رگلاتور آب ، یک نوع شیر تنظیم فشار می باشد که در آب گرم کن های دیواری گازی یا پکیج ها به کار برده می شوند و جنس آن معمولا برنجی می باشد و دارای وزن تقریبی 720 گرم می باشند . وظیفه این ابزار تنظیم فشار آب می باشد که مانع از فشار بیش از حد آب می شود . این شیر های تنظیم فشار در اثر ریخته گری داغ تولید می شوند و از مهمترین ویژگی آن ها بدون سرب بودن آلیاژ آن می باشد که اگر غیر از این بود و در آلیاژ آن ها سرب وجود داشت موجب آلودگی آب ها و در نتیجه خطر آفرین شدن آن ها می شد .

رگلاتور آب این امکان را فراهم می کند که بتوان به وسیله ی یک پیچ گوشتی فشار آب را به حالت دلخواه تنظیم نمود و برای این منظور تنها کاری که لازم است انجام دهید قرار دادن پیچ در بالای رگلاتور می باشد . چرخاندن پیچ در جهت عقربه های ساعت موجب افزایش فشار آب می شود و چرخاندن آن در خلاف عقربه های ساعت موجب کاهش فشار آب می شود . بنابراین این امکان برای شما فراهم می شود که بتوانید فشار آب را بر روی عدد دلخواه خود تنظیم نمایید .

رگولاتور آب

نقش رگلاتور آب در آب گرمکن

شیر تنظیم فشار در آب گرمکن های دیواری سه نقش عملکردی و مهم بر عهده دارند که در زیر به آن ها اشاره می کنیم .

 • با عبور آب از رگلاتور ، مسیر گذرگاه باز می شود و در نتیجه موجب روشن شدن آب گرم کن می شود .
 • رگلاتور آب در آب گرمکن ها موجب تنظیم دبی آب می شوند .
 • رگلاتور با توجه به دبی آب موجب تنظیم سوپاپ اطمینان در آب گرمکن می شود .

کاربرد رگلاتور آب

رگلاتور آب دارای کاربرد مختلفی می باشند که برای تنظیم فشار آب در مکان های مختلفی به کار برده می شوند . اما یکی از مهمترین کاربرد آن ها در مواقعی می باشد که لوله کشی آب در نزدیکی منبع شهری آب قرار گرفته باشد . در اینصورت  برای جلوگیری از ترکیدگی آب در اثر فشار زیاد به کار برده می شود . استفاده از این ابزار در این شرایط می تواند موجب شود تا فشار منبع آب شهر به سطح یک فشار بی خطر تنظیم شود .

مشخصات فنی رگلاتورها

رگلاتور ها معمولا از جنس برنجی می باشند و در همه ی آن ها قسمت نری و مادگی برای اتصال به شیلنگ ها و لوله ها وجود دارد . این ویژگی موجب سازگاری رگلاتورها با همه ی منابع آب می شود . در قسمت مادگی رگلاتور یک واشر پلاستیکی به کار برده می شود که موجب جلوگیری از نشت آن ها می شود و همچنین نوار تفلون برای آب بندی نیز در آن ها به کار برده شده است .

اجزای اصلی تشکیل دهنده ی رگلاتور آب

رگلاتور آب از اجزای مختلفی تشکیل می شوند که در زیر به بررسی هر کدام از آن ها می پردازیم .

بدنه :

بدنه در این محصول قسمت پایانی آن را تشکیل می دهد که آب شهر بعد از عبور کردن از آن وارد مبدل گرمایی می شود . در وسط بدنه رگلاتور آب ، سوراخی تعبیه شده است تا ساقه سوپاپ در آن قرار گیرد و آب به محفظه پایین دیافراگم وارد شود . علاوه بر این دو منفذ دیگر برای خروج آب از شیر تنظیم دما و شیپوره در کف آن قرار دارد . در بالای بدنه نیز سوراخی برای ارتباط مسیر شیپوره به لوله دیافراگم و سپس بالای دیافراگم تعبیه شده است .

قاب برنجی :

این قسمت در روی بدنه و قسمت بالای رگلاتور قرار دارد و منفذی در آن وجود دارد که به لوله دیافراگم و پایین دیافراگم متصل می شود .

شیپوره :

به یکی از مسیرهای خروج آب از رگلاتور ، شیپوره گفته می شود که میزان آبدهی گرمکن را با توجه به قطر مجرای میانی خود و به همراه شیر تنظیم دما تعیین می کند .

