فشارشکن ترکیبی مکانیزم کار شیر فشارشکن آب بر اساس تعادل دو نیروی متضاد است. این نیروها عبارتند از نیروی فشاری که توسط فنر فشرده اعمال می شود و نیرویی که توسط فشار آب به پیستون وارد می شود. اگر نیروی فشار فنر بیشتر از نیروی وارد شده به پیستون باشد، پیستون به سمت پایین حرکت می کند، اگر کمتر باشد، پیستون به سمت بالا حرکت می کند و بدین شکل فشار خروجی تنظیم می شود.

شیر فشارشکن ترکیبی چه مزایایی دارد؟

فشار سیستم را در عدد تنظیم شده ثابت نگه می دارد.

در سایه شیر یکطرفه تعبیه شده در داخل، جهت آب را یکطرفه می کند.

با قطع کن تعبیه شده در داخل شیر ، در صورت نیاز جریان آب را می‌توان قطع و وصل کرد.

صافی تعبیه شده در داخل، مانع ورود مواد زاید به مدار می شود.

در سایه دیافراگم قابل تعویض در صورت نیاز بدون جدا کردن شیر از سیستم می توان به پاکسازی، تعمیر یا تعویض آن پرداخت.

بدون نیاز به ابزار اضافی می توان تنظیمات فشار خروجی را از طریق درپوش تنظیم انجام داد.