شیر احتراق آهسته :

شیر احتراق آهسته در مسیر عبور آب به بالا و پایین دیافراگم قرار می گیرد ، و در هنگام باز کردن آب مصرفی از احتراق انفجاری مشعل جلوگیری می نماید .

مجموعه ساقه سوپاپ :

اولین قطعات موجود در مسیر های آب ورودی به رگلاتور آب ، ساقه سوپاپ و فنر ساقه سوپاپ می باشد که وظیفه ی هدایت آب از محفظه ورودی رگلاتور به محفظه زیر دیافراگم ، وارد نمودن فشار به مهره مقر میل سوپاپ آب و جلوگیری از تاثیر تغییرات فشار آب ورودی در میزان دبی خروجی رگلاتور آب را بر عهده دارند .

مجموعه مغزی آب بندی :

مغری ، مسیر آب از قاب برنجی را مسدود می کند و مقری برای حرکت مستقیم میل سوپاپ آب می باشد . مغزی بر روی قاب برنجی واقع می شود و میل سوپاپ آب نیز در قسمت میانی و توخالی این قطعه قرار می گیرد .

شیر تنظیم دما :

یکی دیگر از مسیر های خروج آب از رگلاتور ، شیر تنظیم دما می باشد که میزان دبی آب خروجی را از آب گرمکن به صورت پیوسته و از حداقل تا حداکثر تنظیم می نماید .

مجموعه دیافراگم و میل سوپاپ :

دیافراگم از اجزای اصلی می باشد که جدا کننده بدنه و قاب برنجی انتقال دهنده فشار آب به بالا و پایین و آب بندی کننده مجوعه می باشد .

میل سوپاپ آب با قرار گرفتن در مقر اصلی خود ، وظیفه ی انتقال فشار دیافراگم به سوپاپ اصلی گاز را بر عهده دارد .

تعویض رگلاتور آب در آب گرمکن ها

زمانی که  دچار عیب و ایراد شد و در عملکرد آن اختلالی پیش آمد ، حتما باید آن را تعویض کرد و رگلاتور جدید را جایگزین کرد . تعویض رگلاتور آب دارای اصولی می باشد که باید مطابق با آن انجام شود . البته بهتر است تا برای اطمینان بیشتر این کار توسط متخصص و افراد کار بلد انجام شود .

برای تعویض دقت نمایید تا شیپوره رگلاتور قدیمی حتما بر روی رگلاتور نو بسته شود که در غیر این صورت آب گرم کن به هیچ عنوان روشن نخواهد شد .

در هنگام تعویض نیاز هست برخی از قطعات نیز به همراه آن تعویض گردند . باید سرویس رگلاتور آب به طور کامل انجام شود و دیافراگم و دیسک دیافراگم حتما تعویض گردند . همچنین لازم است تا اورینگ های شیپوره ، شیر احتراق آهسته ، اورینگ های 10 یا سیلیکونی ، بوش های بالا و پایین تعویض گردند و در صورتی که نیاز باشد باید فنر ساقه سوپاپ نیز تعویض شود . برای عملکرد بهتر همچنین بهتر است تا قسمت کیت قاب برنجی رگلاتور با اسید شستشو داده شود تا رسوبات آن پاک شود .

سوالات متداول

رگلاتور آب چیست؟

رگلاتور آب یک شیر لوله کشی است که فشار آب وارد شده از خط اصلی آب به داخل خانه را کاهش می دهد. این شیر قبل از اینکه آب به لوله‌کشی داخل خانه برسد فشار را به سطح ایمن می‌رساند.

رگلاتور آب که به عنوان شیر فشار شکن (PRV) نیز شناخته می شود، شیری است که فشار آب را هنگام عبور به داخل خانه کاهش می دهد. هنگامی که آب از طریق خط اصلی آب وارد خانه می شود، فشار آن معمولاً برای لوله کشی خانه بسیار زیاد است. لوله‌ها و دستگاه‌های متکی به آب که فشار آب بالایی را تجربه می‌کنند، به مرور زمان خراب می‌شوند. یک PRV از آسیب دیدن لوله ها و وسایل برقی ناشی از فشار بالای مداوم آب جلوگیری می کند.

رگلاتور آب چگونه کار می کند؟

رگلاتور آب حاوی یک دیافراگم داخلی و چشمه هستند که آب قبل از ورود به لوله کشی خانه باید از آن عبور کند. هر چه فشار آبی که وارد رگلاتور می شود بیشتر باشد، فشار وارده به فنر بیشتر می شود. این باعث می شود آب کمتری از رگولاتور عبور کند و به طور موثر فشار آب را هنگام ورود به لوله های خانه کاهش می دهد. فشار آب مجاز به داخل خانه را می توان با تنظیم کشش یک پیچ در قسمت بیرونی رگولاتور تغییر داد.

بدون PRV، لوله های خانه تحت فشار دائمی قرار می گیرند که با گذشت زمان آنها را خراب می کند. این می تواند باعث ایجاد ترک در لوله ها و آسیب آب در خانه شود. در خانه هایی با فشار آب بالا، رگولاتورها برای کارکرد روان لوله ها و وسایل ضروری هستند.

آیا به رگلاتور آب نیاز دارم؟

اگر خانه شما آب را از سیستم آب شهری دریافت می کند، فشار آب شما در طول روز در نوسان است. مواردی که به طور ناگهانی تقاضای زیاد برای آب وجود دارد، مانند اطفای حریق، باعث کاهش فشار آب و افزایش آن در یک خط آب می شود. استفاده از PRV می تواند به تثبیت این نوسانات کمک کند.

رگولاتورهای فشار آب چقدر کار می کنند؟

رگلاتور آب تقریباً هر 4 تا 12 سال یک بار نیاز به تعویض دارند. در حالی که برخی از PRV ها ممکن است بیشتر از بقیه عمر کنند، سازندگان توصیه می کنند برای جلوگیری از آسیب، حداقل هر 5 سال یک بار رگولاتور خود را تعویض کنید. هنگامی که تنظیم کننده شما ممکن است از کار بیفتد، خانه شما علائمی را نشان می دهد. اگر متوجه هر یک از علائم ذکر شده در زیر شدید، باید تنظیم کننده فشار خود را بررسی کرده و آن را از نزدیک تحت نظر بگیرید.

مشکلات رایج رگلاتور آب

رگلاتور آب می تواند باعث خرابی آب در لوله کشی شما شود، بنابراین دانستن علائم اولیه یک رگولاتور بد و انجام اقدامات پیشگیرانه قبل از آسیب در حفظ سلامت خانه شما مهم است. اگر هر یک از علائم زیر را در خانه خود مشاهده کردید، ممکن است نیاز به تعویض رگولاتور داشته باشد

نحوه تعویض رگلاتور آب

با این مراحل ساده می توانید رگولاتور خود را تعویض کنید:

 • آب خانه خود را ببندید
 • اتصالات دو طرف رگلاتور قدیمی را شل کنید.
 • رگولاتور جدید را در جای خود قرار دهید.
 • اتصالات را روی رگولاتور جدید محکم کنید.
 • آب را روشن کنید و نشت آن را بررسی کنید.

نحوه نصب رگلاتور آب

 1. قبل از نصب رگلاتور، فشار آب ورودی خود را اندازه گیری کنید. این به شما یک خط مبنا می دهد تا متوجه شوید که آیا رگولاتور شما بعد از نصب کار می کند یا خیر.
 2. آب را به خانه خود قطع کنید. هنگامی که آب بسته شد، شیرهای آب را در دورترین فاصله از شیر خود بگذارید تا آب از محل کار خود دور شود. آب را اجرا کنید تا جریان متوقف شود.
 3. جهت جریان شیر را بررسی کنید. شیر شما باید فلشی را نشان دهد که جریان آب را نشان می دهد. اگر رگولاتور را به عقب نصب کنید، به درستی کار نمی کند.
 4. دستورالعمل های نصب رگولاتور خاص خود را دنبال کنید. این شامل بریدن بخشی از لوله برای ایجاد فضا برای تنظیم کننده است.
 5. رگولاتور را در جای خود محکم کنید. رگلاتور را در فضای ایجاد شده قرار دهید و اتصالات را از دو طرف محکم کنید.
 6. فشار رگلاتور را با سفت کردن یا شل کردن پیچ خارجی تنظیم کنید.
 7. نشتی را بررسی کنید و فشار را تست کنید. از آنجایی که قبل از نصب فشار آب ورودی را گرفته اید، باید بدانید که اگر رگلاتور شما به درستی نصب شود، فشار چقدر خواهد بود.

جهت سفارش خرید انواع رگلاتور آب caseventil ترکیه نمایندگی جاسه در ایران شماره 04191010305 تماس داشته باشید.